Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů. 

Norma omezuje vedle výfukových emisí produkci prachových částic z brzd a stanovuje minimální životnost akumulátorů pro elektrifikované vozy.

Pro nákladní automobily, autobusy a dodávky má začít platit přesně o dva roky později. Jedná se o další krok, který má vést k dosažení tzv. uhlíkové neutrality v roce 2050. Záměr Komise může vypadat na první pohled chvályhodně, nicméně se v současné době stává terčem kritiky z mnoha stran.

Naprosto oprávněně, protože vychází jen z čistě ideologických východisek a nebere absolutně žádný ohled na současnou (nejen) ekonomickou realitu a celkovou proveditelnost.

Nerealizovatelná a likvidační norma

Jak napovídá i samotný název, jde už o sedmou ze série evropských emisních norem. První evropská emisní norma Euro byla zavedena v roce 1992. Původně se vztahovala na osobní a lehké nákladní automobily. Poté následovaly další, které emisní požadavky neustále zpřísňovaly.

Ta nejnovější nese označení Euro 7 a požaduje mj. masivní snížení limitů oxidů dusíku. Norma konkrétně omezuje emise oxidů dusíku ze současných 80 mg/km na 60 mg/km. Nové emisní normy mají mít stejná pravidla pro všechny vozy bez ohledu na druh pohonu.

Mezi požadavky na vozy s dieselovým i benzínovým motorem už tedy nebudou v budoucnu rozdíly. Totéž samozřejmě platí i pro vozy s hybridním či elektrickým pohonem.  

Regulace též požaduje snížení emisí formaldehydu, diazotidu u nákladních aut a také amoniaku u osobních vozidel. Emise částic ve výfukových plynech se má snížit o 13 %. Nečekaně ale nová norma požaduje i omezení otěru pneumatik a brzdových komponentů, které také emitují pevné částice.

Kromě toho se očekává, že norma Euro 7 bude obsahovat také požadavky na životnost baterií pro elektromobily. 

Dále se má prodloužit počet kilometrů a celková doba životnosti, kdy musí vozidlo, resp. jeho hnací ústrojí splňovat nové normy. Nově to má být 200 000 km nebo 10 let. Vozidla mají být také vybavena elektronickými systémy pro sledování emisí. Bude tak možné kontrolovat, zda vůz stále splňuje normu.

Celkový výčet novinek je tedy poměrně dlouhý a shrnout to vše můžeme následovně: Požadavky na zavedení extrémně přísné normy Euro 7 nelze do dvou let realizovat. Navíc tyto podmínky jsou pro budoucí výrobu aut v Evropě (včetně Česka) prakticky likvidační.

Paskvil ohrožující evropský autoprůmysl

Dlouhodobě proto kritizuji Euro 7 za nepřipravenost této legislativy a neschopnost Evropské komise vysvětlit některé požadavky, které chce touto normou dosáhnout. U řady požadavků dokonce neexistuje ani způsob měření!

Pro evropské automobilky by to neznamenalo nic jiného, než propouštění ve velkém a nárůst dovozů aut. Kvůli zavedení emisní normy Euro 7 by např. největší český výrobce automobilů Škoda Auto musel výrazně omezit výrobu a o práci by přišly tisíce lidí.

Počet propuštěných lidí by ještě vzrostl, kdybychom započítali i lidi v dodavatelských firmách. Příčinou by byla ekonomická nemožnost vyrábět a prodávat za nových podmínek menší modely jako Fabia, Scala či Kamiq.

Schválení normy Euro 7 musíme zabránit, jinak to bude znamenat vyhození desítek tisíc lidí. Zničili bychom si naprosto nesmyslně náš automobilový průmysl, který se na celkovém HDP Česka podílí zhruba 10 %!  Normu Euro 7, která je jeho součástí, považuji za naprostou pitomost. Jsem proto rád, že Česko se stalo lídrem v boji proti prosazení návrhu ve stávající podobě.

Česko našlo spojence

Čeští zástupci v Unii k ní už loni vydali kritické stanovisko. Na jejich podporu podepsali memorandum šéfové Hospodářské komory a také zaměstnaneckých i odborových svazů. Skvělým úspěchem je ale především nalezení dostatku spojeneckých zemí pro zablokování návrhu.

V kritice připravované emisní normy Euro 7 totiž podpořilo Českou republiku osm zemí EU, což dává dohromady dostatečný počet k vytvoření blokační menšiny.

Pod společný dokument se podepsali vedle Česka i takoví silní hráči Francie nebo Itálie. Dalšími zeměmi jsou Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Slovensko. V odeslaném dokumentu označují jeho autoři připravovaná pravidla emisních norem za nerealistická.

Zmiňuje se v něm, že zavedení nových pravidel by vedlo k odčerpání investic v automobilovém průmyslu a podepsané země vyjadřují nesouhlas i s chystaným měřením emisí z brzd a pneumatik.

Zahodit, nebo přepracovat?

Existují proto dvě rozumné možnosti, jak se k normě Euro 7 postavit: Buďto celý návrh úplně zahodit a poslat na smetiště dějin, nebo ho výrazně přepracovat a posunout termín. Už dnes se tady na sílu tlačí elektromobilita, u níž je spousta věcí nedořešených.

Zavedení této normy by znamenalo popravu evropského autoprůmyslu a v Číně a na druhé straně Atlantiku se nám teď musí smát. 

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 29.5.2023 8:23 | karma článku: 21,31 | přečteno: 449x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 523x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.