Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

Nemůžeme se proto divit, že se mnozí ptají, jak je něco takového možné v roce 2023? Mimochodem, velmi nelichotivě vyzněla pro Česko před několika měsíci zveřejněná analýza Evropské komise s názvem Mobile and Fixed Broadband Prices in Europe 2021. ČR se v ní nepřekvapivě ocitla ve společnosti zemí s nejdražšími cenami mobilních dat a v celkovém srovnání skončila až na posledním místě.  

Smutná česká prvenství

Rád bych se proto zastavil alespoň u některých pro Česko nejzajímavějších čísel ze zmíněné velmi obsáhlé studie Evropská komise, která mj. srovnávala celkem 12 tzv. košů:

  • V první řadě se jednalo o tarify za mobilní data bez volání v pěti různých objemech 0,5 GB, 1 GB, 2 GB, 5 GB a 20 GB
  • Dále se porovnávaly tarify zahrnující mobilní data s volnými minutami. Jednalo se o kombinaci mobilních dat s 0,5 GB, dále ještě 1 GB a 5 GB dat s 30 volnými minutami, potom 2 GB či 20 GB dat se 100 volnými minutami nebo s 2 GB a 20 GB dat s 300 volnými minutami

Důležité je zde také připomenout, že ceny byly přepočítány na základě parity kupní síly, čímž byla zohledněna i výše platů v daném státě.

Začněme u mobilních dat bez volání. Zde Česko obsadilo evropské prvenství v drahotě u tarifů za ten nejvyšší srovnávaný objem dat, tedy 20 GB: V Česku se za takový balíček dat v roce 2021 platilo průměrně 35,6 eur, což představovalo více než dvojnásobek průměru EU, který činil 17,3 eur!

V případě tarifů mobilních dat v kombinaci s volnými minutami si Česko připsalo další nezáviděníhodné první místo v drahotě při srovnání balíčků s 2 GB dat a 100 volnými minutami, za které měli lidé v Česku platit průměrně 28,92 eur. Opět se jednalo o více než dvojnásobek průměru 12,1 eur v rámci celé EU.

Za zmínku zde ještě stojí druhé místo v drahotě tarifů za balíčků s 5 GB dat v kombinaci s 300 volnými minutami. Lidé v Česku za ně platili v průměru 35,63 eur. Česko zde důsledkem toho skončilo jen velmi těsně druhé za Maďarskem (36,06 eur). Jednalo se opět o více než dvojnásobek průměru EU. V tomto případě šlo o 16,4 eur.

Pro ilustraci jsem uvedl dva případy, kde si Česko připsalo dvě smutná prvenství v drahotě a v jeden případ, kdy skončilo velmi těsně druhé. Ceny v Česku byly v některých případech i více než dvojnásobné ve srovnání s průměrem celé EU. K tomu bych ještě rád dodal, že u téměř všech ostatních balíčků (s výjimkou tarifů u 0,5 GB, kde figurovalo ve skupině „relativně levných“ zemí), skončilo Česko mezi drahými (červenými) či relativně drahými (oranžovými) státy. Nikoho proto nemůže překvapit, že se v celkovém srovnání tarifů umístilo na ostudném posledním místě.

Pěkný obrázek o celkové úrovni cen nám může poskytnout i poslední výše uvedená mapa, která porovnává státy na základě srovnání všech typů tarifů, o nichž byla řeč. Země zde byly na základě výše cen všech porovnávaných typů tarifů rozdělené do čtyř skupin od nejlevnějších po nejdražší (levné, relativně levné, relativně drahé, drahé).

Česko se pochopitelně ocitlo spolu s Kyprem, Maltou, Maďarskem, Dánskem a Lotyšskem v neprestižním červeném klubu nejdražších zemí. Naopak všichni naši sousedé patří mezi státy s relativně levnými (Německo, Rakousko a Slovensko) nebo dokonce levnými (Polsko) cenami dat.

Někteří samozřejmě mohou namítnout, že analýza EK neposkytuje úplné srovnání. Např. proto, že nebyly do srovnání zahrnuty neomezené tarify a studie nezohledňuje ani maximální rychlosti stahování. Jako zdroj navíc posloužila data z října roku 2021, což samozřejmě znamená, že aktuální situace se může mírně lišit.

To je sice všechno pravda, nicméně i přes zmíněné limity zjištění EK vcelku jasně potvrzují to, co většina lidí tušila už dávno. Česko se stalo zemí zaslíbenou pro tři velké mobilní operátory a o to horším místem pro jejich klienty, což je drtivá většina obyvatel. 

Marný boj ČTÚ

Jak správně připomíná server srovnejto.cz, už v minulosti se objevily snahy s nízkými cenami bojovat. Bohužel však nebyly úspěšné. Český telekomunikační úřad se pokoušel zasahovat ve věcech velkoobchodních smluv mezi třemi největšími poskytovateli (O2, T-Mobile a Vodafone) na jedné straně a virtuálními operátory na straně druhé.

Jelikož v Česku stále není čtvrtý operátor, právě virtuální operátoři by měli za takové situace pomáhat stlačit ceny dolů, což se ale neděje a ani dít nemůže. Proč?

K tomu, aby virtuální operátoři vůbec mohli poskytovat své služby, musejí si od těch hlavních operátorů pronajmout potřebnou infrastrukturu, přičemž podle ČTÚ má představovat problém nevýhodnost těchto smluv.

Velkoobchodní ceny pro virtuální operátory bývají v průměru vyšší než maloobchodní ceny. Z toho vyplývá, že virtuální operátoři nemohou těm třem největším jakkoli konkurovat. Za takové situace opravdu žádné razantní snižování cen čekat nelze. Příchod čtvrtého operátora už onehdy sliboval ministr Karel Havlíček. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme.

Změna je zatím v nedohlednu

Navíc veškeré pokusy ČTÚ o narovnání vždy narazily u Evropské komise. Potíž spočívá v tom, že se dosud nepodařilo prokázat, že tři největší čeští mobilní operátoři postupují společně s cílem zabránit vzniku jakékoli další konkurence, která by mohla ohrozit jejich dominantní postavení na trhu.

Důvod je prostý. Regulace by podle EK znamenala porušení pravidel volného trhu. ČTÚ uvedl, že aktuální analýzu upravil tak, aby konečně vyhovovala všem připomínkám. Skepse ale přetrvává.

Jak dlouho si čeští mobilní operátoři budou dělat z lidí dojné krávy?! Díky své domluvě mají nesmyslné balíčky dat 690 Kč za 500 MB, které můžete čerpat kdekoliv na světě. Taková smska mi opravdu přišla. Nastal čas bavit se opět o čtvrtém operátorovi či dalších krocích, které by mohly pomoci současný stav změnit. Současný stav je pro Česko naprosto nežádoucí.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 18.1.2023 7:50 | karma článku: 35,93 | přečteno: 5309x