Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti COVID-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.  

Pamatujete si, jak ministerstvo zdravotnictví (MZd) na sklonku března nakoupilo za 63 milionů korun přes neznámou švýcarskou společnost Avastech 500 čínských termokamer? Tak pokud o tom ještě nevíte, tyto termokamery ani po měsíci a půl zatím nedorazily. Buďto jsou stále ve skladech, nebo teprve na cestě. A to i přesto, že MZd obhajovalo nákup právě od této firmy tím, že chce, aby se kamery k měření teploty návštěvníků nemocnic mohly používat co nejrychleji.

Firma se sice měření teploty pomocí termokamer dříve nevěnovala, termokamery ale měla podle ministerstva dodat „téměř obratem“. Nevím, co znamená pro ministerstvo zdravotnictví spojení „téměř obratem.“ Určitě ale nejsem sám, kdo má za to, že nyní po odvolání stavu nouze, už je trochu pozdě.

 

Pochybné čínské termokamery

Jak už jsem také dříve zmiňoval, nebyl problém získat daleko dříve zásadně kvalitnější termokamery od české firmy Workswell. Ta už v lednu nabízela ministerstvu své produkty, ovšem bez jakékoli odezvy. Až po velké medializaci konečně začátkem dubna přišla z MZd oficiální žádost o nabídku. Nicméně to bylo ve chvíli, kdy už kývnuli na nabídku švýcarské firmy Avastech a zpětné výběrové řízení tak byl jen čistý alibismus.

Tato firma je specializovaná na bezpečnostní kamery, které jsou vhodné třeba k ochraně objektů před vloupáním, absolutně ne však k měření tělesné teploty. Tak se i přišlo na to, že přes ně budou jen přeprodány čistě čínské termokamery Yantai iRay.

Obecně jsou pak termokamery s mikrobolometrickým senzorem samy o sobě schopny měřit jen s přesností ± 2 °C. Zrovna u kontroly tělesné teploty to ale vytvoří dost zásadní rozdíl mezi normální teplotou (36,8 °C) a vysokou horečkou (38,8 °C). Firma Workswell navíc přišla na možný podvod. Jeden nejmenovaný čínský výrobce totiž stáhl produktový list, přičemž jedinou změnou byla změna odchylky měření z 2 °C na 0,6 °C, což u nich z fyzikálního hlediska není možné. Seriózní výrobci ručních termokamer proto dál uvádějí v katalogových listech údaj ± 2 °C.

Jednoznačně vhodnější pro měření teplot by byla termokamera Workswell MEDICAS, co má díky využití tzv. černého tělesa maximální odchylku měření pouze ± 0,3 °C! Jinými slovy ať už byl důvod pro nákup čínských kamer jakýkoli, v každém případě předvedli lidé na MZd naprosto donebevolající absenci soudnosti a nulové kompetence pro podobný typ nákupů.

 

V českých nemocnicích funguje jen jedna kamera – a je od Workswellu

Jak už jsem psal na začátku, čínské kamery i přes slíbené dodání obratem stále v českých nemocnicích nejsou. Podařilo se mi ale aspoň zprostředkovat zapůjčení jedné termokamery zdarma do nemocnice v Kladně, kde už více než tři týdny měří u vstupu teplotu a chrání tak životy lékařů, zdravotních sester i dalšího personálu a pacientů.

Po pouhých třech týdnech od objednání navíc Workswell dodal na ministerstvo zdravotnictví 20 kusů objednaných termokamer Workswell MEDICAS. Jen 20 proto, že víc si neobjednali. Mohu jen hádat, kde skončily, v nemocnicích ale ne. Tam jen stále čekají na ty čínské, které jsou od konce března v nedohlednu.

Česká firma Workswell lidí z ČVUT dodala ministerstvu kompletní dodávku zdravotnických termokamer do 3 týdnů po objednání. O 2. poloviny dubna jejich kamera slouží i v nemocnici v Kladně.

 

 

Nákup termokamer tak skončil naprostou blamáží celého ministerstva. Namísto kamer snímajících teplotu příchozích lidí objednali termokamery, které (jestli se naplní nejčernější scénáře) budou namísto přesné tělesné teploty schopné zachytit tak leda požár, což bude nemocnicím platné asi jako mrtvému kabát. Termokamery navíc stále nedorazily.

Nejedná se o první a zdaleka ani poslední kiks resortu Adama Vojtěcha. Zvláště po slibech, že roušek je údajně dost a zprávách o zakázkách u velmi pochybných firem, už to ale snad ani nepřekvapuje. Skandální mi proto nepřijde ani tak tento nákup, jako fakt, že ministr stále nebyl odvolán a ani nikdo další nebyl hnán k odpovědnosti. Kéž bych mohl dodat „zatím“.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Související blog:

Když si ministr zdravotnictví Vojtěch plete Čínu a Švýcarsko –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749546

 

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 25.5.2020 8:44 | karma článku: 41,42 | přečteno: 8860x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 523x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:08

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:08

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

Nacionalisté pro všechny Francouze? Národní sdružení přitahuje ženy i Židy

21. června 2024  20:48

Francouzská nacionalistická strana Národní sdružení získává nové nečekané hlasy pro nadcházející...

Nejbohatší britská rodina dostala čtyři roky vězení za vykořisťování služebnictva

21. června 2024  20:11

Členové jedné z nejbohatších britských rodin dostali několikaleté tresty vězení za vykořisťování...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.