Architekt Reynolds bude učit Čechy stavět, ale jaké Čechy?

Světoznámý stavitel z odpadu se tak dlouho toulal světem, až nalezl zemi zaslíbenou. Plnou naivních architektonických hipíků, kteří jsou ochotni z něj konečně za pár melounů vyžebraných z veřejnosti udělat evropskou hvězdu.

Dovedete si představit dům, který má stěny z pneumatik a různého plastového odpadu? Já ano, viděl jsem ho na obrázku. Má jeden háček – bydlení v něm ohrožuje zdraví.

Domy, které pan M. Reynolds dosud postavil, stojí v lokalitách kde je celý rok teplo a kde se suchý vzduch prohání stále přiotevřenými okny. I přesto bych nechtěl v jejich místnostech pobývat delší dobu. Gumy a plasty vypouští škodlivé látky....., při ohřevu se uvolňují snáze a jsou více agresivní. Ve středoevropském klimatu to tedy vypadá tak, že tento dům v létě vyhříván sluncem, produkuje v místnostech i z povrchů venkovních stěn jedovaté výpary. V zimě nedostatečně větrán a vyhříván uměle produkuje jedovaté zplodiny zevnitř.

Stavět z plastu a gumy je nesmyls. Nic se tím neušetří. Umělohmotné odpady je nejekologičtější recyklovat a pak z té hmoty zase něco vylisovat.

Jiného mínění jsou hoši z Pražského magistrátu........

Mike Reynolds měl v Česku přednášky, pár hodin strávil také v zoologické zahradě v Praze a několik i v botanické. Pražský magistrát projevil zájem o jeden z jeho domů. Energie na vytápění spotřebuje minimum, masivní hliněné stěny vyztužené pneumatikami kumulují teplo a vyzařují ho, když se ochladí. Kanalizace není třeba, dům má svou vnitřní zahradu, jejíž kořeny čistí odpadní vodu, obejde se i bez dalších sítí, stačí elektřina a teplo ze slunce.

..........vůbec se tady nebere v potaz, jak vlastně budou kořeny stromů filtrovat vodu z praček nebo fekálie. A vyhřívání sluncem - akumulací tepla? Hoši, tady není Kalifornie.

Celý projekt se jeví jako zaujetí pózy k pseudo-zelené ideji a roztočení „nějakého“ podnikání na naivitě a jásotu lidí, kteří snad jedí amarouny a oblékají se do gumy.

Zatímco například o našem skalním průkopníku zeleného stavitelství Petru Skořepovi média mlčí, stačí aby přijel jeden šoumen z USA a můžou se přetrhnout.

M. Reynolds si s českými arch-hipíky založili společnost Zeměloď a ta podle jejich slov....

„bude sloužit veřejnosti jako informační a vzdělávací centrum radikálně soběstačného bydlení, které budou navštěvovat také studenti všech stupňů, školky, rodiče s dětmi. Návštěvníci si budou moci použité technologie prohlédnout a seznámit se s originálním konceptem zemělodi na vlastní kůži“

.....lapidárně řečeno – přijďte si děti fetnout. Co to je „radikálně soběstačné bydlení“ asi pochopí jen architektonický radikál (už nám radikálové lezou i do bydlení).

Pokračují.....

Pozemek bude dále využit i k ekologickému pěstování plodin a drobnému chovu zvířat. Jirka Smítka nám již slíbil pár kůzlátek. Toto velmi krásné místo se nachází jižně od Prahy.

....přímo Jehovova idyla. Kůzlátkům bych postavil kozinec z PET lahví a na podlahu jim položil staré linoleum. A klobásy z nich je možné plnit do použitých igeliťáků.

Dále následuje chytrá formulace s předzvěstí potřebných….

Řada ochotných lidí po celých Čechách i Moravě již sbírá na stavbu spoustu materiálu - běžného i odpadního; zde se dočtete, co všechno bude ještě zapotřebí. V neposlední řadě však jde i o finanční zajištění projektu stavby první zemělodi ve střední Evropě:

  1. 1. na vybraný pozemek bude zapotřebí shromáždit 3,3 mil. Kč
  2. 2. náklady na stavební dílnu s celým týmem M. Reynoldse a na zeměloď odhadujeme na 2 mil. Kč (část nákladů nám M. Reynolds slíbil vzít na sebe - např. na projektovou dokumentaci).

.......takže náklady na stavbu 2mil Kč? Z odpadů? Děláte si legraci? Za to postavím z hlíny, slámy a dřeva dvougenerační rodinný dům se stejně unikátním designem a bez obav do něj nastěhuji majitele, protože v něm nenajdete jediný kus plastu, gumy, železa a jiných srajd.

V Evropě žil nějaký Friedensreich Hundertwasser - Vídeňák. A ten postavil ve Vídni světoznámé domy už v polovině minulého století bohatě zdobené odpadem. Takže čím chce M. Reynolds Evropany, kteří jsou tradičně nejšikovnějšími staviteli na světě udivit?

Autor: Jiří Anderle | pátek 29.7.2011 10:02 | karma článku: 21,05 | přečteno: 1632x