Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.

Poslední tři roky jsem nepsal blog. Více méně jsem se přestal vyjadřovat i politicky. Bylo to potřeba. Byl jsem unavený bojem s větrnými mlýny. Rozhodl jsem se raději soutředit na kariéru a snažit se přitom mít otevřené oči. Někdy mám pocit, když stojím v metru nebo v obchodním centru, že jsem v tu chvíli jediný, kdo se dívá jako cestovatel v nové zemi a všímá si energie toho místa a maličkostí, jako je právě zahleděnost do vlastních plánů. Abych mohl tohle udělat, musím opustit veškeré cíle, které v tu chvíli mám. Většina z nás to zažila, když se najednou vypne ta rozjetá mašina, která má jasně posazené a namazané koleje.

Už pět let pracuji ve firmě, ve které jsem měl skvělou možnost zkusit prosazovat svůj liberální pohled na společnost. Sdílím totiž ideu, že, jak velká společnost coby stát, tak i ta malá v podobě firmy, může fungovat na principech, které se opírají o svobodu, a že taková společnost pak probouzí mnohem zajímavější a autentičtější výsledky. Posledních pět let tedy klesla moje produkce různých článků a vzrostla produkce malých experimentů.

Evoluční biolog Matt Ridley popisuje malou společnost trochu obecněji jako skupinu lidí do 150 jedinců se společným zájmem. Může to být firma z 21. století, ale i tlupa z mladého paleolitu, které Ridley studoval a ve kterých se evolučně formoval dnešní moderní člověk. I to je důvod proč rozdělovat velkou a malou společnost aneb z evolučního hlediska jsme vybaveni spoustou hormonálních a jiných automatických reakcí pro efektivní přežití ve skupině do 150 lidí. Cokoliv je nad tento rozměr už je většinou zajištěno jinak. Například v korporátním světe funguje svět procedur, metrik, hierarchie a dalších nástrojů. V ekonomice slouží k obchodu ceny a zisky jako signály, které nám pomohou se rozhodovat za co směnit náš čas. Na straně solidarity fungují neziskové organizace, a pro to, abychom si mohli efektivně rozdělovat vzácné zdroje, existuje osobní vlastnictví z něhož plyne existence států a vymocování nároků na vzácné zdroje.

Firma, ve které pracuji má v našem regionu necelých 50 zaměstnanců, takže je ideálním materiálem pro pohled na malou společnost a zároveň v globálním měřítku je zaměstananců něco kolem 600, takže by se dalo očekávat nějaké pnutí, pokud byste chtěli rozšířit test dále. Stejně jako ve veklé společnosti je nesmyslné očekávat od malé společnosti v podobě firmy dokonalé nebo v ekonomické terminologii efektivní výsledky. Je obrovskou mýlkou, že by zakladatel moderní ekonomie Adam Smith, kdy prohlásil, že neviditelná ruka vyřeší efektivně vše potřebné. Smith pouze upozornil na to, že egoistické lidské jednání má za následek ne jen to, že si dotyčný postavil továrnu, aby zbohatl, ale také to, že jako vedlejší produkt vzniklo mnohé jiné jako měna. Dokonce se ani nedočtete přímo v Bohatství národů nějakého pozitivního sentimentu s tímto spjatým a nebo konkretizace toho, co to je za vedlejší produkty. Adam Smith si byl vědom toho, že společnost si s sebou nese spoustu problémů a ekonomicky neefektivních výsledků. Co se ztratilo v moderní matematizované ekonomii však zůstalo ve spoustě odvětví vědy a přicházi na to třeba i evoluční biologové. Představte si, že všechny výsledky lidského jednání by byly dokonalé a efektivní. Mělo by smysl žít? Dynamika je potřeba. Liberální ekonom jen tvrdí, že umělé zásahy většinou způsobí více škody než užitku, což ve spoustě případů dokazují data.

Jak ale tato teze o nedokonalosti výsledků lidského jednání asi rezonuje ve firmě, která má realizovat zisk a pýšní se profesionalitou a racionálním přístupem ke každému rozhodnutí podpořenému spoustou dat?

Zdálo by se, že firmy musí být efektivní, ale samozřejmě nejsou. Proč myslíte, že firmy krachují? Proč firmy procházejí cykly? Proč se občas nějaká firma zachová naprosto nemorálně? Bez ohledu na data, procedury a drahé manažery budou vždy existovat špatná rozhodnutí. Podnikání je založené na nejistotě. Je to vlastně sázka na to, že děláte ten správný produkt nebo službu, kterou si někdo bude kupovat. Ve chvíli, kdy děláte klíčová rozhodnutí, tak čelíte předpovídání budoucnosti skrze pravděpodobnost. Při čtení skeptika Taleba vám dojde, že vlastně takový Warren Buffet měl sice hodně píle a skvělého investorského ducha, ale také notnou dávku štěstí v otázkách pravděpodobnosti. Nebo si snad budeme namlouvat, že Warren Buffet je jediný svého druhu? Budeme, protože nevidíme ty jedince, kteří zvolili takřka stejné metody, ale neuspěli, protože jim některá rozhodnutí prostě nevyšla. Asi málokdo by četl alternativu magazínu Forbes nazvanou Losers/Loseři. Aby to nevypadalo, že podporuji kolchoz, tak dodám, že firmy mají tu hlavní funkci selhávat a vracet se zpět s novým produktem a službou. Je to kreativní destrukce, která nám přinesla mobilní telefony vyspělejší než vládní počítače z roku 1990. Zároveň je ale potřeba si připustit, že firma je pouze nedokonalý nástroj tohoto objevování a uspokojování potřeb, který prochází i dnes proměnou viz sdílená ekonomika.

