Když přednáší Topolánek
foto: Ondřej Němec, Lidové noviny
Ujasněme si, že nejsem frenetickým fanouškem M. Topolánka a tudíž jsem šel na přednášku s rozporuplnými pocity. Již když jsem se z novin dozvěděl, že Topolánek bude přednášet na Národohospodářské fakultě VŠE předmět Ekonomie veřejného sektoru, který může být velmi kontroverzní, neb se zabývá množstvím normativních ekonomických témat[1], vedl jsem diskuzi s jinými studenty na téma, zdali je zahrnutí „vysloužilých“ politiků do akademické přednášky dobrá praxe a bude-li přednáška objektivní (objektivní chápejme jako snahu o přednesení dostatečného spektra pohledů na daný problém). Z novin jsem také věděl, že přednáška by měla být vedena ve dvojici a to s panem docentem Schwarzem, což mne mírně uklidňovalo. Mnoho lidí jistě zajímá, jaká tedy byla realita první přednášky tohoto typu na akademické půdě VŠE.
Nyní tedy do reality. Na přednášku jsem přišel o 15 minut později a tudíž zjistil, že jediné místo, které budu moci obsadit v očekáváními a studenty naplněné posluchárně, je v samém rohu u dveří, ne zrovna audiovizuálně ideální pozice. Zázrakem jsem ale seděl na poslední židli, kterou sem někdo přinesl odjinud. V patnácti minutách mi unikli pouze organizační záležitosti a nějaký ten potlesk pro Topolánka. Přišel jsem tedy na začátek teoretického úvodu do samotného kurzu. Ve chvíli, když jsem vyndal laptop, zaslechl jsem hromotné zaburácení v reproduktorech, to se Topolánek chopil pomyslného kormidla přednášky a ostře spustil svůj výklad o centrálně plánované ekonomice. Velmi rychlé tempo, ovšem celkem dobře kontrastní s pomalejším, řekl bych zkušenějším přednesem docenta Schwarze, bylo pro ty, co si psali problematické. Úleva však nastává s návratem řeči k panu Schwarzovi. Ano, tímto způsobem probíhala přednáška a ano, nemohlo nás to nechat usnout, či se výrazněji nudit. Problém takovéto úvodní přednášky je samozřejmě její obsahová obecnost, je tedy nutné říct, že kromě osvěžení již známých fakt se příliš svěžího vánku nových informací nedostalo. Pro některé snad občasné odbočky Topolánka k M. Rothbardovi anebo zkušenostem ze socialismu mohly být nové. Takový byl tedy průběh.
A hodnocení přednášky? V tomto případě je důležité hodnocení objektivity. Jako celek působila přednáška objektivně. Byly momenty, kdy například Topolánek přednesl pouze jeden pohled na věc, ovšem obratem přišla reakce pana Schwarze či naopak. Přednáška byla vedena v duchu hlavního proudu ekonomie a tak také vypadala. Další důležitý faktor je obsahová stránka, kterou jsem již zhodnotil výše a doplňuji, že jsem celkem jasně pochopil obsahové intence obou pánů, na tom by se shodla, předpokládám, velká část přítomných. Zajisté je neméně důležitým faktorem záživnost přednášky. Musím uznat, že přednáška se rozhodně nesla v duchu vstřebatelnosti, ale i dostatečné akademické úrovně. Zůstává pravdou, že by se vzájemné titulování Mirku a Jirko obou přednášejících či některé vtípky, daly vyložit jako estráda, ale podle mého názoru tohoto aspektu nebylo přespříliš. Snaha o vyváženost byla evidentní. Nechci být hnidopich, ale kromě chvály musím také kritizovat. Pan Topolánek udělal jednu chybu, kterou jsem postřehl. Špatně použil výraz neviditelná ruka trhu. Zatímco Adam Smith formulací neviditelné ruky trhu chtěl ukázat na pozitivní důsledky sobeckého chování lidí na společnost a zasvětil tomu značnou část svého „Bohatství národů“, Mirek Topolánek zaměnil neviditelnou ruku trhu s vyčišťováním trhů volným cenovým systémem. V parafrázi se Topolánek vyjádřil o tržním systému jako o systému, kde funguje na trhu neviditelná ruka. Budu-li však citovat Adama Smithe: “… Že se můžeme naobědvat, to není z dobré vůle řezníka, sládka nebo pekaře, nýbrž proto, že dbají svých vlastních zájmů. Nedovoláváme se jejich lidskosti, nýbrž jejich sobectví, a nikdy jim nevykládáme o svých potřebách, nýbrž o výhodách, které z toho budou mít..“, zjistíme, že smysl leží jinde. Neviditelná ruka trhu je velmi dezinterpretována jak v médiích tak také politiky. V tomto ohledu je evidentní, že Topolánek není ekonomem pohybujícím se pravidelně v akademickém prostředí a v akademické diskusi, a tudíž může v některých oblastech ztrácet. Na druhé straně možná měl takové tempo, že si ani neuvědomil, co říká.
Ukázalo se, že nový systém přednášky může s postupem času začít fungovat velmi solidně a také přiblížit studentům teorii k praxi. V některých případech může být takové přiblížení na škodu, ovšem chytrý student se v tom zvládne zorientovat. Je nasnadě, že tento způsob přednášky přináší nové prvky a svěží vánek do akademických sfér. Západní univerzity takovéto přednášky praktikují a produkují velmi kvalitní studenty, věřme, že jednou se těmto univerzitám vyrovnáme í díky podobným inovacím. Nebuďme však naivní a nemysleme si, že je přednáška tohoto typu přelomem v kvalitě českého vzdělání. To by si především zasloužilo lepší přístup české společnosti.
[1] Normativní ekonomie říká, jak by měl vypadat například ekonomický systém, je tedy velmi těžko rigorózně obhajitelná a je na rozdíl od ekonomie pozitivní, která zkoumá svět kolem sebe bez hodnotových soudů, značně diskutovaná.
Adam Ábelovský
Budu volit Drahoše ale

Chtěl bych jen upozornit, že je celkem přirozené, jak řekl Miloš Zeman, že národ je rozdělený kvůli názorům. Jeden názor bez opozice už jsme tu měli.
Adam Ábelovský
Proč budu volit Mirka Topolánka

Oproti první přímé volbě prezidenta v roce 2013 je kvalita kandidátů mnohem vyšší. Dnes se mám mezi kým rozhodovat. Pro mě jsou Mirek Topolánek, Michal Horáček i Jiří Drahoš velmi positivní volbou.
Adam Ábelovský
Trójský kůň pravice

Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.
Adam Ábelovský
Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.
Adam Ábelovský
Děkuji

Při všem tom politickém aktivismu by se možná více slušelo mlčet, vzpomenout a poděkovat za tento úžasný svět.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk
Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...
Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí
Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...
Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí
Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...
Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně
Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...
- Počet článků 101
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1911x