Ruský legionář Josef Kudela

V květnu proběhla spousta pietních akcí na připomenutí ukončení 2. světové války, ale nezapomněli jsme ještě na něco, někoho? 

            Na různých místech se konaly pietní akce připomínající poslední okamžiky války. V pozadí pak zůstávají menší události. Dne 27. května tomu bylo 129 let, co se narodil ruský legionář, pedagog, cestovatel a historik PhDr. Josef Kudela.  Narodil se v roce 1886 Ferdinandovi a Františce Kudelovým v Horní Lhotě.

            Po absolvování českého gymnázia v Opavě vystudoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor řečtinu a latinu. Rok před vypuknutím 1. světové války získal titul doktora. Po studiích se dal na dráhu učitele. Působil na školách v Moravské Ostravě, Přerově, Orlové, Kyjově a Strážnici. Kudelovu pedagogickou činnost přerušila válka, když byl 1. února 1915 povolán. Výcvik dokončil u 3. pěšího pluku v Brně a poté byl poslán na ruskou frontu. Avšak 23. září se u Lucku nechal dobrovolně zajmout. Netrvalo dlouho a v červnu r. 1916 se Kudela přihlásil do československých legií, kam byl zařazen až 4. ledna 1918.  Ještě před přijetím do legií začal pracovat ve Svazu čs. spolků a v březnu roku 1918 se stal členem Odbočky čs. národní rady v Rusku. Z pozice vedoucího propagační činnosti se vypracoval na redaktora Československého deníku. Nakonec se stal správcem informačně-osvětového odboru československé vojenské správy na Sibiři se sídlem v Irkutsku. Jeho postavení odpovídalo funkci jakéhosi ministra pro kulturu a informace. Za své působení získal za zásluhy Řád Sokola.

            Do vlasti se Josef Kudela vrátil 14. září 1920. Po ukončení služby v armádě zakotvil v Brně a stal se profesorem na klasickém gymnáziu v Legionářské ulici, kde od roku 1922 přednášel latinu a řečtinu. Od roku 1937, kdy se stal Kudela ředitelem, zavládl v ústavu nový duch. Zdůrazňoval lásku k národu a vlasti a obohacoval výuku mimoškolními iniciativami. Byl energický, duševně mladý a organizačně velmi schopný. Jeho rozmach byl přerušen mnichovskými událostmi a následnou okupací.

         Zapojil se do odboje Obrana národa, ale v září 1941 byl zatčen. Začátkem března 1943 byl převezen do koncentračního tábora v Osvětimi, kde 23. března zemřel. Gymnázium, ve kterém působil jako ředitel, neslo v letech 1946-1952 jeho jméno.

        Od roku 1928 do roku 1939 byl Kudela vůdčí osobností legionářského muzea na Špilberku. Publikoval řadu prací, např. Masaryk osvoboditel, Dva měsíce v Řecku nebo Československé a polské vojsko v Rusku. Všechny svazky byly vydány v nakladatelství Moravský legionář, jehož byl ředitelem, a které sídlilo v jeho domě v dnešní Klácelově ulici. Na Kudelově rodinném domě, který byl postaven v letech 1926-27 ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Jana Víška, se od roku 1960 nachází pamětní deska.

             Na závěr bych jen podotkla, že to PhDr. Josef Kudela byl muž velkých činů, který si zaslouží, aby neupadl v zapomnění. 

 

Autor: Zuzana Skypalová | středa 12.8.2015 22:27 | karma článku: 12,43 | přečteno: 423x