I pravičák může být proti Radaru.

Co se ohledně otázky umístění americké radarové základny na našem území týče, je předem jasné, že ačkoli je veřejné mínění jakékoli, nezmění to nic na tom, jak se nakonec rozhodnou poslanci. Je to přecijenom česká specialita a současná laxnost národa nezapříčiní nějakou masovější demonstraci, ne-li revoluci, která by rozhodnutí ovlivnila. Situace navíc zneužívají komunisté a jiní leváci, což je také špatné.

 

 

   Nebudu se tady zabývat nějakými věcmi typu, že radar vydává nějaké škodlivé záření nebo je hlučný, jak argumentují vsi v okolí Brd, protože (nic si nebudeme přeci nalhávat) dobře víme, že to jsou nesmysly a nikoho to nezajímá. Projednává se tu pobyt cizí armády na našem území. Takový je problém, narušení národní suverenity. Jsem již připraven na to, že mě v diskuzi (od toho částečně i je) budete napadat a nazývat komunistou nebo čímsi takovým, protože to jsou hlavně oni, kdo se vyjadřují proti tomuto kroku. A z jakého důvodu? Logicky, výspa socialismu v Rusku zůstala, tak je jasné, že argumenty proti umístění radaru jsou především obavy ze zničení vztahů s Ruskem nebo i naprostému znepřátelení. A to nebude českému komunistovi nikdy po chuti. Třese se stejně, jako v dobách „kontrarevoluce“ v roce 1968. Není neobvyklé slyšet postaršího občana vyslovovat myšlenku, že nechce na našem území žádné Američany-imperialisty, protože věří ve věčné Rusko.

   Jako člověk politicky orientovaný pravicově toto vidím jako hrozbu pro celonárodní politický názor. Výše jsem se zmínil o úspěšné propagandě komunistů, která si svými protiradarovými akcemi stále přivolává více pochlebníků a stávají ne tak nebezpečným živlem. A způsobuje to také i společenské škatulkování, že kdo je pro radar, je logicky amerikanista, ale kdo je proti tomu, je komunista. Je to další nonsens, ale mnoho lidí si to takto vykládá a pak to dopadá tak, že mnoho mladých lidí sympatizuje s levicí. Ale co národní hodnoty? Ty přece nejsou slučitelné s komunismem ani kosmopolitismem. Zapomnělo se snad na tento politický názor? Podotýkám, že i pravičák může být proti radaru. Jedná se zejména o vlastence nebo odpůrce globalizace. Bohužel jejich slovo ve společnosti je kvůli pohnuté minulosti velmi oslabené a to je na škodu. Mimojité dalším problémem je, že se sílící podporou levice bude česká společnost opět zkažena komunismem, aniž by se ji povedlo ještě zcela očistit. Ale to již odbíhám od tématu.V úvodu ivlem.  nebezoutkou ala, nebomi stále přivolává více sou i naším národem. olitiku raději ani zmitříc. em pro bezpečnost

   Spojené státy americké pouze zřídkakdy měly nějaký důležitější vliv na naše dějiny. Podotýkám, že uznání Československa jako Dohodového, samostatného a vítězného státu v roce 1918 či osvobození Plzně 8.5.1945 jsou nevypustitelné, ale na současnou situaci nemají žádný vliv. Navíc jako obchodní konkurent Evropy nebo jejich vojenské akce či kulturní asimilace ve světě jsou logické důvody pro neoblíbenost Ameriky na našem území.

   Nešťasnou volbou ovšem je, že se naše nejsilnější pravicová strana rozhodla jít Američanům po vůli a rozpoutala tak nebezpečnou hru z ohněm. Za tuto výtku se jistě stanu dalším terčem kritiky. Na to odpovím takto: Ano, je mi jasné, že jsme spojenci a členy společné aliance, ale radar nemá v NATO vůbec nic společného a slouží pouze k ochraně USA samotného. Jedině silná politická korupce a intrikánství mohly donutit uvažovat naši vládu ochotně se stát obětním beránkem pro bezpečnost jiného státu.

   Podotýkám, že se nesmíme zapomínat na svou minulost, abychom z ní mohli čerpat pro lepší budoucnost. Nestalo se něco v naší národní historii něco podobného už jednou. Zejména mě mrazí v zádech, když jsem četl ve smlouvě SOFA tuto větu: „Česká strana přebírá odpovědnost za vnější bezpečnost radarové stanice.“ Takovýto bod je sice oprávněný, avšak i  lehce zneužitelný. Snadná záminka pro obsazení země pro „neposlušnost“. Jedná se tedy o věc nebezpečnou čistě pro naše soukromí. A nepředpokládejme, že by se nás někdo zastal. Že by Francie? Sotva. Naše právo na nekonfliktnost a bezpečí je stejné jako každého v NATO, ale prošlo by například Slovákům postavit radar v Rumunsku jako obranu proti Maďarům? Nemyslím si a ostatní se nad tímto jistě pozastaví a řeknou, že píši nonsensy.

   Nejsem zastánce Evropské Unie, ale tentokrát se musím zastat její existence jako základnu jisté entity, jíž je možno pojmenovat „Sjednocená Evropa“. Není tedy takové ustupování roztahovačnosti USA naopak zmenšování vlastní moci ve světě? Nemá to tak být. Na USA se musíme koukat jako na politickou a obchodní konkurenci, nikoli jí vycházet vstříc.

Autor: Adam Vaněk | pondělí 22.9.2008 13:39 | karma článku: 13,30 | přečteno: 1116x