Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude EET zavedeno i v kostelích?

Že se církev dnes musí chovat jako podnikatel je pochopitelné, nějak se živit musí. Na druhé straně všichni podnikatelé by měli mít stejné podmínky.

Následující údaje jsem našla na internetu, uvádím také informace ze zahraničí,  aby to snad nevypadalo že jsem nějak zaujatá  jen proti tomu, co se u nás děje v souvislosti s obrovským množství žalob o majetek, kterými naše, už tak přetížené soudy, zavalila v poslední době církev.

První věc která mě zaujala byla tato:

Od daně z příjmů právnických osob jsou osvobozeny například: výnosy kostelních sbírek, příjmy za církevní úkony a příspěvky členů u registrovaných církví a náboženských společností.

https://www.altaxo.cz/

Takže proklamovaná rovnost podmínek v podnikání neplatí pro všechny. Aneb všichni jsme si rovní, ale někteří jsou rovnější.

Další údaje jsou z roku 2012, tedy z doby,kdy vypukla finanční krize a všichni jsme si museli utahovat opasky.

Úřady v některých evropských státech zvažují, že zruší dávné tabu a uvalí na církevní majetek daně, aby tak částečně zaplnily vyprázdněné státní kasy a ulehčily financování duchovních ze strany státu. V souvislosti se sněmovnou schváleným zákonem o majetkovém vyrovnání s církvemi se o toku peněz mezi státem a církvemi vede živá debata i v Česku.

Církve v Evropě vlastní řadu budov, polnosti a lesy, které pronajímají či "propachtovávají", některé podnikají, jiné mají obrovské příjmy z obchodů s cennými papíry. Italský premiér Mario Monti proto navrhl, aby katolická církev platila daně z nemovitostí, které pronajímá k jiným než duchovním účelům. Totéž zvažují radnice měst kontrolovaných opozičními socialisty ve Španělsku, kde jsou v rukou jednotlivých diecézí rozsáhlé polnosti a také 100 tisíc budov.

Špatná finanční situace charakterizuje hospodaření diecézí i jednotlivých farností ve většině postkomunistických zemí, v nichž byl církevní majetek po druhé světové válce zkonfiskován a po roce 1989 zase postupně vrácen, byť ne zcela.

To neplatí pro Polsko, kde byla podobně jako ve Španělsku katolická církev vždy velmi silná. Dnes v zemi nicméně vlastní jen přibližně 160 tisíc hektarů polností a lesů využitelných k propachtování. Hlavní část příjmů jí proto zajišťují mše, svatby, pohřby a placená výuka náboženství. Jen během nedělní mše se v případě malých farností vybere až 500 zlotých (3000 korun), stejnou částku obdrží kněz při pohřbu. Příjmy malých farností tak činí 30 000, velkých až 400 000 zlotých ročně.

Celkový příjem katolické církve odhadl server money.pl na 4,3 miliardy zlotých. Částky vybrané během mší, pohřbů a svateb přitom činily 1,2 miliardy, 1,3 miliardy vynesla výuka náboženství, 1,8 miliardy dělaly státní subvence. Vláda premiéra Donalda Tuska se navíc s představiteli katolického kléru letos v březnu dohodla, že od 1. ledna začnou daňoví poplatníci platit církvi dobrovolný příspěvek ve výši 0,3 procenta daňového základu. Ten nahradí státní Církevní fond s rozpočtem přibližně 90 milionů zlotých.

Katolické církvi v Polsku byl v rámci restitucí po roce 1989 vrácen majetek v hodnotě pět miliard zlotých, tři čtvrtě miliardy obdržela na dotacích od EU.

Římskokatolická církev připouští, že se nepřihlásí o všechen zabavený majetek. Mezi nemovitostmi je totiž celá řada zbořených, zchátralých nebo pro církev nevyužitelných budov, a nedá se proto očekávat velký zájem o jejich převzetí.

Historicky nejbohatší církev se přitom případnou správou navráceného majetku zabývá již několik let a dlouhodobě na základě archiválií, pozemkových knih a dalších dokumentů pracuje na identifikaci původního majetku.

To potvrzuje i člen augustiniánského řádu Juan Provecho. Jeho řád má již několik let shromážděné podklady o původním majetku řádu a ve chvíli, kdy zákon o majetkovém vyrovnání vstoupí v platnost, budou ho augustiniáni nárokovat.

"Jedná se především o zemědělskou a lesní půdu u Prahy o výměře přes 1 tisíc hektarů, která dříve patřila k našim velkostatkům. Navrácený majetek budeme pronajímat," řekl Provecho.

Nepočetný řád augustiniánů se stará o rozsáhlý klášter a kostel na Malé Straně, který mu byl vrácen v 90. letech. Menší část kláštera, jehož součástí je i pivovar, řád využívá pro vlastní účely. Většinu objektů, ale pronajímá hotelovému zařízení.

Když  slýchám stesky, jak je církev chudá,. tak mě napadá:

chudoba cti netratí

kázat vodu pít víno

místo aby pastýř ovečky pásl, hledí je pořádně ostříhat

Věřím že spousta řadových kněží a jeptišek slouží církvi  s upřímnou snahou pomáhat lidem a nevidí v tom jen výhodné koryto,  Ale jako celek, jako instituce, působí cirkev, s přihlédnutím k výše uvedeným citacím spíše jako vychytralý byznysmen.

 

Autor: Libuše Palková | pátek 22.9.2017 1:26 | karma článku: 34,10 | přečteno: 2992x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

Ráda bych se tímto veřejně omluvila kolegovi blogerovi panu Klarovi, kterého jsem citovala v nedávném blogu, protože se mi nelíbilo když napsal, že ženy jsou bez obzoru. A tak jsem si, jak je mým dobrým zvykem, dovolila oponovat.

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61 | Přečteno: 932x | Diskuse| Osobní

Libuše Palková

Chcete mít vysokou karmu a čtenost?

Hlavní je samozřejmě výběr témat-nejvíce se zavděčíte kritikou islámu, imigrantů, feministek, EU, genderu, levičáků, sluníček, vítačů, Pražské kavárny. Populartitu vám zaručí pochvalné ódy na USA a Izrael, církev, judaismus

26.4.2019 v 8:31 | Karma: 6,43 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Libuše Palková

Jak se zbavit nepohodlného blogera

Ráda bych se vyjádřila k tomu proč jsem byla zmizena, pokud nezmizí i to. Všichni víme že po stažení určitého počtu blogů nebo smazaných komentářů přichází sankce. Takže se dá zařídit, aby nepohodlný bloger zmizel z hlavní strany.

26.4.2019 v 7:28 | Karma: 14,96 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Osobní

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

Jestli čekáte nějaký recept na novou vylepšenou verzi koprové omáčky, tak vás zklamu. To slovo nemá s koprovkou nebo koprem vůbec nic společného. Koprolit je totiž zkamenělý výkal. Z toho by si nikdo omáčku ani polévku asi nedal

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53 | Přečteno: 214x | Diskuse| Ostatní

Libuše Palková

Nobelovku pro zakladatele teroristické organizace?

Nedávno se zde jeden bloger zamyslel nad tím, že Nobelovu cenu za mír dostávají všelijací lidé, zmínil třeba Obamu nebo mladičkou aktivistku. Zapomněl však na zakladatele organizace, kterou mnohé země prohlásili za teroristickou.

24.4.2019 v 12:31 | Karma: 5,58 | Přečteno: 171x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

  • Počet článků 784
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1823x
Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Seznam rubrik