Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

Obzvláště zajímavé jsou v poslední době některé návrhy, jak těmto projevům zamezit a jakým způsobem je můžeme zvrátit. Asi nikomu nemohla uniknout činnost klimaaktivistického sdružení Poslední generace (Letzte Generation) působícího v Německu a Rakousku.

Za svoji krátkou existenci už si dokázalo vydobýt slušné renomé především svým blokováním silnic a ničením kulturních památek. Hlavní ideolog Poslední generace, německý ekonom Helge Peukert, přišel na blogu OXI s naprosto originálním plánem, jak zachránit Zemi před zkázou. Některé návrhy jsou opravdu zajímavé.

Geniální plán zničení ekonomiky

Plán počítá se snížením emisí skleníkových plynů v Evropské unii na čistou nulu do roku 2035. Co by obnášelo naplnění tohoto plánu? Životy nás všech by se změnily od základů. S mnoha věcmi, na které jsme nyní zvyklí, bychom se zřejmě museli rozloučit.

Vezměme si třeba obyčejné rozdělávání ohně, jehož objev představoval kdysi v dávných prehistorických dobách zlomový bod v technologickém rozvoji a posunul lidstvo mílovými kroky směrem kupředu.

Pokud bychom měli přispět k naplnění cíle zeleného ekonoma, nastal by pro lidi konec jakéhokoli rozdělávání ohňů, grilování, spalování plodin a zahradního odpadu. Opravdovou výzvou je také omezení množství odpadu z domácností na 10 %, což samozřejmě fakticky předpokládá i konec veškeré spotřeby čehokoli.

Obrovské změny by nastaly i v dopravě

Realizaci cílů Peukertova plánu by velice krutě pocítili úplně všichni řidiči, protože by byly demontovány silnice a dálnice. Zřejmě proto nebude jiná možnost, než jezdit po prašných cestách bez pevného povrchu.  

Nemáme tady však jen dopravu po souši, ale i vodu a vzduch. Často a rádi cestujete letadlem nebo lodí? Taky chyba. Na obojí můžete hodně rychle zapomenout. Mezi požadavky najdeme zákaz výletních lodí a vedle toho i nízkonákladových leteckých společností a vůbec omezení letecké dopravy spojené se zavřením většiny letišť.

Omezení průmyslu

Mnohá průmyslová a výrobní odvětví mají být z velké části omezena také. Jmenovitě je zmíněný automobilový průmysl, chemický průmysl, fosilní paliva, těžba dřeva, hnojiva, kovy a třeba také finanční sektor.

Utrum by dostala i prakticky veškerá nová stavební činnost, s výjimkou nutných nových staveb a domů s nulovými emisemi. Z velké části bychom se tedy vrátili do časů před průmyslovou revolucí.

Proměnou od základů by prošlo i naše stravování, zvláště pokud máte rádi a jíte maso. Součástí záchranného plánu je i zákaz konzumace masa a uzenářských výrobků, případně pouze příděly na „nízké, maximální kvóty na hlavu.“

Daň z dýchání

Hlavním zdroje příjmů státu mají představovat daň z emisí oxidu uhličitého ve výši pěti procent ročního příjmu na každou tunu CO2 nad spotřebu dvou tun oxidu uhličitého na osobu. Nejspíše to bude znamenat i zavedení daně pro každého člověka za to, že vůbec dýchá. Zato bychom ale neplatili žádné DPH a pracovní doba by měla být omezena na maximálně 25 hodin týdně. A to se opravdu vyplatí za situace, kdy ekonomika přestane fungovat.  

Kdyžto to tedy celé shrneme, jedná se o opravdu originální a geniální plán totální destrukce celého hospodářství. Jeho autor by měl za svůj velmi neotřelý přístup aspirovat na Nobelovu cenu za ekonomii, protože tak dokonale promyšlený návrh cíleného zničení hospodářství a zchudnutí obyvatel jsme tu opravdu ještě neměli.

Na samotný závěr bych se rád vrátil k onomu požáru v Českém Švýcarsku, kterým článek začínal. Zvláště daň z emisí oxidu uhličitého má své opodstatnění. Známá aktivistka Michaela Pixová to řekla přesně, když na Twitteru v reakci na dopadení pachatele požáru tvrdila, že není možné házet antropogenní klimatickou změnu na jednoho člověka se zapalovačem.

Vinu nesou úplně všichni lidé

Nemělo by zůstat jen u placení daně z emisí CO2 či (ne)dobrovolného zchudnutí. Všichni lidé by (nejen v Česku) měli coby viníci klimatické změny jít do vězení stejně jako samotný člověk, který má na svědomí onen inkriminovaný požár. Věřím, že všichni aktivisté půjdou příkladem a další lidé je budou následovat.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

 

 

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.6.2023 8:05 | karma článku: 21,94 | přečteno: 709x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Je třeba systém nastavit motivačně, hájil Jurečka u Pavla revizi dávek

18. července 2024  13:47,  aktualizováno  15:47

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

18. července 2024  15:34

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  15:31

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Všichni jsou tak laskaví. Čína napravuje svou reputaci, vábí na bezvízový styk

18. července 2024  15:31

Čínské úřady se zaměřily na podporu cestovního ruchu a občanům některých zemí aktuálně umožňují...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.