Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tajné služby varují před růstem radikálního islamismu v Bosně

Boj s terorismem a různými variantami radikálního islamismu je nebezpečí, jemuž musí společnými silami čelit celá Evropa. Málokdo si uvědomuje, že nebezpečí radikálního islamismu je nám blíže, než si možná někteří myslí. 

Ano, jak jsme se mohli přesvědčit při útocích v Bruselu a Paříži, takoví lidé už operují i na území EU, jedno z velkých semenišť tohoto druhu radikalismu se ale nachází i v několika balkánských zemích. Považuji proto za více než prozíravé nepouštět tuto oblast ze zřetele.

V následujících řádcích bych se rád věnoval Bosně a Hercegovině, protože právě zde má islamismus ze všech balkánských států nejdelší historii. Situaci v ostatních balkánských zemích bych rád věnoval další článek.

 

Z Balkánu až do ISIS

Pro začátek uvedu pár důležitých čísel. Podle sarajevských zdrojů je v Bosně a Hercegovině přinejmenším 3000 muslimských extremistů, ale jedná se o ten nejnižší odhad bezpečnostních odborníků. Ve skutečnosti to může to být mnohem více.

Nezmínit nelze ani účast původem bosenských bojovníků, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně militantních islamistů, především v řadách ISIS. Oficiální údaje hovoří o 160 lidech, nicméně  spolehlivé informace hovoří o více než 340 osobách. 90 % z těchto 160 lidí posílilo právě řady Islámského státu. 30 z nich zahynulo a 30 se navrátilo zpět. Rozhodně se tedy nejedná o zanedbatelná čísla.

V rámci ISIS dokonce existuje samostatná balkánská brigáda bojovníků s džihádisty z Bosny a Hercegoviny, Albánie, Makedonie, Kosova, Černé Hory a Srbska.  Zpravodajské zdroje mají navíc za to, že na území Bosny a Hercegoviny existuje 20 teroristických buněk aktivních v náboru a tréninku v balkánských zemích.

 

Mimo kontrolu státu

Přítomnost radikálního islámu či islamismu se v Bosně projevuje mnoha způsoby. Například východobosenská obec Gornja Maoča je známá mj. i  jako centrum wahhábismu domácího i cizího původu. Není náhodou, že z této oblasti odešlo mnoho lidí bojovat do Sýrie na straně islamistů. Mezi nimi jsou lidé jako např. Nusret Imamović, jeden ze zahraničních vůdců al-Káidy, který je na americkém seznamu globálních teroristů. Ve stejné vesnici žil i Mevlid Jašarević. Ten byl pro změnu odsouzený v roce 2012 na 18 let vězení  za několik útoků proti americkým ambasádám a sídlům mezinárodních organizací.

O tom, že stát zde neplní dobře svoji funkci a není schopný zajistit vymahatelnost práva, svědčí i výroky soudce, který měl na starost případ posledně jmenovaného Jašareviće. Soudce se nechal slyšet, že kdyby měl stát vesnici Gornja Maoča plně pod kontrolou, nebylo by ani lidí jako Mevlid Jašarević.

Pojďme ale dále. V západní Bosně byla na území Velika Kladusa během občanské války logistická základna Imama Bosniće, bývalého vůdce jednotky  mudžahedínů. Loni byl tento člověk odsouzen za podněcování k teroristickým aktivitám a verbování dobrovolníků pro „svatou válku” v rámci Islámského státu na sedm let do vězení.  

Navíc v izolované oblasti Bosanska Bojna, pouhý kilometr od nekontrolované chorvatské hranice, koupil zmíněný Bosnić nejméně 8 akrů půdy, aby vybudoval  tzv. “majid” – modlitební centrum salafistů. Soud v Sarajevu došel k tomu, že za velmi krátkou dobu bylo zaplaceno více než 200 tisíc dolarů od anonymního dárce z Kataru. Hranice  s Chorvatskem je pro islamisty velmi důležitým místem, protože právě přes ni se mohou dostat zbraně i teroristé dále na území Evropské unie.

