Šanghaj dala Praze košem? Vlastně se nic nestalo

Je právem každého města uzavírat partnerské smlouvy podle vlastní vůle. A nikdo jim do toho nemá co mluvit. Důležitá je vzájemná výhodnost a proto třeba spolupráce s německými městy je přínosnější než s čínskými.

Už z toho důvodu, že s Německem jsme si kulturně a civilizačně blíž než s Čínou a hlavně jsou to naši sousedi. Proto hodně jihočeských a šumavských měst má svá partnerská města v Rakousku a Německu (respektive Bavorsku). Před časem přijeli na přebírání nové techniky dobrovolnými hasiči z Horní Plané jejich kolegové z německého partnerského města. Podmínky dobrovolných hasičských sborů v obou zemích jsou si podobné a proto jejich setkávání, výměna zkušeností a společná cvičení mají smysl. Přínosem bývají i workshopy zástupců partnerských měst z české a německé strany Šumavy ohledně cestovního ruchu. A stejně tak i Praha si pochvaluje partnerství s německými městy.

Takže pro partnerské vztahy měst platí zásada číslo jedna, měly by mít pozitivní efekt a smysl, a neměly by sloužit pouze jako luxusní výlety pro vedení radnic za peníze daňových poplatníků. Pražského primátora Zdeňka Hřiba nemusím za jeho přirovnání Mariánského sloupu ke Stalinovu sousoší na Letné, jeho podporu okupace cizího majetku a další socialistické nápady. Jestliže však upozornil na to, že partnerství se Šanghají našemu hlavnímu městu nic konkrétního nepřineslo, a proto nejsou důvody k udržování takových vztahů, tak má pravdu. A jestliže nejlidnatější čínské město samo vypovědělo oficiální styky s Prahou, tak se vlastně nic nestalo.

Praha nyní uzavřela partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Co přinese, ukáže čas. Vedení českého hlavního města však tvrdí, že už existují konkrétní projekty spolupráce s Tchaj-Pejí, která je Praze velikostně i hodnotově blíž než Šanghaj. Tchajwan je také u nás zhruba 14x větším investorem než pevninská Čína.

Nyní musí opět pochválit prezidenta Miloše Zemana, který odmítl jet do Číny kvůli tomu, že tato země nedodržela svůj slib ohledně investic v České republice. Nedávno v rozhovoru pro Deník Blesk také uvedl, že Číně nakonec uškodí absence opozice. Dále vyzval Číňany, aby respektovali náš politický systém, podle něhož nemůže vedení státu diktovat opozici a komunálním politikům, co smí a nesmí (což ostatně platí i pro Rusko). Ano, skutečné přátelství je o tom, že respektuji názory a zvyklosti druhého.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cina-sanghaj-finance-partnerstvi-praha-hrib-memorandum.A200114_084040_zahranicni_elka?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-cina-zmena-nazoru-rusko-rok-1968.A200114_110416_domaci_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | úterý 14.1.2020 19:32 | karma článku: 23,41 | přečteno: 594x