Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výzva tří set proti zájmu milionů

Petr Nečas nepodepsal evropskou smlouvu o rozpočtové unii a je to dobře. Přesně tři sta intelektuálů, mezi které se řadí Tomáš Halík s Jiřím Pehe a Monikou Pajerovou a také například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, Jan Mládek a další politici, sociologové, politologové, herci, producenti, režiséři, scénáristi a další, se rozhodlo – pasujíce se do role jakési vyšší inteligence a morální autority – sepsat a podepsat výzvu Ano pro Evropu.

Mytických 300?

Skutečná přehlídka osobností. Chybí v něm však výrazně ti, kdož se tomuto tématu mohou věnovat na vědecké úrovni, ekonomové. Je jich ve výzvě celkem pět z 300 a dovoluji si tvrdit, že je mezi těmi pěti pouze jeden ekonom hodný tohoto označení, tedy takový, který není čistě ve službách nějaké strany a ekonomií se skutečně zabývá. Dalším faktorem u ekonoma je jeho spojení s velkými firmami případně vládami. Je zvláštní, že se k této výzvě nepřipojilo více (řekněme akademických) ekonomů? Nikoliv.

Seznam 300 podpisů ekonomů proti evropské smlouvě o rozpočtové unii vám seženu při dobré logistice do jednoho dne. Proč? Není to ani proto, že by ekonomové byli materialističtí citově vyprahlí jedinci, ani proto, že jsou navázáni vlastním zájmem, dokonce ani proto, že by snad ekonomie postrádala morální aspekt. Je to spíš proto, že spousta ekonomů chápe, jaké důsledky vznik rozpočtové unie bude mít.

Superstát není „super“

Ekonomové vědí, že bychom podepisovali bianco šek Evropské komisi. Nechali bychom otevřenou cestu evropskému superstátu, který by konečně „superpřerozděloval“ a který by znamenal další morální hazard nevyrovnaných ekonomik. Ačkoli s sebou tato smlouva má přinést vyrovnané rozpočty (podívejme se na dodržování rozpočtových pravidel před krizí a v krizi!), přináší také větší moc velmi nedemokratické instituci. A věřte mi, že se nejedná o nový Marshallův plán. (Pomiňme zde, že samotný Marshallův plán není tak andělské dílo, jak bývá často prezentován.) Situace i plán jsou jiné. V ekonomikách nejsou zničeny kapacity a kapitál, tedy potenciál je více či méně nedotčen, na rozdíl od poválečného období. Dnešní plán pouze oddaluje kocovinu do budoucna.

Zůstává tu pak už jen politický argument, že se Česko „vyřadí z hlavního proudu evropské integrace“, respektive odcizí Evropě vůbec. Chraň nás bůh, abychom se vezli s hlavním proudem! V takovém případě nás čeká minimálně ztracená dekáda, spíš však ztracené naděje a úpadek ve všech sférách společnosti. Pokračovat v cestě, která byla nastolena, by znamenalo prohlubovat dnešní problémy s jistým oddálením jejich důsledků. Věřte, že neexistuje žádné kouzlo ani v ekonomii, ani v politice, které by odvrátilo dopad žití nad poměry, i kdyby jím měl být pouhý přesun bohatství ať už od chudých k bohatým či obráceně. Naneštěstí představa, že přesun bohatství by mohl být jediným důsledkem toho, jak vlády oddalují řešení problémů svých ekonomik, je představou bláhově idealistickou. Z čistě ekonomických důsledků můžeme přidat pokles motivace (tedy snížení efektivity), růst morálního hazardu, stagnaci nebo pokles reálného bohatství. Mezi dalšími důsledky už méně ekonomického charakteru je nárůst nacionalismu, ale i jiných extrémních politických vyjádření (komunisté v Řecku). Tento nárůst je velmi patrný již dnes. Zoufalí lidé volí zoufalé činy. Důsledkem je tedy i menší sociální smír.

Přijetí smlouvy nic pozitivního přinést nemůže. Výzva sepsaná smetánkou intelektuálů pouze nekriticky přijímá hlavní proud. Troufám si tvrdit, že takřka každý pod výzvou podepsaný má (vědomý či nevědomý) zájem na růstu státní moci, a tento fakt není možné ignorovat. Zdeněk a Jan Švěrákovi točí za peníze ze státního rozpočtu z kapes daňových poplatníků. Pan Josef Zielienec je předsedou Evropského výboru. Jak je možné, že předseda hlavních přerozdělovačů Bohuslav Sobotka je pro pakt, který údajně zmenšuje možnost přerozdělovat? A co členové akademie věd? Lidé navázaní na granty financované opět z peněz, které jdou z kapes daňových poplatníků? A co herci? A co politologové? A co vysokoškolští profesoři? Co na tuto výzvu říká volič a daňový poplatník?

Zda je NE pana Nečase otázkou principu, nebo vnitřního boje ODS, je v tomto okamžiku klíčové pouze z toho hlediska, že je-li celá záležitost mocenským bojem, pak nemáme v politice skutečnou rozumnou oporu proti systému, který je nastaven tak, že opakuje a prohlubuje chyby. S velkou pravděpodobností nakonec premiér Nečas smlouvu podepíše. Malostí by v tomto případě bylo podepsání smlouvy jakožto vyjádření české poslušnosti. V současném systému nemůže existovat mezistátní solidarita a ani neexistuje. Ta by mohla přijít, až kdyby si postižené země opravdu začaly uvědomovat vážnost situace a reflektovaly ji snížením svých nároků, a tedy úsporami.

Autor: Adam Ábelovský | čtvrtek 16.2.2012 14:25 | karma článku: 38,94 | přečteno: 2924x
  • Další články autora

Adam Ábelovský

Budu volit Drahoše ale

Chtěl bych jen upozornit, že je celkem přirozené, jak řekl Miloš Zeman, že národ je rozdělený kvůli názorům. Jeden názor bez opozice už jsme tu měli.

25.1.2018 v 23:00 | Karma: 13,30 | Přečteno: 622x | Diskuse| Politika

Adam Ábelovský

Proč budu volit Mirka Topolánka

Oproti první přímé volbě prezidenta v roce 2013 je kvalita kandidátů mnohem vyšší. Dnes se mám mezi kým rozhodovat. Pro mě jsou Mirek Topolánek, Michal Horáček i Jiří Drahoš velmi positivní volbou.

11.1.2018 v 22:12 | Karma: 28,49 | Přečteno: 1191x | Diskuse| Politika

Adam Ábelovský

Trójský kůň pravice

Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.

6.3.2017 v 9:59 | Karma: 11,10 | Přečteno: 564x | Diskuse| Ekonomika

Adam Ábelovský

Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.

25.2.2017 v 17:50 | Karma: 17,26 | Přečteno: 236x | Diskuse| Společnost

Adam Ábelovský

Děkuji

Při všem tom politickém aktivismu by se možná více slušelo mlčet, vzpomenout a poděkovat za tento úžasný svět.

17.11.2014 v 17:00 | Karma: 15,52 | Přečteno: 678x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

  • Počet článků 101
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1911x
Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.