Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státem podporovaný obchod s chudobou Romů musí skončit

Když někomu každý den dáte tisícovku za to, že nebude chodit do práce, bude jen doma, klidně v naprosto zoufalých podmínkách a nepořádku. Nebude mít totiž motivaci cokoliv změnit.

Jak už jsem psal třeba v článcích Romové potřebují práci, ne dávky nebo Na zlepšení situace Romů vydělají všichni, romskou problematikou se zabývám již mnoho let. Navštívil jsem stovky romských komunit v Evropě a mohl se na vlastní oči přesvědčit, že podpora založená jen na prakticky bezpodmínečném a trvalém vyplácení dávek nepřináší žádné výsledky. Dnes chci popsat jednu zcela konkrétní zkušenost z Česka.

Nedávno jsem navštívil ruinu jednoho domu v Květné - Lukové na Lanškrounsku, který obývají Romové. Tamní podmínky byly opravdu žalostné. Všudypřítomný nepořádek, zápach, plíseň, nefunkční záchody, byty bez teplé vody a v okolí domu několik skládek odpadu. V prostorech pro maximálně šest osob bydlí více jak 50 lidí!

Mnohé z vás určitě napadne otázka, proč s tím nic neudělala místní samospráva? Ta mě ale právě pozvala, jestli jim budu schopen jakkoliv pomoci. Samozřejmě opakovaně žádali stát o pomoc, zatím bohužel marně. Někteří státní úředníci se jim smějí s tím, že nemohou se situací nic dělat. A podobných míst by se v Česku dalo najít daleko více.

 

Pouze šmejdi vydělávají na romské chudobě

Situaci navíc dělá ještě horší skutečnost, že se toto bydlení pro Romy platí ze státních peněz, které končí v rukou lidí vydělávajících na neznalosti druhých a na chudobě. Na přiznání příspěvku na bydlení nyní stačí, když daný byt nebo místnost stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení nebo jsou zkolaudovány jako byt. Nikdo nekontroluje, v jakém je časem nemovitost stavu. Majitelé nemají důvod dělat jakékoliv opravy, ačkoliv si měsíčně díky podobným pronájmům přijdou na desítky tisíc.

Z toho samozřejmě nemůže vyplývat nic jiného, než že současné nastavení pomoci Romům nepodporuje potřebné, ale ty, kteří vydělávají na romské chudobě, tzv. šmejdy. Za posledních několik let se proti tomu bohužel neudělalo téměř nic. Je na místě se ptát ministryň Maláčové a Dostálové a dalších členů vlády, proč svým přístupem podporují obchod s chudobou?

 

Stát jen zvykl lidi na dávky

S Romy a s romskými organizacemi bojuji za to, aby stát konečně změnil systém podpory. Pokud dává peníze, měl by je dávat třeba přes koordinátora, který bude přímo chodit do rodin a dávku bude moci odejmout. Sociální dávky bez efektivního zacílení, jak je tomu dnes, nejsou totiž program ani řešení.

Podpora musí být něčím podmíněná, např. tím, že budou lidé posílat děti do školy, bude vyžadováno chodit do práce nebo udržovat pořádek. Jinak se nic nezmění! Když někomu dáte každý den tisícovku za to, že nebude chodit do práce, tak ho nepřinutíte chodit do práce.

 

Někde se toho už nebojí

Podmíněná podpora se i v praxi ukázala jako velmi účinné řešení. Pár příkladů za všechny. V Luži na Chrudimsku se před několika lety velmi osvědčila nabídka Romům, s níž přišel tehdejší starosta Radek Zeman. Romové si zde mohli své dluhy vůči městu odpracovat. Reakce Romů zde byla jednoznačně pozitivní. O práci projevili veliký zájem a řešení zafungovalo.

Snad ještě více svědčí o účinnosti podmíněné podpory i velmi známý příklad slovenské obce Spišský Hrhov, o němž už jsem psal dříve. V této vesnici šli ještě dál. Tamní starosta Vladimír Ledecký přišel s geniálním a zároveň jednoduchým řešením. Nabídl místním Romům práci v obecní stavební firmě založené k tomu, aby se podílela na projektech stavby místní infrastruktury a domů. Romové nabízenou pomoc opravdu přijali a začali pracovat. Svojí prací dali celou obec do pořádku, a dokázali se tím skvěle začlenit do společnosti.

Když dostanou Romové příležitost pracovat, většina z nich šanci využije. Na samotný závěr bych proto jen rád zopakoval to, co tvrdím neustále. Romové potřebují především práci, aby si vážili sami sebe a motivaci získat správné návyky, a ne naprosto nepromyšleně zacílené dávky. Jedině tak porazíme i obchod s romskou chudobou, na čemž vyděláme ve výsledku naprosto všichni.

 

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Související blogy:

Romové potřebují práci, ne dávky! –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=728052

 

Na zlepšení situace Romů vydělají všichni –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754024

 

V Květné vzniklo v podstatě ghetto.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 31.8.2020 8:06 | karma článku: 26,96 | přečteno: 2373x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 523x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:17

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:50

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.