Neblahé dědictví občanské války

Co je tedy příčinou nynějšího stavu? Faktorů, které napomohly rozšíření radikálního islamismu v Bosně a Hercegovině, je hned několik: Kulturní, náboženská a územní blízkost s dalšími (muslimskými) zeměmi, křehká “vláda práva” a obrovské ekonomické potíže.  Samotné kořeny rozšíření radikálního islámu v této oblasti však musíme hledat mnohem hlouběji v minulosti, a to před více než dvaceti lety v době občanské války v 90. letech minulého století. Tehdy totiž vlivem účasti zahraničních bojovníků poprvé pronikl radikální islamismus do Bosny, která se tak stala první balkánskou zemí postiženou pronikáním radikálního islámu.

V té době totiž potřebovali bosenští muslimové pro svůj boj získat zvenčí zbraně a finance. Vojenská pomoc zde přicházela především právě ze spřízněných muslimských zemí. Operovaly zde především dvě skupiny islamistických bojovníků:

  1. Íránci
  2. Afghánci  - složená z více národností (Alžířané, Egypťané, Tunisané, Iráčané, Jemenci, Libyjci a Jordánci), čítala 10 tisíc lidí loajálních Usámovi bin Ládinovi. Jednalo se především o mudžahedíny z Afghánistánu, kteří zde vytvořili batalion v Zenice.

 

Mnohem větší roli zde sehrála druhá skupina, jejíž působení zde zanechalo nesmazatelnou stopu. V čem konkrétně?

Účast fundamentalistických bojovníků v bosenské válce umožnila, aby zde radikálové napevno zapustili kořeny. Šíření islamismu v Bosně a Hercegovině napomohla i skutečnost, že zmínění bojovníci  později dokonce obdrželi bosenské občanství a mohli zde působit bez jakýchkoli překážek. Nemůžeme se proto divit tomu, že od dob občanské války je země ležící v srdci Balkánu mj. i místem pro nábor nových dobrovolníků pro islámskou „svatou válku.“

 

Země na balkánské trase islamistů

Řečeno v krátkosti, Bosna a Hercegovina se stala jedním z center islamismu a důležitou součástí tzv. “balkánské spojky,” po níž pronikají radikálové dále do Evropy. Jinými slovy, pro  radikální islamisty je území Bosny a Hercegoviny výchozím bodem pro vstup na území EU.

Situace v Bosně a Hercegovině ukazuje, že pro eliminaci teroristické hrozby i pronikání islamismu je naprosto nezbytná i účinná ostraha vnější hranice. Vítám, že se začalo mluvit o dlouho neřešených problémech např.  bruselském Molenbeeku. 

Zapomínat ale nesmíme ani na oblasti ležící mimo EU, ale stále ještě v Evropě. I zde by měla být více zaměřená naše pozornost. V opačném případě se může stát, že si přímo za vlastními zády zaděláme na další velký problém, který bude strašit celou Evropu.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.7.2016 8:28 | karma článku: 41,00 | přečteno: 1024x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma: 35,93 | Přečteno: 5309x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma: 16,67 | Přečteno: 433x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma: 32,03 | Přečteno: 4178x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak dobrý nápad? Švýcarsko a Německo chystají omezení

Švýcarsko má důvodné obavy z rizika blackoutu v chladnějších měsících. Pro případ nedostatku energie proto připravuje úsporná opatření. Mezi nimi je i omezení provozu elektromobility.

27.12.2022 v 9:18 | Karma: 19,91 | Přečteno: 932x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Dominance biologických mužů i v ženských sportech aneb definitivní vítězství patriarchátu

Nedávné vítězství transženy Austin Killipsové v ženské části cyklistických závodů Northampton International Cyclocross znovu otevírá otázku - je fér, aby lidé, kteří podstoupí změnu pohlaví, soupeřili v pro ně "nové" kategorii?

19.12.2022 v 10:08 | Karma: 26,63 | Přečteno: 869x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.