Novela zákona zasadí smrtící úder českému stavebnictví

Po mnohaletém propadu nastoupilo české stavebnictví konečně cestu vzhůru a v říjnu letošního roku vykázalo meziroční růst o 2,4%. To ovšem může brzy zase skončit a na vině bude novela zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA), která dává příliš velkou moc tzv. aktivistům spíše ovšem ekoteroristům, kteří budou moci blokovat jakoukoliv stavbu. Na druhé straně je to šance pro českou pravici, která tak může bránit podnikatelské prostředí proti zbytečné byrokracii.   

Přesně to na www.ods.cz vyjádřil poslanec za tuto stranu Jan Zahradník. „Schválená úprava znamená, že nebude téměř možné postavit novou průmyslovou zónu, ale ani obchvat, který by odklonil kamióny z centra obce. O občanech, kteří jsou svázáni se svým domovem, mají rozhodovat aktivisté, kteří v místě nežijí,“ zdůraznil.

Problém je v tom, že poslanecká sněmovna schválila tuto novelu v daleko přísnější podobě, než chtěla Evropská unie. A tak vleklé posouzení vlivu na životní prostředí bude muset u nás absolvovat stavba padesátkrát menší než v sousedním Rakousku. Problém také je v tom, že jakákoliv skupina aktivistů může blokovat stavbu na druhém konci republiky, o které prakticky nic neví. Je smutné, že nebyl přijat pozměňovací návrh expertů z ODS, který požadoval, aby minimálně čtvrtina aktivistů žila v místě konkrétní stavby. Já si dokonce myslím, že by právo zasahovat do procesu EIA měli mít jenom lidé, kterých se chystaná stavba přímo dotýká. Nechápu, proč například europoslanec Jan Keller, člověk s krajně levicovými extremistickými názory, který žije kdesi na severní Moravě, mohl blokovat výstavbu plzeňského dálničního obchvatu.

Za socialismu bylo chybou, že lidé nesměli mluvit do ničeho, ani když jim třeba za domem postavili chemičku. Ano, to bylo špatné! Ovšem nyní jsme svědky opačného extrému, kdy nejrůznější aktivisté ochromují třeba stavbu klíčových dálnic, které mají ulevit lidem v obcích, přes které projíždějí desetitisíce aut denně včetně těžkých kamionů.

Také jsme svědky toho, že někteří ekoteroristé si z blokování důležitých staveb, třeba v případě dokončení dálnice D 8 přes České Středohoří, udělali výnosný zdroj příjmů, když ve stylu gangsterů vyhrožovali stavebním firmám, „buď nám zaplatíte, nebo podáme žalobu na zastavení stavby.“

Před přijetím této novely nedávno varoval též šéf jedné z největších českých stavebních firem Metrostavu Jiří Bělohlav. Ten v rozhovoru v časopise Reflex číslo 45 rovněž upozornil na to, že to prakticky zastaví novou výstavbu.

Na druhé straně je to šance pro pravici, což správně pochopili občanští demokraté, kteří se proti tomuto kolosálnímu nesmyslu postavili. ODS nyní může zdůraznit, jsme to my, kteří hájíme české stavebnictví proti zbytečným obstrukcím. Tento obor už dříve musely opustit tisíce zaměstnanců, a bylo by špatné, kdyby kvůli nesmyslnému zákonu tento trend pokračoval.

Je to rovněž velká šance pro renesanci ODS, která si v tomto případě připsala další plusové body v boji za svobodu podnikání a proti zbytečné šikaně ve stavebnictví.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 18.12.2014 12:46 | karma článku: 22,00 | přečteno: 1172x