Nová technologie vysílání (DVB-T2) a skryté titulky

Přecházím na novou technologii vysílání (DVB-T2). Protože moje televize neumí její příjem, zakoupil jsem set top box Sencor SDB 5003T, certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice.

Protože nic neslyším (a v České republice je zhruba 0,5 mil osob s postižením sluchu), potřebuji ke sledování televize skryté titulky. Ty jsem dosud používal teletextové (teletext 888). Jenže teletextové na HD vysílání České televize nejsou a je třeba pustit DVB titulky. DVB titulky jsou prý i mnohem lépe čitelné, než teletextové, tak jsem udělal porovnání.

Titulky jsou určeny k tomu, aby byly čteny. Z tohoto důvodu by mělo být jejich čtení snadné.
S novou technologií vysílání však přichází i to, že se titulky obtížně čtou a navíc, když je nějaký nápis dole na obrazovce, nejde nápis přečíst, protože ho zakrývají titulky, které jdou v tu chvíli přečíst dost obtížně, protože se nápisy slévají.

Pro všechny ukázky platí:

Společná anténa, televizor Samsung set top box Sencor (certifikovaný Českými radiokomunikacemi).

Mnohem čitelnější

Zvětšené teletextové titulky (teletext 888) nezakrývají lišty s nápisy.
Titulky jsou vyvolány ovladačem od televize.

 

DVB titulky vyvolané ze set top boxu.
Myslím si, že v nové technologii by nemusel být problém, aby šlo nastavit zcela neprůhledné pozadí a pozice titulků na obrazovce, aby to vypadalo jako titulky z teletextu 888. Navíc by mohla jít nastavit i velikost písma.

 

Zdeformovaný obraz

V nastavení televizoru Samsung je volba automatického zastavení poměru stran podle vysílaného pořadu.

 

A obraz je stále přirozený.

 

U certifikovaného set top boxu tato volba není a když se obraz pořadů ve formátu 4:3 nenastaví pokaždé ručně,

 

tak je vše zdeformované a lidé jsou jako kdyby měli 200 Kg.

 

Statické se nenosí

Moderní době se přizpůsobuje i pozice titulků, kdy každý zhruba dvacátý skočí k levému okraji obrazovky a další opět na střed. V tomto směru jsem dost konzervativní a raději bych je měl bez pohybu stále na středu obrazovky.

Rychlotitulky

Když v říjnu 2019 na Nově vysílání skrytých rychlotitulků, napsala k tomu výstižný komentář neslyšící Mgr. Věra Strnadová, předsedkyně odborné komise pro skryté titulky při ASNEP: „Sice jsem „rychločtenář“, ale toto je i na mne moc rychlé. Už mě štve, že Nova od začátku října nedala do pořádku techniku přenosu skrytých titulků pro neslyšící diváky. Posílám ukázku od pana Malinka. Ráda bych viděla, co by se dělo, kdyby měsíc nešel zvuk. To by bylo tóčo. Ale když jsou to „jen“ titulky, tak klídek… že?“

Nový certifikovaný set top box na nové technologii mě u každého zhruba padesátého (na videu druhý) obohatil o tento zážitek i na České televizi. Pravděpodobně proto, aby ukázal, že to umí také.

Domnívám se tedy, že to bude nevyzkoušenou technikou pro provoz ze strany Českých radiokomunikací, kde se certifikují set top boxy bez vyzkoušení titulků a že to „zkoušíme“ až my, koncoví uživatelé (když už je certifikát udělen), kteří s tím nemůžeme nic dělat, pouze lamentovat. České radiokomunikace mají rovněž na svědomí ten nekvalitní přenos skrytých titulků (rychlotitulky) a ač to má kontrolovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zřejmě to celý měsíc přehlížela.
Za konzultaci tohoto článku děkuji Mgr. Věře Strnadové

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl (člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP)
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | sobota 16.11.2019 7:31 | karma článku: 19,89 | přečteno: 4610x