Pravopis a gramatická pravidla jsou nástrojem rasismu a diskriminace. Měly by se zrušit!
V poslední době jsme mohli na více místech slyšet hlasy poukazující na tento problém, který byl donedávna spíše opomíjený. Za zmínku stojí např. následující vyjádření některých akademiček či akademiků.
Na virtuálním „Antirasistickém pedagogickém sympoziu“ organizovaném Towsonskou univerzitou v americkém Marylandu nedávno zaznělo, jak je černošský jazyk diskriminovaný a hlavně jak bývá anglická gramatika užívána jako nástroj k rasismu. Podle profesorky angličtiny April Baker-Bellové z Michiganské státní univerzity má mít myšlenka standardní angličtiny za následek udržení rasistických předsudků o černošském jazyce.
Podobně se na sympoziu vyjádřila profesorka angličtiny na Indiana University of Pennsylvania Cristina Sánchezová-Martínová, která se snaží přispět k „odbourání bělošství“ v psaném projevu univerzitních studentů. Opakované odkazy na „správnou gramatiku“ a „standardní jazyk“ posilují podle jejích slov narativy o bělošské a jednojazyčné angličtině, přičemž zde chybí pohled vícejazyčnosti.
Nejedná se o žádnou žhavou novinku. Už během loňského léta se lidé působící na několika amerických univerzitách ve svém prohlášení, které vzniklo i jako reakce na probíhající protesty Black Lives Matter, postavili proti akademické a spisovné angličtině. Spisovná varianta totiž odráží řeč bělochů, která je podle nich rasistická. Černošští studenti se tak stávají terčem rasismu, protože afroamerická angličtina je považovaná za méněcennou.
Hodnocení pravopisu studentům neprospívá
Podobné snahy se už objevily i na druhé straně Atlantiku. V Británii dokonce před časem nabádali na některých univerzitách své vyučující, aby úroveň angličtiny studentů nebyla hodnocená vůbec. Na univerzitě v anglickém městě Hull dospěli akademici k názoru, že hodnocení pravopisu a obecně upozorňování na „technické nedokonalosti“ anglicky psaného projevu studentům neprospívá. Kvůli úsilí o „dekolonizaci osnov“ se proto nyní vyučujícím na univerzitě doporučuje nepřikládat pravopisu větší váhu, než je nezbytně nutné.
Podle univerzity je hodnocení „technické zdatnosti“ studentů u psané angličtiny příčinou znevýhodňování některých studentů. Týká se to hlavně takových studentů, pro které není angličtina rodnou řečí, nebo přichází z méně kvalitních vzdělávacích institucí. Podobný přístup zaujali např. na univerzitách ve Worchesteru a na londýnské University of the Arts. Zkrátka pravopis je elitářský, bílý a mužský způsob vyjadřování, který navíc skrývá a potlačuje jedinečnost a autenticitu jednotlivých studentů.
Gramatický útlak musí skončit i v češtině
Problému je třeba konečně věnovat pozornost také u nás v Česku. I u češtiny je samozřejmě důležité dbát na to, aby nebyla nástrojem pro diskriminaci. Někteří mohou namítnout, že čeština žádnou svoji variantu užívanou Afroameričany či jinou nezanedbatelně velkou skupinou nemá a jedná se tudíž o importovaný problém. Útlak založený na bazírování na gramatice a pravopisu ale může existovat prakticky v kterékoli psané řeči.
Podobným způsobem, jako o to usilují někteří lidé v Americe či Británii v rámci angličtiny, by proto určitě bylo na místě přistupovat i k češtině. Mělo by se začít více řešit, jak udělat češtinu takovou, aby byla za všech okolností rovnostářská a její pravidla nemohla z nikoho dělat občana druhé kategorie třeba jen kvůli tomu, že studoval na méně kvalitní škole, případně nebyl dosud schopný se jazyk pořádně naučit. Nehledě na to, že samotná existence gramatických pravidel či pravopisu v jakémkoli jazyce výrazně potlačuje možnosti sebevyjádření jednotlivých studentů.
V Česku bychom měli jít v úsilí o dosažení většího pokroku ještě dále, než jen přestat bazírovat na pravopisu či gramatické správnosti. Vůbec nejlepší by bylo pravopisná a veškerá gramatická pravidla úplně zrušit! Proč bychom si taky měli lámat hlavu s i/y ve shodě nebo třeba nějaké rozlišování s/z? A proč po žácích nebo studentech vyžadovat, aby se vyjadřovali spisovně?
Nic z toho nedává absolutně žádný smysl. Zrušení těchto pravidel stejně nikomu vadit nebude, pokud nepočítám pár tzv. „grammar nazi“ (lidé, kteří lpí na správné gramatice u sebe i ostatních a upozorňují na chyby). Vždyť úplně bohatě stačí, když rozumíme tomu, co dotyční mysleli, nebo ne? Gramatický útlak musí skončit i v češtině.
Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky
Tomáš Zdechovský
Reforma migrace musí vypadat úplně jinak
Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.
Tomáš Zdechovský
Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku
Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.
Tomáš Zdechovský
Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!
Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.
Tomáš Zdechovský
Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?
Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.
Tomáš Zdechovský
Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?
Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Jste marxistka, osočil Trump Harrisovou. V debatě mluvil o vraždách novorozeňat
Kamala Harrisová a Donald Trump se střetli v pravděpodobně jediném televizním duelu před...
Bartoše grilovali kvůli stavebnímu řízení. Usnesení, ať rezignuje, neprošlo
Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení podle nových pravidel tak, jak by mělo. Ministr...
Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky
Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v...
Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem
„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro...
Prodej pozemky pro bydlení, 20 932 m2 - Bělá pod Bezdězem - Bezdědice
Bělá pod Bezdězem - Bezdědice, okres Mladá Boleslav
10 850 000 Kč
- Počet článků 678
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4371x
Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Agentura Commservis.com
- Poeta
- Mindball
- Intimní doteky
- Odpusť mým rtům...
- Školení a vzdělávání manažerů
- Trénink mozku