Vánoce v čokoládě, aneb nevšední vánoční výstava

Bývá to každoroční těžký oříšek pro pracovníky muzeí, vymyslet originální vánoční výstavu. V Českých Budějovicích se to letos povedlo.

Asi nejtypičtějším vánočním symbolem je betlém, jenomže vystavovat je každým rokem, to by návštěvníky přestalo zajímat. Pracovníci Jihočeského muzea měli letos velmi dobrý nápad, když připravili expozici Vánoce v čokoládě, která návštěvníkům přibližuje historii této pochoutky a její spojitost s vánočními svátky.

Asi málokdo ví, že jsme byli první zemí na světě, ve které vznikla tradice zdobení vánočních stromků čokoládovými figurkami a dosud zůstáváme jedinou, kde se tak činí. Starší z nás si možná pamatují, jak v éře socialismu dostávaly od odborů rodiny s dětmi vánoční kolekce čokoládových figurek zdarma. No, jedna z mála věcí, která na něm byla dobrá.

Lidé se dozvědí informace o původu, výrobě a dalších zajímavostech ohledně čokolády, Tak například první čokoládu v českých zemích vyráběli a prodávali v roce 1770 v jedné pražské lékárně. Inu, čokoláda bývala považována za lék.

K vidění je také ceník vánočních kolekcí českobudějovické továrny na čokoládu Merkur z roku 1931. Nejlevnější stála 8 korun, nejdražší hodně přes stovku. V tomto případě chci tvůrce výstavy pochválit, že zároveň uvedli výši platů v té době. Tak běžný úředník bral cca 1300 Kč měsíčně, dělníci a začínající učitelé v průměru 600 – 700 Kč měsíčně. Tyto údaje jsou důležité z toho důvodu, aby si návštěvník udělal obrázek, jak se v té době lidem žilo, a co si mohli dovolit.

Většinu předmětů na výstavu zapůjčil majitel největší sbírky tohoto druhu na světě Stanislav Krámský. Jeho obří kolekci tvoří neuvěřitelných 200 000 obalů z více než 150 zemí a od 9300 firem a obchodních značek. Nejstarší předměty z jeho sbírky pocházejí z doby kolem roku 1900.

Výstava v hlavní muzejní budově v Dukelské ulici v Českých Budějovicích trvá do 2. ledna.

Jan Ziegler

 

Autor: Jan Ziegler | úterý 30.11.2021 15:49 | karma článku: 11,30 | přečteno: 298x