Skandální verdikty OSPOD na Klatovsku

Ve dvou případech se podílely úřednice odboru sociální péče o dítě v Klatovech a Sušici na základě názoru naprosto nekvalifikovaných osob na odebrání dětí. V Nýrsku skončila tato smutná událost smrtí otce malého děvčátka.

Na oba případy upozornil nedávno časopis Reflex. V Nýrsku na Klatovsku obvinila falešná logopedka Dominika Bezděková otce pětileté dcery z jejího pohlavního zneužívání. V Sušici zase byly odebrány děti Soně Szwajnochové na základě posudku jakési masérky a šarlatánky Moniky Chomové z Českých Budějovic

Nýrská kauza dopadla hrozně, otec děvčátka neunesl psychický tlak a nakonec se oběsil. Policejní vyšetřování nicméně jeho vinu nepotvrdilo a dítě při výsleších neřeklo nic z toho, co tvrdila Bezděková. Pravdou však je, že pokud někdo udělal něco hodně špatného, pak to byla právě ona. Dotyčná rodina ji vyhledala jako logopedku, tedy odbornici na poruchu řeči, kterou však není a jen se za ni vydávala. Takovému jednání se ale říká podvod. A také Asociace klinických logopedů potvrdila, že ona neměla právo provádět taková vyšetření a navíc bez přítomnosti rodičů. Asociace na ni proto podala trestní oznámení, jenomže nebohému tátovi to už život nevrátí.

Rovněž OSPOD v Sušici se vyznamenal, když vzal vážně názor jakési samozvané šarlatánky Moniky Chomové, která o matce tříleté Katky a pětiletého Honzíka, napsala posudek, že trpí duševní poruchou a vymýšlí si u svých dětí nemoci. Je také s podivem, že nikomu nevadil fakt, že Chomová je známou otce dětí, který se s paní Szwajnochovou rozešel, a nakonec je dostal do péče. Je ovšem nepřípustné, aby laik o někom vykládal, že je psychicky nemocný. To by se dalo brát i jako trestný čin pomluvy!

Nevím, jestli je to náhoda, že úřednice OSPODu de facto selhaly v jednom klatovském okrese? Odebrání dítěte, či jeho svěření jednomu z rodičů a zabránění druhému v styku s ním, by mělo nastat opravdu jen v krajních případech. Tyto dva to ovšem nebyly a zapletly se do něj nekvalifikované osoby, které zničily a ničí životy druhých lidí. Od smrti nýrského táty nedávno uplynulo půl roku, děti paní Szwajnochové jsou již sedm měsíců více méně izolovány od mámy.

Europoslanec Tomáš Zdechovský a jeho tým se obětavě věnují dětem, které úřady za podivných okolností odebraly rodičům (viz kauza paní Michalákové v Norsku). Zdá se však, že cosi shnilého není parafrázovaně řečeno s klasikem jen ve státě norském, ale také u nás v Pošumaví. A tomu bychom měli rovněž věnovat pozornost.           

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 30.7.2015 17:38 | karma článku: 24,53 | přečteno: 1109x