Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Problém referenda je složitý, než jen říci, že je to více svobody pro občany. Jedna z ukázek je, jak si v referendu naletěli v Basileji. Referendum na téma, zda centrem města povede dálnice. Ano, chceme dálnici, přinese obchod atd.

Postavila se. A začalo přibývat vozů a najednou vadil smrad a hluk.

Některé věci v dnešní složité době mohou rozhodovat jen odborníci, jde-li vyloženě o věci technické povahy. Zrovna tak o záležitosti obrany, energetické koncepce a pod.

Nicméně v USA se do takových projektů velmi zapojuje veřejnost při mnoha besedách s odborníky. Několik ukázek nám tu nedávno předvedla skupina amerických studentů s prof. Rusnok. (V turnovském muzeu). Týkalo se to vedení komunikací (dálnic) v chráněných přírodních lokalitách.

Čili - jde spojit oboje - názor občanů i stanovisko odborníků.

Nebezpečí referenda nám stále ukazují volby v r. 1946. A výsledek, kam nás dovedl hlas většiny občanů.

Jednou z podmínek musí být např. nejméně dvoutřetinová většina, aby při výsledku blízkém 50:50 nezačal po čase sílit hlas po opakování. Viz Brexit.

Spisovatel a překladatel Jan Zábrana ve svých pamětech (po volbách 46) napsal: demokracie vyžaduje lidi vyspělé. A to platí stále.

4 0
možnosti

Mladej, vzpamatuj se. A nestyď se.

2 1
možnosti
Foto

A ty, starej, zalehni. A nestyď se. ;-D

2 1
možnosti
  • Počet článků 101
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1911x
Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.