Jana: Rusové mě vyrazili s malým děckem na ulici

Ruská strojírenská společnost OMZ cíleně zlikvidovala brněnskou firmu Cheteng a neváhala hrubě porušovat české zákony. Bývalá pracovnice Jana uvedla, že ruské vedení se chovalo zpupně a komunistům na lidech vůbec nezáleželo.

O této aféře jsem už dříve psal, nicméně nedávno jsem potkal v České Krumlově svoji dávnou brněnskou kamarádku Janu, která byla v jižních Čechách na dovolené. Dnes už je v pohodě, ale přesto dřívější zážitky se nedají vymazat z paměti. „Buď půjdeme pryč my, nebo oni, ale tu ruštinu poslouchat nebudu,“ řekla mně hned zkraje s bojovným výrazem v obličeji v útulné hospůdce Na louži. Naštěstí, se skupinka Rusů od vedlejšího stolu zvedla, zaplatila a odešla.

Jana je projektantka, která původně pracovala ve známé brněnské firmě Chepos, z níž se později stal Cheteng. Ten v roce 2007 koupil OMZ, jehož majitelem je třetí největší ruská banka Gazprombank, kterou vlastní ruský stát.

Lidé si mysleli, že budou mít práci, škaredě se však spletli. „Já Rusy nemusím, ale tenkrát jsem jim věřila, že tedy budou mít pro nás zakázky. Ale Gazprombank nám zatrhl i ty, které jsme měli ještě z dob Cheposu. A házel nám klacky pod nohy. Já jsem sehnala možnou práci na nějaké rafinérii v Bělorusku, ale oni nám podmínili úvěr takovými vysokými splátkami, že jsme museli tuto zakázku odmítnout. Rusáci nás cíleně zlikvidovali. Nemůžu o nich říct nic dobrého, ti ruští manažéři, to byl arogantní povýšený póvl, a že by třeba ženu pustili do dveří první, kdepak. Setkala jsem se s Němci nebo s Američany, ale tohle byli neskuteční burani se slámou v botách,“ rozčilovala se Jana.

Nelze se tedy divit, že Cheteng nakonec skončil v likvidaci. Nejhorší ovšem bylo, že Gazprombank drze porušila české zákony, když její vedení zakázalo vyplatit zbývajícím pracovníkům projekční firmy odstupné, na které měli právní nárok. „Zůstala jsem s tříletým děckem sama bez peněz. Nikomu bych to nepřála, nechápu, jak někdo může ty s…ě ruské bránit.“ V tuto chvíli jsem namítl. „Chápu, ale ty jako projektantka jsi určitě neměla malý plat, takže sis mohla něco naspořit pro horší časy.“ Ona to rázně „smetla ze stolu.“ Nedali mně poslední plat a odstupné. Já jsem předtím dala tři sta tisíc korun na opravu baráku, který jsem zdědila po babičce v Kohoutovicích, takže mně nic nezbylo. Nemohla jsem přece tušit, že je něco takového možné,“ brání se. Mrzí ji také, že se jí nikdo nezastal. „A to jsem byla u jednoho komunisty, který se zpočátku na mě tvářil chápavě, avšak když se dozvěděl, že jde o ruskou firmu, obrátil, začal mlžit a řekl, že se s tím nedá nic dělat. Nakonec jsem se z toho dostala, kamarád mně dal nějaké peníze a pak řekl, že když mu udělám překlady z angličtiny, tak mu je nemusí vracet. A od té doby se živím překládáním z angličtiny do češtiny a naopak. Docela slušně si vydělám. Nicméně na rusáky mám alergii pořád. Když někdo tvrdí, jací jsou skvělí, tak mám chuť mu dát pořádnou nakládačku. Jako celkem slušná karatistka bych s tím neměla problém.“

A upozorňuje na závažnou věc. „To, že někomu nedají v práci odstupné, se stává. Ale je rozdíl, když to udělá nějakej podnikatel Franta Picmaus, který třeba fakt nemá peníze a velká státní firma, která jen drze porušuje platné zákony. Ti rusáci předvedli, že jsme pro ně jen kolonií, kterou chtějí znovu ovládnout. Musíme být na ně tvrdí. Oni dokazují, že nedrží dohody, jejich státní kolosy naše právo nezajímá, a proto by Rusko mělo být v našem zájmu vyloučeno ze všech strategických staveb u nás. Třeba dostavbu Dukovan a Temelína by Rosatom neměl dostat v žádném případě,“ míní.

Velmi ostře se pustila také do KSČM. „Jejich slogan s lidmi pro lidi jsou pouze kecy pro jejich burany voliče, kteří mu věří. Když budou páchat zločiny, porušovat zákony, vraždit, korumpovat, loupit a krást jejich stoupenci a kamarádi, tak to přece nevadí. To oni mohou. I když z historie by nás to překvapit nemělo,“ řekla.

K tomu jsem jen podotkl. „To máš pravdu, naši komunisté pořádali na pokyn z Moskvy u nás ve třicátých letech tzv. hladové pochody. To bylo v době, kdy v Sovětském svazu umíraly miliony lidí hladem, ale ti soudruhy nezajímali.“                          

http://moravskehospodarstvi.cz/article/deni-v-regionech/brnensky-inzenyrsky-sen-o-ruskem-vlastnikovi-skoncil-v-likvidaci/

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 20.8.2015 17:27 | karma článku: 32,88 | přečteno: 1754x