Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otazníky nad Deklarací závislosti a k zelenému náboženství

„Člověče, znečistil jsi ovzduší, teď ho dýcháš. Otrávils vodu, teď ji piješ. Jíš jídlo plné chemie. Otrávil jsi mezilidské vztahy, dnes v nich žiješ. Tak už se zamysli a zastav, nebo tady končíš,“ varuje Země, říká Jan Hnízdil.

V roce 2011 skupina intelektuálů formulovala text Deklarace závislosti. Prohlášení v jedenácti bodech shrnuje známá fakta narušených vztahů mezi kulturou a přírodou. Text Deklarace je filosofováním, proto v obecném intelektuálním uvažování sotva nalezneme řešení. V závěru čteme: Vyzýváme veřejnost k novému pochopení vztahu přírody a kultury… Výzva mi dává podněty k otázkám.

Rojení otázek

Ptám se, proč nejsou různé studie, knihy a třeba i deklarace popisující a interpretující konflikt světa přírody s civilizací, lidmi přijímány jako bytostné, dotýkající se podstatných struktur života?  Je to tím, že občané takové texty většinově nečtou? Pokud už je někdo čte, nejsou pro něho jen snůškou teorií, utopií, poplašných zpráv? Nebo je to třeba tak, že ve svém blízkém prostředí lidé poškozování přírody fyzicky nevnímají a přírodní katastrofy se ještě nejeví dost ničivými – jejich vzdálením dojde k popření a vytěsnění? Oprávněnou otázkou je, jaké autority a jakými prostředky mohou efektivně ovlivňovat myšlení, cítění i jednání lidí v setkáváních „predátorské“ kultury s přírodou? Komu mají lidé věřit? Medializovaným zvěstovatelům – inženýrům lidských duší, zezelenalým levicovým liberálům?

Žitá praxe místo prohlášení

Zajímá mne, jaké konkrétní praktické činnosti související s přírodou každý ze spoluautorů Deklarace závislosti, tj. pan Šmajs a kolegium, anebo i naši současní ekoaktivisté, ve svých životech průběžně uskutečňují? Jaká je předpokládaná ekologická stopa vlekoucí se za každým z ekoalarmistů? Jaké jsou v jejich úvahách nad negativními jevy destruování přírody niterné pohnutky?  Podněty k řešení konfliktu mezi civilizací a přírodou mohou mít naději asi jen v osobním jednání občanů směrem zdola, nikoli od politiků direktivami shora. Dlouhodobě vnímáme, že politici jakožto velmistři deklarací vyhlašují cokoli, avšak bez osobních záruk. Jedná-li se o přírodu, ta je v politicko-hospodářském pojetí běžně chápána jako materiál ke zpeněžování.

Pokud jde o budoucí nápravu poškozovaného životního prostředí, je podstatnou otázkou výchova a vzdělávání dětí i mládeže v jejich niternějším vztahu k přírodě. Václav Cílek k výchově mladistvých nedávno napsal: Mladým lidem, kterým chci zkazit dětství a dospívání, říkám, že sice umřou hlady, ale s nádherným mobilem a mnoha úžasnými aplikacemi v kapse. A to za to stojí, ne? Ale oni se nedají a vážně berou jen své oblíbené patnáctileté youtubery. Vždyť co my, starci, můžeme vědět o světě?

V časopisu Sedmá generace (5/2008) je archivován rozhovor redaktora Víta Kouřila s Josefem Šmajsem, autorem publikované Deklarace závislosti:  K počítačům se stále rodíme jako kromaňonci. Otázka: Snažíte se žít tak, abyste byl v souladu se svým myšlením? J. Šmajs: Já se vědomě se svým ekologickým myšlením žít nesnažímKdybych žil v souladu se svým ekologickým myšlením, patrně bych nemohl dobře cítit a správně vidět problémy, jimiž se v evoluční ontologii zabývám. To je můj hřích a hluboký vnitřní rozpor.

Trvale platný úsudek k jednotě fungování spojité linie – myšlení, řeči a skutků (žitá pravda), vyjádřil bytostný ekofilosof, spisovatel Henry David Thoreau v roce 1854 v knize Walden aneb Život v lesích, český překlad Josef Schwarz – Červinka, Odeon 1991:  Za nynějších časů máme profesory filosofie, ne však filosofy… Být filosofem, to neznamená mít jen hluboké myšlenky nebo dokonce založit školu, nýbrž bezmezně milovat moudrost a v duchu jejích příkazů žít životem prostým, nezávislým, šlechetným a zodpovědným. Znamená to pouštět se do některých hlubinných záhad nejen teoreticky, ale i prakticky. Filosof předbíhá svou dobu i tím, jaký navenek vede život.  Thoreauova myšlenka platí pro všechny ekoalarmisty též dnes.  Myšlenky evoluční ontologie, autorské teorie Josefa Šmajse, by každodenní žitou praxí měl zásadně garantovat její původce.  Myslím si, že zveřejnění Deklarace závislosti v roce 2011 bylo víceméně akademickou čárkou na futrech veřejného mediálního hostince. Otázky po smyslu filosofování autora J. Šmajse a spol. jsou průběžně oprávněné, ale chybějí rozumně proveditelné návrhy řešení potíží.

