Od Ruska svobodu nečekejme, u Ameriky její absence bolí

Spojené státy Americké se vzdalují svobodě a to je moc smutné zjištění. Putinovské Rusko mu sice svým nesmyslem za návrh zákona trestající špatné názory na historii zdatně sekunduje, ale to nemůže být omluvou.

Vypadá to, že USA, jak skvěle v komentáři „Americká svoboda na ústupu“ v LN v sobotu 30. ledna, popsal Jan Macháček, se vzdalují představě svobodné společnosti a čelí nevybíravému pokusu o diktaturu tzv. progresivní levice, která se pokouší ovládnout demokratickou stranu.

První dodatek Ústavy USA přitom říká: „Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství, právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd.“

Ano, americký zákonodárný sbor nesmí schválit zákon, který by omezoval svobodu projevu a to je v pořádku. Jenomže se to děje skrytou cestou, jak upozorňuje Jan Macháček. Tak například 250 amerických nakladatelských redaktorů přišlo s iniciativou Žádné knihy pro zrádce, a žádají, aby nebyly vydávány knihy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho spolupracovníků, podporovatelů a pomahačů. Tak nějak to připomíná komunistický hon na Chartu 77. Američtí extrémní levičáci si dále chtějí vynutit zákaz televizní stanice Fox News, a Twitter zrušil účet Donaldu Trumpovi. Bohužel, útoků proti svobodě projevu a slova je ve Spojených státech v poslední době víc než dost. Stačí říct, že rodinu tvoří muž, žena a děti nebo, že homosexuálové nemají nárok na manželství a už je z člověka rasista či extrémista.

Ruský prezident se musí radostí tleskat do stehen, když vidí, jaké hlouposti se to v USA dějí. Právem taky Američany zkritizoval ruský opozičník Alexej Navalnyj, že prokazatelným omezováním svobody projevu akorát nahrávají kremelskému vládci na smeč. Vladimír Putin pak bude právem tvrdit. „Koho ta Amerika chce učit svobodě slova, když ji sama nedodržuje.“

Rusko se ovšem rovněž v poslední době zdiskreditovalo nápadem na schválení zákona, který by trestal kladení na stejnou úroveň stalinského Sovětského svazu a hitlerovského Německa za II. světové války. Prosazuje to i sám Putin, takže to zřějmě projde. To je ovšem moc špatně. O dějinách veďme vášnivé polemiky a klidně se u toho i pořádně pohádejme, ale je totálně hloupé chtít nařizovat historické výklady zákonem a trestat toho s nesprávným názorem. To už tady bylo a k ničemu dobrému to nevedlo. Nebo snad bude v Rusku zakázané psát třeba o tom, že sovětská okupace Polska a Pobaltí po roce 1939 znamenala masový teror vůči civilnímu obyvatelstvu, vraždy desítek, možná i stovek tisíců lidí a deportaci minimálně půl milionu lidí včetně žen a dětí v děsivých podmínkách na Sibiř a do dalších nehostinných míst tehdejšího SSSR. Já osobně uznávám jedinou výjimku a tou je trestnost popírání holocaustu. To byl mimořádně odporný zločin a pokus o vyhlazení Židů, jehož obhajobu nelze tolerovat.

Útoky proti slušné konzervativní pravici v USA mě hodně bolí a je to pro mě skoro i horší než to, co se děje v Rusku. Rusko je tak nějak čitelné, a nikdo rozumný nepovažuje tuto zemi za vzor lidských práv a svobod. Kdežto o Americe se říkalo, že je zemí svobody a proto její omezování a navíc docela zákeřnou formou trápí víc.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-zakon-vladimir-putin-sovetsky-svaz-nacisticke-nemecko.A210126_151025_zahranicni_kha

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 5.2.2021 16:18 | karma článku: 29,09 | přečteno: 817x