Tak co s hospodami? Lepší bude otevřít

Zítra nám vláda Andreje Babiš rozhodne, jak to bude s tím uvolněním. Nebude to mít lehké, já jsem pro otevření obchodů i pohostinství. Raději legální restaurace než domácí mejdany.

Zajímavý rozhovor jsem vyslechl nedávno u nás v Budějcích v trolejbusu. Bavili se dva pánové a jeden druhému říkal: „Zavřeli nám hospodu, tak se scházíme u Jardy. On má velký dům, tak narazíme sud, každý občas přinese nějakou klobásu, uzené, Karel hraje na kytaru a perfektně se bavíme. Na nás si nepřijdou.“ Pak dotyčný ještě dodal, že spousta kluků, co tam chodí, jsou vdovci nebo rozvedení, žijí sami, a kvůli tomu, že Babišova vláda prakticky zrušila stát, se lidi přece nezblázní.

Ilustrační foto

Večer, když chodívám venčit svého pejska Kortéze, tak z mnoha oken slyším rozjařené hlasy a hudbu jedoucí naplno. Takových domácí hospod, kde se čepuje pivo pro majitele a jeho kamarády je hodně. Podle názoru jednoho z nejlepších budějckých právníků je to nepostižitelné. Policie nemůže až na výjimky vstoupit do soukromého obydlí bez soudního příkazu, soud v takových případech povolení nevydá, a výjimky se na domácí pařby nevztahují a to ani v rámci nouzového stavu. Já rozumím i námitkám, že bez takovýchto posezení, by se někteří osaměle žijící lidé zbláznili. Pravdou je, že počet psychických onemocnění a domácího násilí vzrostl. A mají lidé místo COVIDu 19 umírat na deprese, infarkty apod.? Já proto účastníky bytových mejdanů chápu a neodsuzuji je.

Nebylo by tedy lepší restaurace od pondělí znovu otevřít? Domnívám se, že ano. Dodržování přísných protikoronavirových opatření se dá lépe zajistit v pohostinstvích než na domácích pařbách. Chtít po lidech, aby se přestali scházet, je nemožné, člověk je zkrátka tvor společenský.

Další příklad, příští týden pojedu na služební cestu do Prahy, a když budu mít pauzu mezi jednáními, tak není kam se schovat, a to má být docela chladno, přes den kolem nuly.

Pak je tu ještě ekonomický aspekt, služby, mezi nimiž mají i významný podíl restaurace, tvoří 60% HDP. Jejich zavřením tak stát přichází o velké peníze na daních.

Epidemie koronaviru není první událostí tohoto typu, které lidstvo postihly. Morové rány ve středověku vyhladily celé oblasti, stalo se, že vymřelo i celé město. Po I. světové válce propukla ve světě pandemie španělské chřipky, zahynuly desítky milionů lidí, vakcína nebyla, a lidstvo přežilo. Lidstvo zkrátka vždycky přežije.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pruzkum-budoucnost-restauraci-pivovary-trzby.A200526_101725_ekonomika_mato

 

Autor: Jan Ziegler | sobota 28.11.2020 13:26 | karma článku: 40,11 | přečteno: 5892x