Vojenské muzeum Králíky a Kralická pevnostní oblast

Nejvýchodnější část Pardubického kraje, oblast okolo městečka Králíky, konkrétně prostor s nejvyšší koncentrací pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935-1938. 

        Již po několik let v okolí města je realizován projekt velkého přírodního technického a vojensko-historického muzea – Králická pevností oblast (KPO). Zapojuje se do něj různým způsobem celá řada dobrovolníků na několika pevnostních objektech v okolí (viz Seznam muzeí v KPO níže). Různé skupiny nadšenců na jednotlivých pevnostních objektech bývalého čs. opevnění z let 1935-1938 se snaží o rekonstrukci a zpřístupnění těchto památek.

       Opevnění v okolí Králík patří k nejzachovalejším, nejrozsáhlejším a nejdokončenějším pevnostním úsekům v naší republice. Na malém prostoru tu kromě malým pevnůstek, tzv. „řopíků“ a pěchotních srubů, vyrostly tři dělostřelecké tvrze – Hůrka, Bouda, Adam.

      Od roku 2000 dochází k úzké spolupráci mezi všemi lokalitami. V rámci KPO pořádají společné akce. Sedmkrát do roka to jsou „společné víkendy“. Koordinuje se mimořádná otevírací doba a každý se snaží udělat maximum práce. Každoročně koncem srpna se koná vzpomínková akce „CIHELNA“ zaměřená na vojenskou historii a techniku z minulého století. Jejím cílem je připomínat skutečnost, že svobodu lze ztratit lehce, těžká je však cesta k jejímu znovunabytí. V době, kdy umírají pamětníci událostí a bojů poslední světové války, pořadatelé akce prostřednictvím ukázek a rekonstrukcí oživují a přibližují to, na co se nesmí nikdy zapomenout!

Vojenské muzeum Králíky

       Dnes vidí turisté zcela jinou podobu muzea, než tomu bylo před pár desítkami let. Nacházela se zde zemědělská usedlost, která se koncem 30. let 20. století dostala do sevření objektů a překážek pevnostního systému, který byl budován na obranu Československa proti Hitlerovu Německu.

        Od počátku 90. let postupně vznikala a stále se rozšiřuje sbírka vojenské techniky a zbraní, jejíž základ položili nadšenci Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda. Improvizované vystavování malé části neodpovídalo ambicím muzea. V roce 1998 přijali vlastníci sbírky nabídku města Králík na přesun do areálu bývalé odchovny dobytka. Mezi lety 2000-2009 se zde hodně usilovně pracovalo, aby mohla vzniknout hodnotná expozice a přibývaly exponáty. Fungující muzeum v improvizovaných podmínkách dokázalo ročně přilákat i 15 000 návštěvníků.

        Dobrovolníkům ze společnosti Armyfort to ale nestačilo. Usilovali o opravu, rekonstrukci či nejlépe o úplnou přestavbu prostor muzea. Velkou roli zde hrála prezentace, estetické prostředí a technické zázemí. Po vypracování projektu k získání finančního grantu z fondů EU se v letech 2009-2010 podařilo vystavět v Králíkách nejmodernější vojensko-historické muzeum v České republice. Nová výstavní hala (40x72 m) byla otevřena návštěvníkům 1. července 2010 se základní instalací svých expozic. Muzeum se snaží vytvářet stále nové výstavy, doplňuje expozice novými exponáty. Prezentuje neukázané a zapomenuté.

Muzea sdružená v KPO:

  • Muzeum československého opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda
  • Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka
  • Muzeum československého opevnění z let 1935-1938 pěchotní srub K-S 5 „U potoka“
  • Památník obránců Vlasti – pěchotní srub K-S 8 „U nádraží“
  • Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“
  • Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“
  • Muzeum Vysoký Kámen – pěchotní srub K-S 25 „Na sedle“
  • Vojenské muzeum Lichkov
  • Lehký objekt vz. 37 č. 25
  • Vojenské muzeum Králíky
  • Památník obětem internace Králíky
Autor: Zuzana Skypalová | sobota 26.9.2015 19:34 | karma článku: 10,24 | přečteno: 421x