Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na léčbu pacientů nemá pojišťovna peníze, na milionové odměny ANO

Hned 7x odmítla VZP proplatit lék Lemtrada za 1,25 milionu mladé mamince, která je kvůli prodlevě v léčbě na vozíku a už ani nezvládne obejmout syna. Firmě z holdingu premiéra ale dali bez adekvátního vysvětlení 200 milionů

Když přes 6 let denně řešíte různé podvody s dotacemi a zároveň další nespravedlivá rozhodnutí úředníků a soudů, jen tak něco vás už nerozhodí. V minulých dnech jsem se ale vytočil hned dvakrát. Poprvé to bylo po zhlédnutí videa s příběhem Anežky Táborské, mladé maminky a učitelky ve školce, která byla ještě před zhruba rokem bez zdravotních obtíží a zcela samostatná. Pojišťovna jí ale 7x odmítla proplatit lék Lemtrada za 1,25 milionu proti roztroušené skleróze, který je podle specializovaných lékařů přímo pro ni jediný možný, protože jiné léky nepomohly nebo je vůbec nemůže mít kvůli vedlejším účinkům. Ale podle VZP je moc drahý, takže radši stále hledají absurdní kličky a mění diagnózu od stolu, než aby pomohli. A její stav se v mezičase jen prudce zhoršil.

A podruhé, když jsem si přečetl, že do kliniky Iscare z holdingu premiéra poslala VZP mimořádnou dotaci 200 milionů, kdy kontrola objevila i další pochybení. Pokyn k tomu dal vládní náměstek pro VZP David Švehlík, který dříve působil jako poradce Adama Vojtěcha z ANO. Platby se sice navyšují proti původnímu plánu i pro jiná zdravotnická zařízení, avšak v případě „Babišovy“ kliniky šlo o vyšší navýšení, než bývá standardem. Obvyklé praxi se pak podle Seznam Zpráv, které tyto souvislosti zveřejnily, vymyká i to, že poslední navýšení přišlo těsně před koncem roku, a také způsob, jakým to pojišťovna (přesněji zmíněný náměstek Šmehlík) provedli.

Kontrolní skupina VZP tento nestandardní postup potvrdila a navíc uvedli, že nebyl předložen žádný dokument, podle něhož by se oprávněnost přidělení peněz mohla prověřit. Také zjistili, že mezi lety 2017 a 2018 vzrostl klinice Iscare o 24 % počet pacientů, které tu ošetří (jinde v republice je to o 10 %), a to ačkoliv jsou jejich služby i jedny z nejdražších v republice. Zkoumá se proto možný podvod také v této oblasti. Celkově platby pro toto zdravotnické zařízení z Babišova svěřenského fondu rostou, mezi zmíněnými lety to bylo asi o 29 %.

Myslíte, že by tato klinika, pokud by nebyla z holdingu premiéra, zmíněnou dotaci dostala? Ne, nedostala. Prostě další z řetězu důkazů o tom, že je současný premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a během své politické kariéry se mu daří ze státu dostat celkově miliardy, na které by si jinak nesáhl.

 

Když se šetří na nejhorších místech

Situaci, kterou jsem popisoval ve smutném příběhu Anežky, se už věnoval třeba server Aktuálně.cz či Hlídací pes, protože případů, kdy největší česká zdravotní pojišťovna VZP odmítá nákladnější léčbu pacientům, je poměrně velké množství, zvláště pokud se jedná o rakovinu nebo právě roztroušenou sklerózu. Autoři v nich konstatují fakt, že o dalším osudu pacientů nerozhodují specialisté, kteří se svým pacientům věnují dlouhodobě, ale od stolu revizní lékaři hájící „hospodárné“ vynakládání prostředků. Pojišťovna totiž musí mít mj. na vyplacení odměn vedení. Např. její ředitel vydělává 225 000 korun hrubého měsíčně, kdy jeho roční odměna může dosahovat až šestinásobku jeho platu, tedy 1,350 milionu Kč.

To, že situace kolem inovativních léků i přípravků na vzácná onemocnění není vůbec optimální, přitom připouští i ministerstvo zdravotnictví. Respektive ji označuje za jeden „z nejpalčivějších problémů“ v systému veřejného zdravotního pojištění. Podle neoficiální analýzy by se proto pacientům jako je Anežka vyplatilo být spíše u menší pojišťovny, které léky schvalují snáze. A jsem proto rád, že už se rodina Táborských rozhodla od VZP odejít.

Osobně bych to také doporučil, není to nic náročného (viz třeba na webu finance.cz) a je to zaručený způsob, jak řediteli VZP, který je za všechna popisovaná pochybení z principu své funkce přímo zodpovědný, by to připravilo o ty statisícové odměny, které si z mého pohledu prostě nezaslouží. Nevěřím totiž tomu, že dojde k jakékoliv sebereflexi a on začne z vlastního popudu dělat něco proti nevyplácení léků či dost pochybným dotacím.

 

 

Lidé v Česku se musí skládat na vážně nemocné

Co se týče ještě případu Anežky, tak zde jsem pomohl k tomu, aby se na lék vybralo od dárců, kteří byli neskutečně úžasní a štědří a rodině už darovali přes 6,5 milionu korun! Anežka tak bude mít na víc léčebných cyklů Lemtradou i na rehabilitace a daň, kterou za lék musí také platit, jak už víme třeba z případů Maxíka a dalších dětí s nemocí SMA, kde rodiče uspořádali sbírku na lék Zolgensma, který jim pojišťovna také odmítla proplatit. Je velká šance, že se stav Anežky výrazně zlepší a bude moci nejen znovu obejmout svého syna, ale i chodit.

Sehnat rychle peníze na lék bylo kriticky důležité, protože stav Anežky se každým dnem bez adekvátní léčby zhoršoval až mohl být zcela nevratný. Rodina se proto už rozhodla, že chce znát viníka situace a obrátila se na právníky. Dál půjdou soudní cestou. Zdraví Anežce to sice nevrátí, ale může to pomoci dalším lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci jako ona.

Můj tým je také ve spojení s poslankyní Pavlou Golasowskou, které jsme předali alibistické zdůvodnění pojišťovny, v němž zamítli úhrady léčby. Slíbila ve Sněmovně interpelovat současného ministra zdravotnictví. Pokud se totiž veřejně proti těmto praktikám neozveme, bude pořád v současném zdravotním systému platit, že všichni jsou si ve VZP rovni, ale někteří jsou si rovnější. Lépe jednoduše bude jen některým, vážně nemocní občané naší země to však nebudou.

 

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Ještě před rokem byla Anežka Táborská samostatná a neměla větší zdravotní potíže. Nyní je na vozíku, špatně mluví, sama se ani nenají.

 

Související článek: 

Proč tato vláda dělá z chudáků žebráky? - https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=741443

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 12.10.2020 7:20 | karma článku: 46,19 | přečteno: 18856x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 523x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.