Málo se o nich ví, ale oni zachránili Izrael

Příběhy židovských hrdinů popisuje vynikajícím způsobem kniha Mattiho Friedmana Agenti bez vlasti. Jednalo se o členy Arabské sekce Palmachu, kteří dodávali Židovskému státu informace z arabských zemí.

Situace byla pro vyhlášení nezávislosti v květnu 1948 pro Izrael kritická, obklíčen arabskými státy stál proti přesile nepřátelských a lépe vyzbrojených armád. Přece se však dokázal ubránit a zvítězit. Židovskému vítězství napomohli kromě zbraní z Československa i agenti tzv. Arabské sekce z jedné organizací bojující za nezávislý židovský stát - Palmach. Gamliel Kohen s krycím jménem Júsuf, Jicchak Šošan s krycím jménem Abdulkarím, Chavakuk Kohen s krycím jménem Ibráhím, Jakúba Kohen s krycím jménem Džamil a další, měli jedno společné, byli to Židé, kteří pocházeli z arabských zemí, mluvili perfektně arabsky a od Arabů byli k nerozeznání - ideální to židovští rozvědčíci.

Jejich příběhy v díle s podtitulem Utajené příběhy z doby vzniku Izraele poutavě přibližuje novinář Friedman, který trvale žije v izraelském hlavním městě Jeruzalémě a s některými z těchto hrdinů se sešel osobně.

Odvaha těchto lidí je o to cennější, že Židovskému státu sloužili v jeho počátcích zadarmo, museli se v Libanonu a v jiných zemích postarat o živobytí, a tak si pořizovali malé obchůdky, taxikařili apod. Do Izraele však dodávali cenné informace, a přitom riskovali své životy. Stačilo málo, třeba se jen špatně pomodlili muslimskou modlitbu a už se stali pro Araby podezřelými. Často taková zdánlivá malichernost končila popravou agenta.

Za povšimnutí stojí, že Syřané i další Arabové zacházeli se Židy, kteří žili v jejich zemích, jako s občany druhé kategorie. Jicchak Šošan, rodák ze syrského Aleppa vzpomíná, že tamní Židé patřili k chudým obyvatelům města, a když šel Arab po ulici, museli před ním uhnout. Po válce v roce 1948 byla židovská komunita v Sýrii zničena, Židé byli vražděni při pogromech a vyháněni. V syrských, ale i jordánských, iráckých a dalších arabských městech se konaly masové demonstrace, při nichž účastníci vykřikovali „smrt Židům“ a podobná hesla. To jsou jasné důkazy toho, že z hlediska vztahu k Izraelcům neexistuje rozdíl mezi umírněnými a fanatickými muslimy. Nenávist k Židům mají společnou.

Friedmanovu knihu doporučuji, protože je výborná a pravdivě ukazuje situaci v Izraeli v době, kdy tato země hájila svoji nezávislost proti obrovské arabské přesile. Vytknout jí lze akorát nedostatek obecných informací o té době, aby čtenář, který nezná podrobnosti o židovském boji za nezávislost, se lépe vžil do obsahu díla. Ale to je jen detail, který mu neubírá na kvalitě.

Reprint obálky knihy zveřejněn se souhlasem nakladatelství Vyšehrad pro účely tohoto blogu.

Agenti bez vlasti

Utajené příběhy z doby vzniku Izraele

Matti Friedman

Nakladatelství Vyšehrad

Praha 2021

Hodnocení: 90%

Autor: Jan Ziegler | úterý 4.5.2021 12:54 | karma článku: 17,57 | přečteno: 431x