Zelené náboženství EU byrokratů s nadělením New Green Deal

V současnosti médii zbožňovaná švédská záškolačka politikům od počátku velí revolučně: Pokud nelze problém s klimatem řešit v rámci systému, musí se systém změnit; 23. 4. 2019 v Britském parlamentu připojila, že všechna potřebná řešení nikdo nezná… a doplňme, že vědci se v antropogenním zavinění klimatických změn úplně neshodují. Vedle nedostudované aktivistky by pro užitečné informovování veřejnosti mohla být náležitě slyšena vzdělaná klimatoložka Judith Curry, předně pro neideologické prezentování výsledků zkoumání změn klimatu (publikovala více než 130 vědeckých prací recenzovaných ve světových periodikách).  Jedním z důvodů může být, že paní Curryová nesouhlasící s ideologizací oboru, odešla z akademické sféry a prohlásila: klimatologie se stala politickou stranou s totalitními tendencemi. V době šířící se pandemie Covir-19 v Evropě Evropská komise dne 4. 3. 2020 přednostně vyhlásila Evropský klimatický zákon. Mají se investovat bilióny euroměny. Bez celoplanetární součinnosti je projekt experimentem se stěží vypočitatelným účinkem; lze řídit teplotu a vlhkost ve skleníku na zahradě, ale regulovat klima planety je pokrokářská zpupnost rozumu i moci!

Autor: Zdeněk Hosman | středa 1.4.2020 8:43 | karma článku: 26,25 | přečteno: 644x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Cimrlandsko

Staronový příspěvek k nehynoucímu odkazu českého génia. Pětapadesát roků vynořování jeho objevů. Duch minulosti i přítomnosti vane, kam chce...

27.12.2021 v 10:22 | Karma: 20,68 | Přečteno: 509x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Hosman

Zlatokorunská rozjímání

Občasné návraty do terénu, kde král Přemysl Otakar II. v roce 1263 založil klášter pojmenovaný Sancta Corona. Vzpomínkový fotoblog.

8.12.2021 v 14:51 | Karma: 32,28 | Přečteno: 1120x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Podhorské poklady podzimu

Za slunečného dne lze v rozhledech podhorskou krajinou vidět pokladnici. Zlato i bronz dílem v korunách, dílem na zemi; a z toho ční stříbrné tyčoví. Fotoblog.

3.11.2021 v 11:15 | Karma: 30,33 | Přečteno: 874x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Šumavské podzimní výjevy

Časný podzim – první mlhy i jinovatka na lukách. Zastavení u kaple v pralesovitém lese. Výhledy na hvozdy a hraniční hory. Fotoblog.

17.10.2021 v 17:41 | Karma: 31,58 | Přečteno: 1119x | Diskuse| Fotoblogy

Zdeněk Hosman

Cedulové a jiné kratochvilky

Vážně i nevážně několikero foto-ilustrací zpodobujících informační tabulky, směrovky a také pokyny. Zakončeno protistresovou svépomocí.

27.9.2021 v 10:52 | Karma: 29,19 | Přečteno: 714x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Chování TOP 09 ke své ministryni je neodpustitelné, říká Kalousek

30. dubna 2024  11:12

Zakladatel TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek, tvrdě zkritizoval současné vedení strany...

Riziko požárů platí až do čtvrtka. Pálení čarodějnic zkomplikuje i vítr

30. dubna 2024  9:49,  aktualizováno  11:12

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil výstrahu varující před nebezpečím vzniku požárů...

Ukrajina je na nezvratné cestě do NATO, potvrdil Stoltenberg v Kyjevě

30. dubna 2024  11:10

Ukrajina má v NATO své právoplatné místo a podpora spojenců v obraně před Ruskem bude pokračovat,...

Univerzita začala s podmínečným vylučováním studentů, kteří neukončili protesty

30. dubna 2024  8:35,  aktualizováno  11:04

Newyorská Kolumbijská univerzita začala s podmíněným vylučováním studentů, kteří do pondělního...

  • Počet článků 111
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 846x
Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Pokračování blogů: Zdeněk Hosman – literární kovárna (litterator.cz)

Seznam rubrik