Nabízel Putin funkcionářům FIFA praní špinavých peněz?

Nedávné zatčení vrcholných představitelů FIFA ukázalo, že tato vrcholná světová fotbalová federace je jednou velkou žumpou. Jako získané pochybnými praktikami se ukazuje i ruské pořadatelství MS pro rok 2018.

Obří korupce, vydírání, braní výpalného a podvody, to vše bylo v rejstříku zatčených vrcholných fotbalových funkcionářů, jak dokazuje vyšetřování americké FBI. Píše o tom ve vynikajícím příspěvku v Reflexu č. 23 Jefim Fištejn.

Ruský prezident Vladimír Putin vidí za americkým zatýkáním snahu útok na Blattera a ruské pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2018, fakta však vypovídají, že lže.  Americké vyšetřování nastalo už před ukrajinskou krizí a ochlazením vztahu USA – Rusko. Vyšetřovatelé mimo jiné dokázali, že pořádání Amerického poháru v roce 2016 provázelo zločinné spolčení a bafuňáři FIFA vymohli od svých obětí 110 milionů dolarů. Šest zatčených představitelů této organizace už také vrátilo podvodně získaných 150 milionů dolarů od žadatelů na různé fotbalové akce.

Co se týče pořadatelství MS v roce 2018, tak Nigerijec Amos Adamua chtěl za podporu pořadatelství USA 800 tisíc dolarů v hotovosti. Vzhledem k tomu, že vyhrálo Rusko, můžeme se logicky domnívat, kdo mu je nakonec dal. A pro kremelskou říši může být ještě hůř, vrcholný funkcionář FIFA Chuck Blazer přistižený při korupci a vydírání souhlasil se spolupráci s FBI a nahrával si rozhovory ohledně pořadatelství mistrovství s ruskými představiteli včetně samotného Putina, který mu mimo jiné nabízel daňový ráj pro fotbalovou federaci a pračku špinavých peněz pro její představitele. A všechny tyto rozhovory jsou velmi výživné.

Korupce v Rusku je obrovská a v mezinárodním žebříčku uplácení obsadila tato země 143. místo a nachází se, jaká to náhoda, v sousedství právě Nigerie. Rusové považují uplácení za něco normálního a braní výpalného je v této zemi běžným jevem. I generální ředitel významné stavební společnosti Metrostav Jiří Bělohlav již dříve v rozhovoru pro Reflex uvedl. „V Rusku, abyste mohli podnikat, musíte mít za sebou speciální lidi, víte, jak to myslím.“ Ano, lidi, kteří berou peníze za to, aby se náhodou zrovna Vaší stavbě nic zlého nestalo.

Rusko získalo pořádání této vrcholné akce a přitom nemá dostatek odpovídajících stadionů. Fotbalově to s ním také není žádná sláva. V roce 2010 se na MS neprobojovalo, na ME v roce 2012 nepostoupilo ze skupiny, na MS 2014 zrovna tak. Na klubové úrovni Rusové rovněž nedělají díru do světa, respektive do Evropy. V letošní fotbalové Lize mistrů Zenit Sankt Petěrburg nepostoupil se základní skupiny, když skončil třetí za Bayerem Leverkusenem a AS Monaco. I čeští fotbaloví experti se divili tomu, že si nedokázal poradit s takovými mužstvy. CSKA Moskva pak skončilo ve své základní skupině této soutěže poslední a zopakovalo si tak umístění z přechozího ročníku, kdy si s ním poradila i naše Viktoria Plzeň.

Ruská fotbalová liga tedy nepatří mezi evropskou špičku, což dokazuje též průměrná návštěvnost kolem 14 tisíc diváků na zápas. Na zemi se 140 miliony obyvatel velmi slabé. Rusové sice slibují, že potřebné stadiony postaví, ale evidentně pro ně nebudou mít později využití.

Obecně nevyhovující infastruktura je slabinou Ruska. Chybí mu kvalitní hotely pro takovou akci, dálnice, vysokorychlostní železnice (Rusové sice slibují, že do mistrovství postaví trať Moskva-Kazaň, ale to je spíš fikce) a kvalitní letiště pro mezinárodní dopravu. Podle statistik mezinárodního Úřadu pro civilní letectví patří letecká doprava v Rusku k nejnebezpečnějším na světě. Navíc ekonomická krize je nutí šetřit i na pořadatelství vrcholné fotbalové akce a 24 původně plánovaných luxusních hotelů nevznikne, protože by pro ně po hrách nebylo využití.

Je faktem, že FIFA se za Blattera změnila v zločineckou organizaci a za praktiky jejího vedení by se nemusel stydět ani sám Al Capone. Nyní proto již její představitelé připouštějí, že jak Rusko, tak Katar pro rok 2022 mohou o pořadatelství MS přijít, pokud se prokáže korupce. To se samozřejmě musí týkat každého, nejen těchto dvou zemí a je to v pořádku, protože není přece možné, aby sport byl spojován s organizovaným zločinem. To si přejí všichni slušní lidé. Je nepřijatelné, aby kolem fotbalu byla taková hnusná špinavá stoka. Jeden můj kamarád z Českých Budějovic k tomu řekl. „Honzo, FBI, to nejsou naši policajti, to jsou mistři a ti to vyšetřování dotáhnou do konce.“ Já dodávám, v zájmu fotbalu musí.

Autor: Jan Ziegler | úterý 9.6.2015 16:52 | karma článku: 23,06 | přečteno: 957x