Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

Rozhodně nebudu přehánět, když zde napíšu, že dosavadní německý přístup k Ruska a Číně přidělává vrásky celé Evropě. Stačí si vzpomenout třeba na plynovod Nord Stream, na který dlouho tolik tlačil německý průmysl. Představa byla taková, že do Německa i velké části Evropy bude proudit levný ruský plyn. Německo plánovalo, že postupně zavře jaderné a uhelné elektrárny a bude produkovat elektřinu převážně z obnovitelných zdrojů, přičemž výpadky měl vykrývat právě levný plyn dodávaný z Ruska. Všichni víme, jak to nakonec skončilo. Ruské napadení Ukrajiny pohřbilo tyto velkolepé německé plány a také ukázalo v plné nahotě zranitelnost Evropy kvůli závislosti mnoha dalších zemí včetně Česka na ruské ropě a plynu.

Lekce pro Německo i všechny země EU byla jasná: Rusko nemůže být pro svobodné a demokratické země v Evropě spolehlivým partnerem a dodavatelem strategických surovin. A z toho také vyplývalo, že existuje pouze jediné řešení: vymanit se co nejrychleji ze závislosti na Rusku, a napravit tak chybná rozhodnutí z předchozích let.

Lidé jsou nepoučitelní

Nic ale příliš nenasvědčuje tomu, že by si Evropa v čele s Německem byla schopná vzít si ze zmíněné předchozí skutečnosti ponaučení a dělala vše proto, aby se nestala vydíratelnou. Spíše naopak. Právě přístup současného německého kancléře Olafa Scholze je bohužel ukázkou toho, jak dokážou být někteří lidé nepoučitelní. Sotva se Evropa stačila vymanit ze závislosti na Rusku, má nakročeno k dalšímu podobnému problému a může se stát více vydíratelnou pro změnu ze strany pevninské Číny.

Svědčí o tom aktuální rozhodnutí německé vlády prodat 24,9% podíl strategicky důležitého přístavu v Hamburku Čínské lidové republice, konkrétně čínské společnosti Cosco. Původně se mělo jednat dokonce o 35% podíl. Nakonec byl podíl kompromisně snížený na méně než 25 %. Stalo se tak navzdory mnoha varováním a mínění obou koaličních partnerů, několika ministerstev, vlastních tajných služeb, Evropské komise i francouzského prezidenta. Varování bohužel nepomohla. Scholz dával jasně najevo, že žádný problém nevidí.

Narušení evropské jednoty

Tím německé sbližování s Čínou rozhodně neskončilo. Německý kancléř se stal prvním západním lídrem, který po potvrzení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci navštívil počátkem listopadu Peking. Scholz s sebou vzal i podnikatelskou delegaci. Už samotný záměr zcela pochopitelně vyvolal na mnoha místech ostrou kritiku.

Především proto, že svoji cestu uskutečnil bez dalších vedoucích představitelů EU a navzdory údajné nabídce Emmanuela Macrona na společnou cestu, jak uvádí francouzský deník Le Monde. Z toho pramenila i kritika ze strany ostatních vedoucích představitelů EU, kteří už před cestou německému kancléři vytýkali, že aby Čína začala brát Evropu jako celek vážně, měla by EU vystupovat navenek jednotně.

Za obchodování s Čínou může Německo draze zaplatit.

Např. estonská premiérka Kaja Kallasová prohlásila, že „vzhledem k tomu, co se děje v Číně... Je v jejich zájmu nás rozdělit. V našem zájmu by mělo být zůstat jednotní“ s tím, že „je také důležité, abychom s Čínou neměli samostatné dohody, protože by to znamenalo, že jsme jako Unie slabí.“ Evropa by alespoň v těch klíčových věcech měla vystupovat navenek jednotně. Vinou německého kancléře se tak ale bohužel neděje, a to je veliký problém.

Právě pobaltské státy jako Estonsko, které už mají dlouhodobou zkušenost s ruskou hrozbou, zmiňovaly v této souvislosti neschopnost EU mluvit s Čínou jedním hlasem. Negativní reakce však vyvolala návštěva kancléře Scholze v ČLR i v samotném Německu nejen ze strany médií, ale také u některých členů jeho „semaforové“ koaliční vlády.

Jak si také všímá např. komentář v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk, čínský prezident Si Ťin-pching si vytvořil vlastní verzi teorie Německem dlouhodobě uplatňované politiky „změny prostřednictvím obchodu (Wandel durch Handel)“. Němečtí ekonomičtí představitelé se mají nechat zlákat přísliby čínského trhu a stát se zastánci politiky appeasementu vůči Číně. Jedná se o tzv. „uchvácení elity“. Peking zde k posílení svého vlivu využívá i své národní diaspory či např. vzdělávací instituce. V komentáři je mezi dosavadními úspěchy této čínské politiky konkrétně zmiňované např. mlčení německých automobilových šéfů o podmanění ujgurské menšiny, nebo také podpora účasti kontroverzní čínské společnosti Huawei na německé mobilní síti páté generace u Deutsche Telekom.

Olaf Scholz se bohužel chová, jako by úplně ztratil veškerou soudnost. Separátní návštěva německého kancléře v Pekingu hraje do karet Číně, protože Si Ťin-pching dobře ví, že pokud si chce získat Evropu, musí cílit právě na nejvlivnější Německo. Největší země EU se nedokázala poučit z tragického pochybení, jehož důsledkem se stala současná energetická krize. V době, kdy Evropa by měla usilovat o co nejmenší vydíratelnost, je německý přístup bohužel opačný. K veliké radosti Pekingu, který nyní  dává zcela nepokrytě najevo, že se připravuje na válku, podkopává německý kancléř evropskou jednotu a vydává Evropu napospas Číně.

Přál bych Němcům, aby svého kancléře dokázali rychle usměrnit! 

A vám přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 9.11.2022 11:40 | karma článku: 41,41 | přečteno: 8977x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma: 35,93 | Přečteno: 5309x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma: 16,67 | Přečteno: 433x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma: 32,03 | Přečteno: 4178x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak dobrý nápad? Švýcarsko a Německo chystají omezení

Švýcarsko má důvodné obavy z rizika blackoutu v chladnějších měsících. Pro případ nedostatku energie proto připravuje úsporná opatření. Mezi nimi je i omezení provozu elektromobility.

27.12.2022 v 9:18 | Karma: 19,91 | Přečteno: 932x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Dominance biologických mužů i v ženských sportech aneb definitivní vítězství patriarchátu

Nedávné vítězství transženy Austin Killipsové v ženské části cyklistických závodů Northampton International Cyclocross znovu otevírá otázku - je fér, aby lidé, kteří podstoupí změnu pohlaví, soupeřili v pro ně "nové" kategorii?

19.12.2022 v 10:08 | Karma: 26,63 | Přečteno: 852x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  16:31

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.