Stačí kus slaniny a je po hemoroidech

Věděli jste, že 30. 12. je Mezinárodní den slaniny? Pokud ne, ještě je čas to náležitě oslavit její konzumací. Anebo tím, že si ji vložíte „mezi půlky“ a vyléčíte si hemoroidy.

Snad vás tato užitečná informace nijak nepohorší, ale naopak vám po svátečních hodech přijde k duhu. Podle starého receptu lze totiž praskliny kolem konečníku a hemoroidy uchlácholit tím, že vložíme "mezi půlky" kus slaniny tak, aby se část dotýkala konečníku. Celodenní aplikace nás svým výsledkem příjemně překvapí. To neuvádím, abych vás předsilvestrovsky pobavila, ale vycházím z úspěšné zkušenosti lidového léčitelství a ze zápisníku naší tety Boženky, která si léta v časopisech vystřihuje různé rady, jak umožnit tělu, aby šlo životem zdravé.

Dnešní oslavenec – čerstvá slanina, totiž není jen výtečnou pochoutkou, ona i léčí. Určitě nás potěší, že slanina umí částečně rozložit i cholesterol, a to díky kyselině arachidonové, která působí jako regulátor metabolismu cholesterolu v lidském těle. Nás ženy zase příjemně překvapí, že slanina obsahuje kyselinu hyaluronovou, která nám pomáhá bojovat proti stárnutí pokožky.

slaninový plátek

Ale to není všechno. Slanina má blahodárné účinky i na naše srdíčko a mozek. A to díky omega-3 mastným kyselinám, což prospívá srdci. Mozek před poškozením a nemocemi zase ve slanině ochrání přítomnost cholinu. Jde však samozřejmě o to, abychom slaninu pojídali v rozumné míře. Doporučená denní dávka slaniny je něco kolem 20 gramů. Pojídáme ji pravidelně buď ráno po snídani, nebo večer před spaním. Pak nás slanina ochrání proti rozvoji aterosklerózy a zařídí i správnou výši cholesterolu v našem těle. Pokud si chcete cévy pročistit kvalitně, pojídejte denně malý kousek kvalitní slaniny s česnekem.

A ještě to není všechno. Otorinolaryngologové na základě klinicky úspěšných studií vědí, že hranolek slaniny poskytuje nejúčinnější a nejrychlejší způsob, jak zastavit krvácení z nosu. Vysoká přítomnost soli v slanině způsobí malý otok a umožní krevním buňkám se stáhnout, čímž se krvácení zpomalí a krev se srazí. Tento jednoduchý způsob léčby je dnes stále uznávanější. Na ušním a krčním vám můžou doporučit slaninu třeba i při bolestech ucha. Už ve středověku si šlechtici vyráběli ze slaniny jakési špunty a nosili je při ušním zánětu po celý den.

Přiložením plátku slaniny na popálené místo utišíme bolest a zabráníme poškození kůže, a ovinutím bolavého kloubu plátkem slaniny a překrytím obvazem po sedm nocí, se dočkáme bezbolestných ortopedických časů. A když plátek slaniny namočíme na šest hodin do francovky a následně přiložíme, uleví se nám i při revmatických bolestech.

zapečená slanina

Navrhuji, abychom dnes slaninu oslavili jinak než tím, že si ji rozložíme po těle. Vezměte si kulatou zapékací mísu, takovou tu nižší, co se v ní dobře peče korpus na koláč, vymažte ji mírně sádlem či olejem, a po jejím obvodu začněte klást vedle sebe brambory nakrájené na kolečka a prokládejte je střídavě plátky anglické slaniny a cibule. Když mísu vějířovitě kompletně zaplníte až do středu, můžete směs mírně osolit, opepřit, posypat paprikou či jinak okořenit a dát zapéct. Když brambory zezlátnou, můžeme, ale nemusíme, je posypat nastrouhaným sýrem, nebo poklást lístečky másla a ještě cca 10 minut nechat dopéct. Co vám mám povídat, je to bašta.

Tak, milá slanino, živijó, gloglogloglorija a na zdraví!!!

P.S. A při této příležitosti bych teď ráda pozdravila kolegyni Janičku Slaninovou :-)

Autor: Zdeňka Ortová | neděle 30.12.2018 20:05 | karma článku: 42,39 | přečteno: 6773x