Krvavé zisky společnosti TotalEnergies v Rusku

Před časem jsem upozorňoval na to, že mnohé členské země EU (včetně Česka) ani po obsazení Krymu nedodržovaly sankce EU na vývoz zbraní do Ruska. 

Dokonce i po začátku války se měl vyskytnout přinejmenším jeden případ, kdy se západní firma podílela na podpoře ruské armády, byť se nejednalo o dodávky zbraní.

Bezprostředně po vypuknutí války mnohé západní společnosti ukončily v Rusku svoji činnost. Neplatilo to ale zdaleka o všech firmách. Francouzská ropná společnost TotalEnergies, na rozdíl od řady západních konkurentů, dosud ponechávala mnoho svých aktiv v Rusku.

Jak se také ukázalo, naleziště plynu, která TotalEnergies zčásti vlastnila, měla sloužit jako zdroj surovin pro výrobu paliva pro ruské letectvo, ale k tomu se ještě dostaneme.

Velmi pozdní prodej podílů

Svých podílů se TotalEnergies začala pomalu zbavovat až nyní, tedy pár měsíců po začátku války. Na konci srpna oznámila, že prodává ruské ropné a plynové společnosti Novatek svůj podíl 49% podíl ve společnosti Terneftegaz, která provozuje plynovou ložiskovou oblast Termokarstvoje na Sibiři, a to za ekonomických podmínek umožňujících společnosti TotalEnergies získat zpět dosud nevrácené částky investované do tohoto podniku.

Společnost zaslala 8. srpna ruským úřadům žádost o schválení transakce a ve čtvrtek 25. srpna dostala zelenou. TotalEnergies a Novatek poté podepsaly konečnou smlouvu o prodeji a koupi 49% podílu společnosti TotalEnergies ve společnosti Terneftegaz.

Vedle toho se také společnost TotalEnergies už v červenci rozhodla prodat zbývající 20% podíl, který držela v ropném poli Čarjaga, což byl její první velký prodej v Rusku v důsledku západních sankcí. Stále však v Rusku drží menšinové podíly v řadě nestátních ruských společností, jako je samotná Novatek (19,4 %), Yamal LNG (20 %) a Arctic LNG 2 (10 %).

TotalEnergies je akcionářem už zmiňované společnosti Novatek, mimochodem druhého největšího ruského producenta zemního plynu hned po Gazpromu. Dalším z jejích akcionářů je Putinovi velmi blízký Gennadij Timčenko, na kterého se rovněž vztahují sankce. Spolupráce s TotalEnergies umožňuje společnosti Novatek lépe se bránit proti západním sankcím a získávat úvěry na společné podniky.

Palivo pro ruské bombardéry

Bohužel se také ukázalo, že i po začátku války pomáhala TotalEnergie zásobovat ruskou armádu palivem. Francouzský deník Le Monde totiž nedávno přišel s šokujícím odhalením.

Společnost TotalEnergie totiž pouze nedovážela plyn do Evropy, což sloužilo jako jeden z argumentů pro její přetrvávající přítomnost v Rusku navzdory válce, ale využívala v Rusku zmíněné ložisko v Termokarstvoje, jehož plynový kondenzát se využíval při výrobě leteckého paliva pro ruské bombardéry, které útočily na ukrajinské území včetně Mariupolu.   

Vše nasvědčuje tomu, že toto palivo sloužilo ruským leteckým základnám, z nichž stíhací bombardéry útočily na Ukrajinu a například 16. března zničily mariupolské divadlo, důsledkem čehož zahynulo až šest set lidí, či bombardovaly ukrajinské město Charkov.

Kdy se firma z Ruska stáhne, je ve hvězdách

Francouzská společnost sice oznámila, že zahájila postupné pozastavování svých aktivit v Rusku, ale neuvedla žádné konečné datum. V samostatném prohlášení také tvrdila, že společně s Novatekem vyrábí v Rusku kondenzát plynu, který se používá jako palivo pro letadla. Podle firmy je ale vše určeno na vývoz.

Skupina Global Witness, která se podílela na vypracování zprávy deníku Le Monde, však tvrdí, že společnost TotalEnergies si ve svých prohlášeních protiřečí a že by mělo být zahájeno vyšetřování.

Přiměje mezinárodní tlak firmu se z Ruska úplně stáhnout?

Zpráva samozřejmě nemohla uniknout pozornosti francouzské vlády. Francouzský ministr dopravy Clément Beaune už vyzval k objasnění obvinění, že se ropná společnost TotalEnergies nepřímo podílela na dodávkách paliva ruskému letectvu.

Za situace, kdy Rusko vede otevřenou agresivní válku, představuje samotná přítomnost západních společností za území Ruska problém a pokud se ještě (byť nepřímo) podílí na jakýchkoli dodávkách ruské armádě, jedná se o skandál obrovských rozměrů.

Udržovat aktivity v Rusku, zvláště v těch, která mají co dočinění se zásobováním ruské armády, znamená napomáhat zemi, která považuje celou EU za nepřítele.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.9.2022 8:15 | karma článku: 20,28 | přečteno: 477x