Rudý teror byl mnohonásobně horší než mccarthismus

Vlastimil Vondruška v sobě kovaného soudruha nezapře a dokázal to opět nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz, ve kterém zlehčoval komunistické zločiny.

Existují důkazy o tom, že předlistopadový člen KSČ Vlastimil Vondruška coby ředitel historického úseku Národního muzea ještě 22. listopadu 1989 žádal potrestání pracovníků, kteří v této ctihodné instituci vyvěšovali letáky Občanského fóra.

V rozhovoru pro MF DNES později zveřejněném na iDNES.cz v sekci Premium Vondruška mimo jiné uvedl: „Obecně se dnes oceňuje Orwellův boj proti komunismu. Ale musíme si uvědomit, že on byl v první řadě levicově smýšlející novinář a varoval před totalitou obecně. Nešlo jen o sovětské Rusko, to v roce 1949, kdy román napsal, už zase taková novinka nebyla. Jenže totalita se vzmáhala i jinde. Vezměte si, že v Americe byl mccarthismus...“ Je to důkazem toho, že Vondruška, který si tak rád hraje na vlastence, ve skutečnosti zůstal přesvědčeným komunistou.

Jeho pokusy zlehčovat stalinistický teror v Sovětském svazu srovnáváním s mccarthismem v USA jsou chucpe. Jistě to není období amerických dějin, na které by Američané mohli být hrdi, to určitě ne. Je pravdou, že během deseti let jeho trvání, od roku 1946 až 1956, bylo vyhozeno téměř dvanáct tisíc úředníků ze svých míst, 145 lidí bylo zatčeno za komunistickou činnost, desítky z nich odsouzeny, další deportováni a FBI prověřila více než 13 milionů lidí. K trestu smrti byli odsouzeni manželé Julius a Ethel Rosenbergovi. V tomto případě však Julius Rosenberg dostal nejvyšší trest právem za prokázanou špionáž ve prospěch Sovětského svazu a spolupodílu na vyzrazení tajemství výroby atomové bomby. 

Teď to srovnejme s miliony zavražděných za Stalinova rudého teroru v SSSR. Jen za komunisty uměle vyvolaném hladomoru ve třicátých letech na Ukrajině zahynulo minimálně pět milionů lidí. Obžalovaní v USA se mohli u soudu svobodně hájit, v Sovětském svazu museli odříkávat naučené formulky a přiznávat se k vymyšleným zločinům. A také se v Americe neupalovali lidi ve vysokých pecích, jak se dělo v SSSR a dokonce i v éře po pádu Stalina. Za to, za co byl v USA vyhazov z práce, se v komunistické kremelské říši zla zavíralo na mnoho let do gulagů nebo rovnou popravovalo.  

Odvolávat se na mccarthimus v souvislosti s totalitou je zlehčováním komunistických zločinů. I přes všechny jeho negativa, Amerika stále zůstala demokratickou zemí, v níž se konaly svobodné volby prezidenta, Kongresu atd. Také zůstalo zachováno nezávislé soudnictví. Ono se ovšem této antikomunistické atmosféře nelze divit, když komunisté hlásali násilné převzetí moci na celém světě. Obecně se vědělo, že soudruzi nejsou žádní demokraté, ale všude tam, kde se uchopili moci, zavládly teror a brutální diktatura. To dokazoval nejen Sovětský svaz, ale i jeho satelity ve východní Evropě. Já chápu Západ, že se proti komunistům, kteří pouze využívali demokracii na cestě k moci, bránil. Jistě některé jím použité metody nebyly zrovna ideální, ale pořád lepší, než kdyby se dostala k vládě rudá tyranie. Co se týče George Orwella, tak jeho jiná kniha Farma zvířat je jasným varováním před komunistickou totalitou.

Napadá mě takové přirovnání, mccarthismus, to byla jen taková lehká viróza. Stalinistický teror, to však byla ta nejzhoubnější rakovina.

Víc pohlaví? Fantazmagorie, je mi těch lidí líto, říká spisovatel Vondruška - iDNES.cz

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | sobota 4.12.2021 19:12 | karma článku: 30,80 | přečteno: 880x