Už jsem zjistil, kde se bere ta extrémní nenávist vůči Babišovi aneb Reportéři ČT

Dlouho jsem nechápal, kde se bere až vysloveně extrémní nenávist k Babišovi a navíc za věci velmi dávné a navíc za věci, které velmi dobře jeho voliči znali před volbami. Až včera jsem to pochopil.

Jsem zvyklý si u politiků a vůbec u všech lidí či u čehokoliv, co mě zajímá si zjišťovat věci přímo u zdroje. Například u voleb a politiků mě zajímá, co dotyčný hlásá, nabízí, co umí, či neumí, jaké má názory či priority atd. Opravdu mě nezájímá, co o dotyčném politikovi říká někdo jiný, jeho oponenti, či kritici. Život mě naučil zásadně ignorovat informace z druhé strany a ignorovat pomluvy a nařčení, zejména pokud druhá kritizovaná osoba není přítomna a nedala svolení k diskuzi.

Jakmile někdo v mém prostředí začne o druhém člověku něco negativního mluvit, zastavím ho a řeknu, že na pomluvy nejsem zvědavý, ten druhý člověk tady není, nemá se jak bránit. A jestli daná osoba udělala něco kriminálního, ať s důkazy odejde na policii, jinak nechci slyšet žádné pomluvy o komkoliv. Zachovávám si tak čisté srdce a mysl.

Včera jsem narazil na jednu reportáž z pořadu Reportéři ČT a úplně jsem se zděsil a pochopil, kde se hlavně bere ta neskutečná nenávist k Babišovi. Ta reportáž velmi lstivě manipuluje a nectí základní zásady etiky a nestrannosti a vytváří záměrně překroucený obraz, který zcela přirozeně v mnoha lidech vyvolává negativní emoce, zlobu a nenávist, bohužel na základě lstivé manipulace, kterou nemusí být snadné odhalit.

Pokusím se detailněji rozebrat danou reportáž a její manipulační techniky. Je to z 11.12 Reportéři ČT.

Reportér a reportáž musí být maximálně nestranná, to je jejich povinnost, musí vždy dbát, aby zazněly názory z obou stran, reportér se nesmí přiklánět na žádnou stranu, musí povinně oponovat ve stejné míře oběma stranám . Nesmí vytrhovat věty z kontextu, aby nebyly pochopeny jinak, než byly původně myšleny. Na to musí povinně reportér dbát a pokud si nění jistý, musí se dotyčného zeptat, jestli jeho pochopení je správné. Jestli nějaký právník řekne nějaký právní názor, který někoho degraduje či obviňuje, je reportér povinen zjistit, zda existuje jiný opačný právní názor jiného právníka a dát mu stejný prostor, důstojnost a váhu.

Tak to jsou základní pravidla, které je povinen tvůrce jakékoliv reportáže veřejnoprávní a nejen veřejnoprávní televize dodržovat

Tady příklad alespoň tří lstivých vědomých manipulativních triků, které reportéři z pořadu Reportéři ČT použili:

Lstivý trik čislo 1 - Vkládání různých vět do reportáže, které Babiš řekl, ale bez kontextu.

V reportáži je možno pozorovat sérii různých výroků Babiše, které ale absolutně nemají žádný kontext ale spolu s tím, co říká reportér, vyvolavají negativní obraz o Babišovi.

Příklady výroků Babiše bez kontextu:

- Kdyby jste o mých problémech nepsali, tak by neexistovaly

- Nerozumím otázce, dělíte si strandu ?

- Já nemám žádné osobní problémy, já jsem úplně v pohodě

- Vy jste celý den včera neříkali pravdu

- Jsem určitě rád, že došlo k zastavení stíhanání mé rodiny, mé paní a dětí

Tyto výroky jsou stříhány, bez jakéhokoliv kontextu vsazovány do promluvy reportéra. Toto je naprosto nepřijatelná manipulace a extrémně neetické  chování.

 

Lstivý trik čislo 2 - Obviňování bez obhajoby v stejné pozici a situaci

V reportáži vystupují kritici Babiše, Milan Eibl z transparency international a Lukáš Wagenknecht, senátor ( obviňují ho z nečestného chování ), ale u nich ve stejné místnosti není NIKDO, kde by mohl přímo na jejich tvrzení reagovat a případně oponovat. Jsou tam sami bez oponenta.

Takže divák nemá možnost slyšet případný jiný právní názor na to, co daní lidé říkají.

Reportáž tak vytváří dojem, že žádný jiný právní názor ani neexistuje a tudíž Babiš je ten špatný.

Proč nepozvala televize do stejné místnosti někoho, kdo by naopak těmto lidem oponoval ? Nebo neexistuje ani jeden právník, který by měl na to jiný názor ?

Aby byla maximálně zachována nestrannost a objektivita, je absolutně potřeba, aby ten, kdo žaluje či obviňuje a ten kdo naopak obhajuje nebo oponuje byli ve stejné důstojné pozici. To znamená například, že oba sedí u jednoho stolu a oběma je dán stejný čas a oba s rozhovorem předem souhlasí. Jestli se reportérům toto nepodaří zajistit, NESMÍ v žádném případě takto dělat reportáž, protože nemůžou pak dosáhnout objektivity a nestrannosti, což je jejich první a základní povinnost.

Lstivý trik čislo 3 - Zveřejněny jen názory lidí, kteří nevěří Babišovi

V reportáži je dán prostor náhodným lidem z ulice, kteří všichni projevují nedůvěru vůči Babišovi, ale není dán prostor lidem, kteří naopak projevují důvěru k Babišovi

 

Závěr:

Je mi už jasné, kde se ta šílená nenávist vůči Babišovi bere.

Lidičky prosím Vás, chraňte si své srdce, nedovolte, aby do něj vstoupila nenávist. Buďte celým svým srdcem spravedliví a nestraňte nikomu. Vždy vyžadujte férové zacházení s kýmkoliv, ať už je to premiér nebo bezdomovec.

Je mi z toho velmi smutno, snad tento blog pomůže více zušlechtit charakter mých některých spoluobčanů.

odkaz na reportáž zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240038/

 

Autor: Zdeněk Macura | pátek 13.12.2019 21:55 | karma článku: 42,60 | přečteno: 2514x