Když si ministr zdravotnictví Vojtěch plete Čínu a Švýcarsko

Namísto podpory českých firem se ministr zdravotnictví Vojtěch rozhodl podporovat Čínu. To by samo o sobě nebylo překvapením. Jen pokud by oficiálně netvrdil, že jsou čínské výrobky ze Švýcarska. Že by pan ministr neuměl zeměpis? 

Píše se rok 2010 a studenti ČVUT Jan Sova a Jan Kovář zakládají v prostorech Podnikatelského inkubátoru univerzity společnost Workswell. Záhy se k nim přidává třetí spolužák Adam Švestka a start-up se velmi rychle, a hlavně úspěšně vyprofiluje na problematice bezdotykového měření teploty, tj. termografii. Nejdříve se věnují jen poskytování služeb a distribuci výrobků v oboru, od roku 2014 už ale vymýšlejí a vyrábějí vlastní české termokamery. V současnosti je už prodávají ve většině ekonomicky významných zemí světa a získali řadu velmi prestižních ocenění.

Vždy totiž dokázali efektivně reagovat na nejaktuálnější trendy. Mj. se stali jednou z prvních společností nabízejících termokamery pro drony. A začali vyrábět i unikátní „inteligentní“ termokamery SMARTIS, nebo protipožární systém SAFETIS. Když se proto koncem roku 2019 začaly objevovat první zprávy o potenciální celosvětové pandemii koronaviru COVID-19, neváhali a v rekordně krátkém čase přišli se speciální termokamerou MEDICAS pro screening infekčních chorob. V půlce ledna 2020 proto poslali vládě nabídku. Ta na ni nereagovala.

Ve světě je jejich vynález velmi žádaný, používá se hlavně na letištích a recepcích nemocnic, z domovské ČR ale ani ťuk. Všechna jednání prostě ztroskotala na totálním nezájmu naší vlády, a to i přes četná prohlášení, jak chtějí využívat pomoci hlavně od českých firem. To je však jen jedna z absurdit v celém příběhu.

 

Termokamery Workswell jsou vyvíjeny a vyráběny v ČR! Proč si podobných firem více nevážíme?

 

První reakce vlády po 2,5 měsících a medializaci

Osobně jsem o termokamerách informoval v průběhu března, jak ale bylo řečeno, od firmy poprvé nabídka vládě přišla už v polovině ledna. Až 31. března 2020 ministr Vojtěch (po velké medializaci v mezičase) napsal, že tedy vláda koupí 500 termokamer. Česká firma ale už věděla, že ne od nich, ale z Číny.

Pan ministr Vojtěch se ale rozhodl jako malý kluk zatloukat, zatloukat a zatloukat. Kamery měly být podle jeho tvrzení ze Švýcarska. Jen s tím detailem, že žádný švýcarský výrobce ani vzdáleně podobných termokamer neexistuje. Jím oslovená firma Avastech vyrábí jen bezpečnostní kamery. A jak už odhalil Deník N, skutečně jen posloužili jako překupník pro čistě čínské kamery Yantai iRay.

 

Vláda přes slovenského překupníka se sídlem ve Švýcarsku koupila čínské produkty.

 

Stejná doba dodání, přesné měření

Obecně jsou termokamery s mikrobolometrickým senzorem samy o sobě schopny měřit jen s přesností ± 2 °C. Zrovna u kontroly tělesné teploty to ale vytvoří dost zásadní rozdíl mezi normální teplotou (37 °C) a vysokou horečkou (39 °C). Nedá mi proto v této souvislosti nezmínit, že firma Workswell dokonce byla svědkem možného podvodu, kdy nejmenovaný výrobce z Číny stáhl katalogové listy a jedinou změnou pak bylo snížení tzv. nejistoty měření u jím nabízených ručních termokamer.

A teď to srovnejme s tím, co rovnou nabízí Workswell. Jejich MEDICAS je plně autonomní, mobilní plug-and-play termální kamera. Díky využití tzv. „černého tělesa“ dosahuje přesnosti měření teploty ±0.3 °C. Má možnost lokálního záznamu radiometrického videa i obrazu a má i pojistku proti falešným poplachům. Doba dodání standardně 4 týdny – stejně, jako měl slíbit „švýcarský výrobce“. 

České termokamery Workswell jsou zásadně kvalitnější, o 20 % levnější a se stejnou dodací lhůtou. Vláda ale dala přednost čínskému produktu.

 

Poptávkové řízení až poté, co stát kamery objednal

Vláda asi umí kouzlit a dokáže tak zajistit, aby událost, která ještě nenastala, ovlivnila to, co už se děje. Workswellu totiž konečně přišla z ministerstva zdravotnictví oficiální žádost o nabídku až poté, co už kývnuli na nabídku z Číny. Specifikaci navíc asi hodili jen do Google překladače, protože v zadání jsou logické nesmysly typu: „stabilizace času teploty do 5 minut“ nebo „černé tělesné topení“.

Tak koupila ta vláda termokamery nebo topení? V každém případě jakési výběrové řízení na dodavatele proběhlo až poté, co to měl překupník v kapse!

 

Když namísto vysvětlování začneš špinit konkurenci

Možná si stejně jako já říkáte, jak je tohle možné. Osobně jsem to pochopil až ve chvíli, kdy mi přes Linked-IN začal psát pan Patrik U., slovenský společník ze švýcarské firmy, která čínské kamery vládě přeprodává. A začal mi vyprávět pohádky, jak má to být právě Workswell, kdo je čínská firma, která sama vůbec nic nevyrábí. Navíc nemají mít žádný produkt použitelný v nemocnicích. Dokonce po mně chtěl, ať opravím svá předchozí prohlášení, čemuž jsem se ze srdce zasmál.

Tomuto pánovi věří česká vláda...

 

Jestli si dotyčný ani neumí vygooglit víc k českým MEDICAS termokamerám, tak mi některé věci konečně dávají logiku. A dává mi logiku i rozhodnutí ministra Adama Vojtěcha, který vůbec neví, co a od koho pořídil. Mohu se jen radovat, že díky mému zapojení byla termokamera zapůjčena alespoň do nemocnice v Kladně, kde spolehlivě slouží. Jedna je lepší než nic.

A už se upřímně těším na zjištění, kam přijde těch 500 čínských kamer a komu začnou měřit teplotu. Předpokládám, že prvním adeptem bude pan ministr Adam Vojtěch, který se v příštích měsících ještě mnohokrát zapotí.

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

 

Související blog: 

Česká vláda musí přestat ignorovat naše české firmy!

- https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=748788

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 14.4.2020 7:56 | karma článku: 46,03 | přečteno: 14040x