Nemám formou dat typu vyššího zisku ověřené, že je firmu lepší vést na principech svobody v zaměstnání, ale mám, myslím si, silné svědectví, že existují liberální principy, které zvyšují schopnost lidí realizovat pro firmu vyší přidanou hodnotu. Neboli volná pracovní doba, maximální autonomie rozhodování jednotlivců, vedení lidí formou podpory a rady, nikoliv příkazů a zákazů, zvyšuje motivaci, spokojenost, samostatnost a spolupráci. Dle mého názoru naše pobočka dle korelace s výše uvedenými principy více snižuje inventuru, snižuje náklady a snižuje fluktuaci zaměstnanců.

Je zajímavé, že i ve firmě si lidé sami vytvářejí a zavádějí pravidla tak, aby se některé sdílené věci dali dělat efektivněji a s větší jistotou. Anarchie je nepravděpodobná i v případě, že necháte věci ležet ladem, zrodí se nový řád. Lidé jsou obecně ambiciozní, motivovaní a chtějí úspěchu dosahovat spoluprácí. To se také naučili v té malé skupině, kde by jinak nepřežili.

Musím, říct, že pracovní zkušenost, četba behaviorální ekonomie nebo témat pravděpodobnosti spíše prohloubily mojí pokoru v podobě víry v laissez faire, tedy minimálního zásahu do tak složitého jevu, jakým je společnost, ať už malá tak i velká.

Autor: Adam Ábelovský | sobota 25.2.2017 17:50 | karma článku: 17,26 | přečteno: 236x
  • Další články autora

Adam Ábelovský

Výzva tří set proti zájmu milionů

Petr Nečas nepodepsal evropskou smlouvu o rozpočtové unii a je to dobře. Přesně tři sta intelektuálů, mezi které se řadí Tomáš Halík s Jiřím Pehe a Monikou Pajerovou a také například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, Jan Mládek a další politici, sociologové, politologové, herci, producenti, režiséři, scénáristi a další, se rozhodlo – pasujíce se do role jakési vyšší inteligence a morální autority – sepsat a podepsat výzvu Ano pro Evropu.

16.2.2012 v 14:25 | Karma: 38,94 | Přečteno: 2924x | Diskuse| Politika

Adam Ábelovský

Krize kapitalismu nebo krize intelektuálů?

Kapitalismus v krizi? Opravdu? Ne, kapitalismus není v krizi. Dnešní společnost totiž s kapitalismem nemá nic společného. V krizi jsou vlády a jejich socialismus!

26.1.2012 v 20:01 | Karma: 29,25 | Přečteno: 1617x | Diskuse| Politika

Adam Ábelovský

Obamův socialismus - experiment

Profesor ekonomie na lokální vysoké škole prohlásil, že ještě nikdy nevyhodil jediného studenta, ale nedávno vyhodil celou třídu. Třída trvala na funkčnosti Obamovo socialismu a na tom, že by nikdo nebyl chudý a nikdo bohatý, na velké rovnosti.

23.1.2012 v 12:13 | Karma: 39,12 | Přečteno: 5394x | Diskuse| Politika

Adam Ábelovský

Evropské dluhové impérium a ekonomie podle Tomáše Sedláčka

Půjčit MMF je holé šílenství. O tom by nemělo být v ekonomii sporu. Přesto se většina ekonomů z různých spekter staví na stranu politiků a přichází s argumenty, proč půjčit peníze na záchranu eurozóny. Většinou to ovšem nejsou argumenty ekonomické, přinejlepším si na takové hrají. Argumenty pro půjčku mohou být jedině politické.

3.1.2012 v 14:07 | Karma: 36,22 | Přečteno: 2599x | Ekonomika

Adam Ábelovský

Za krizi může...

... španělská polední siesta, řecká lenost, euro, trh, vláda, Berlusconi, EU, levice, pravice, hloupí lidé, chytří lidé, malé utrácení, velké utrácení, malé zadlužování, příliš velké zadlužování, ekonomové, bankéři, politici, podnikatelé, spekulanti, Wall Street, Fed, kapitalismus, socialismus – a co nám ještě zbývá? Svíčková!?

28.11.2011 v 15:40 | Karma: 20,12 | Přečteno: 1700x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

  • Počet článků 101
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1911x
Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.