Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jakákoli ruská účast na olympiádě znamená legitimizaci válečných zločinů

Jedním z neodmyslitelných rysů moderních válečných konfliktů je skutečnost, že postihuje prakticky celou společnost a oběti v řadách civilistů často převyšují ty vojenské. Navíc zasahují prakticky do všech oblastí lidského života.

Nejinak je tomu při probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Řada aspektů této války bývá proto opomíjena. Málo se například bohužel mluví o tom, jak konfliktem trpí i ukrajinský sport. Mezi válečnými oběťmi jsou i mnozí ukrajinští sportovci.

Ruští sportovci si lítost nezaslouží

Z mnoha případů bych zde rád zmínil třeba mladého nadějného ukrajinského desetibojaře Volodomyra Androščuka. Ten byl koncem ledna zabit při obraně své země. Nejednalo se samozřejmě zdaleka o prvního ukrajinského sportovce, který padl při obraně své země. Mladí Ukrajinci z řad sportovců umírají už od samotného vypuknutí války.

Jednou z prvních obětí se stal 19letý biatlonista Jevhen Malyšev, člen juniorské reprezentace. Měl možnost bojovat o medaile na juniorském šampionátu v americkém Soldier Hollow. On si ale zvolil boj v jiné disciplíně. Rozhodl se posílit armádu a chránit svoji vlast. Pár dní po začátku války padl v boji. Další obětí války je Dmytro Pidručnyj, mistr světa ve stíhacím závodu z roku 2019, který zemřel při obraně Kyjeva.

Mezi ukrajinskými sportovci, kteří položili život za svoji zem, byl i mladičký fotbalista Vitalij Sapylo. Měl nakročeno k tomu, aby se stal profesionálním hráčem a považovali ho za velmi talentovaného člena akademie týmu Karpaty Lvov. Šanci dále rozvíjet svůj talent už mít nebude. V pouhých 21 letech narukoval do armády, a nakonec zemřel taktéž hned na začátku války při obraně ukrajinské metropole.

Tři stovky ukrajinských sportovců zemřelo během války

Za celou válku na Ukrajině má Rusko na svědomí smrt nejméně 300 sportovců. Zahynuli buďto při obraně své země, nebo byli zabiti či zraněni při útocích na nevinné civilisty. Jednou z těchto civilních obětí byl 25letý fotbalista Dmytro Martynenko. Hrál jako záložník za tým FC Hostomel a zemřel, když se se svojí matkou ukrýval v domě, který se stal terčem ruského bombardování.

Za této situace snad nemusím příliš dlouze vysvětlovat, proč nelituji ruské sportovce, že nemohou závodit na mezinárodních soutěžích. Jednoduše proto, že nikdo nelituje ty ukrajinské. Ti musí místo tréninku se naučit bojovat a nyní brání svou zemi se zbraní v ruce. A jak už bylo zmíněno řada z nich už dnes nežije.

Ukrajina přišla důsledkem ruské agrese o řadu svých nadějných sportovců. Několik stovek zemřelých rozhodně není žádné zanedbatelné číslo. Opravdu někomu přijde fér, že za situace, kdy ukrajinští sportovci umírají, by si ti ze země agresora mohli soutěžit vesele dál? Ruské chování by proto nemělo zůstat bez následků ani v oblasti sportu. Nevidím jediný důvod, proč by se ruští či běloruští sportovci měli účastnit jakýkoliv sportovních klání nebo olympiády.

Ostudný postoj MOV

Správnou reakcí na ruskou agresi bylo znemožnění účasti ruských sportovců na řadě významných mezinárodních sportovních akcích a nic by se na tom nemělo měnit. Dokud ruská agrese neskončí, neměl by Mezinárodní olympijský výbor o jakékoli účasti ruských sportovců na olympijských hrách vůbec uvažovat.

Jeho současný postoj vnímám jak obrovské zklamání, protože by bohužel reprezentanty Ruska a Běloruska na olympiádě opět rád viděl, byť jen jako neutrální sportovce. Reprezentantům těchto dvou zemí by totiž mohla posloužit jako zadní vrátka účast na soutěžích organizovaných asijským olympijským výborem. Ty totiž zahrnují i závody započítávané do olympijské kvalifikace a také samotné olympijské hry.

Sport jako propaganda režimu

Rusko (či Sovětský svaz) vždy využívalo své vlastní sportovní úspěchy pro účely své propagandy a snažilo se jimi ukazovat svoji velikost. Celá diskuze o zatahovaní politiky do sportu na Olympijských hrách ve Francii v příštím 2024 mi proto přijde nesmírně hloupá a plytká.

Rusko tu reálně zabijí desítky Ukrajinců denně a my se tu dohadujeme, jestli Rusko může mít svoje reprezentanty i na olympiádě. Samozřejmě, že ne! Olympijská myšlenka by měla spojovat národy a ukazovat, jak máme čestně soutěžit.

S čestným soutěžením si Rusko nikdy hlavu moc nelámalo, jak o tom svědčí nesčetné množství dopingových afér. A podstatu olympijské myšlenky Rusko definitivně pošlapalo napadením Ukrajiny, takže není o čem přemýšlet.

Pokud by došlo k nejhoršímu a ruští sportovci se měli olympiády zúčastnit, měli bychom následovat Lotyšsko, které oznámilo, že bude za těchto okolností olympiádu bojkotovat. Proč?  Protože jakákoli účast Rusů na olympijských hrách znamená legitimizaci jejich válečných zločinů.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Ilustrační foto.

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 6.2.2023 10:11 | karma článku: 27,07 | přečteno: 562x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:16

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Při požáru v Nice zemřeli čtyři dospělí a tři děti. Policie hledá tři maskované muže

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  16:10

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

18. července 2024  16:07

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody....

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.