Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

Bude samozřejmě ještě záležet na mnoha faktorech. Při srovnání obchodování s ropou v lednu roku 2022 a ve stejném období letošního roku vidíme pokles příjmů o více než čtvrtinu. Následující měsíc, tedy letos v únoru, byl pokles ještě výraznější, a to o více než 40 %. 

V EU, v zemích skupiny G7 a v Austrálii jsou navíc zablokovány rezervy ruské centrální banky v celkové výši 300 miliard eur, dvě třetiny těchto rezerv jsou blokovány právě v EU.  Není pochyb o tom, že Rusko každým měsícem finančně velmi krvácí.

EU nesmí být za hlupáka

Zároveň je ale také pravda, že potenciál sankcí se stále nedaří plně využít. Bohužel ne všechny sankce jsou dostatečně účinné. Ukrajina potřebuje pomoc ve válce s Ruskem, a právě účinné sankce představují nástroj, jak Rusko oslabit.

Musí se však dodržovat. Problém je v tom, že si zakázané zboží stále nachází cestu k ruské armádě, která jej pak využívá v boji proti Ukrajincům. Existují totiž některé země, přes které se protiruské sankce obcházejí.

Musíme proto vyvinout dostatečný tlak na státy, které zboží dovážejí do Ruska vesele dále. Lídři evropských zemí by nyní měli usilovat o to, aby se jejich účinnost zvýšila, jinak bude EU vypadat jako hlupák.    

Na místě je zavést přísnější pravidla a ukázat, že to se sankcemi myslíme opravdu vážně. A právě tomuto obcházení má zamezit jedenáctý sankční balíček, který předložila Evropská komise. EU nyní navrhuje mechanismus, který omezí vývoz do třetích zemí, které sankce obcházejí. Nejčastěji bývají v této souvislosti zmiňované země jako ČLR, Turecko a dále také kavkazské a středoasijské státy.

Kdo obchází sankce?

Už delší dobu se ví např. o sedmi čínských společnostech, jež dovážejí citlivé zboží do Ruska a kterým je nyní navržené zmrazit aktiva v EU. Konkrétně se má jednat o firmy 3HC Semiconductors, King-Pai Technology sídlící na území pevninské Číny a dále také hongkongské společnosti Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry a Alpha Trading Investments. Jednalo by se vůbec o první krok, kterým by byla přímo potrestána Čína kvůli své roli při pomoci Rusku ve válce na Ukrajině.

Evropská komise má vedle toho v plánu ještě rozšířit zákaz vývozu automobilů do Ruska i na vozidla, jejichž cena nepřesahuje 50 tisíc eur. Zde se dá ale očekávat odpor ze strany velkých německých a italských automobilek.

Mimochodem, Rusové už v reakci na nedostatek některých součástí začali vyrábět vozidla, která nesplňují bezpečnostní standardy. Chybí jim mnohdy airbagy či nouzová komunikace, což je v současné době závažný nedostatek.

Dále se navrhuje, aby se na černé listině by se ocitli i jednotlivci zapojení do deportací ukrajinských dětí a odvážení kulturních statků z válečných oblastí na Ukrajině.

Na balíčku panuje shoda

Ruská ekonomika opravdu není tak silná, jak se může zdát a v delším horizontu to může přivodit i její kolaps. V otázce sankcí je důležité, jak a jestli bude fungovat navržený mechanismus, který má ukončit jejich obcházení. Od toho se budou odvíjet další kroky.

Vnímám jako velmi nadějné, že mezi státy Unie na dalším balíčku panuje shoda. Evropa vždy dokáže v těch nejtěžších okamžicích projevit svoji jednotu a sílu a věřím, že lídři najdou dostatek odvahy tento jedenáctý balíček sankcí schválit.

Ukrajinci čekají, že jim v obraně své země pomůžeme, tohle může znamenat velkou pomoc a další ránu pro Rusko. Navrhovaný balíček je pozitivně kvitován i ukrajinskou stranou. Měl by zamezit obcházení sankcí a dostat Rusko pod větší tlak.

Přeji hezký den a veselou mysl!
 

Musíme trvat na dodržování sankcí.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 15.5.2023 7:12 | karma článku: 15,66 | přečteno: 300x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:16

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Při požáru v Nice zemřeli čtyři dospělí a tři děti. Policie hledá tři maskované muže

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  16:10

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

18. července 2024  16:07

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody....

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.