Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi mají srdce na pravém místě, za tři dny poslali přes 700 milionů korun

Říká se, že každá krize je zároveň i příležitostí. O katastrofách a neštěstích to platí nejméně dvojnásob. Za takové situace lidé mají příležitost ukázat opravdu to nejlepší, co v nich je. 

A přesně to se stalo nyní, když jih Moravy a obec Stebno u Kryr v severních Čechách poškodilo tornádo. V celém Česku se vzedmula obrovská vlna solidarity. Dostupná čísla hovoří jasně: Za pouhé tři dny se podařilo shromáždit neuvěřitelných 700 milionů korun a ani toto číslo už není v době publikování tohoto článku aktuální, protože stále roste. V celé české historii je to rekord. Přispěly jak velké firmy, tak i řadoví občané bez rozdílu sociálního postavení. Potřeba nejsou jen finance, ale pomoc přímo na místě. Ocenění si zaslouží i všichni dobrovolníci ochotní pomáhat přímo v postižených oblastech.

Mnohokrát ukázaná solidarita

Vysvětlení pro tak úspěšnou pomoc existuje samozřejmě více. Svoji roli zde nepochybně sehrál rozvoj technologii. Darovat peníze na dobročinné účely je záležitostí pár kliknutí a sociální sítě usnadňují organizaci dobrovolníků. Česko navíc bohatne, dobročinné organizace se dokážou lépe prezentovat a filantropie se postupně profesionalizuje. A ano, covid zde taky nepochybně sehrál svoji roli, protože přirozeně naučil lidi na celém světě, aby si uvědomili, že se bez vzájemné solidarity neobejdou.

Výše uvedené faktory, o nichž jsme se mohli dočíst v Hospodářských novinách, mají na úspěšné pomoci samozřejmě svůj podíl. Mám ale za to, že všechna tato vysvětlení nejsou dostačující a nebylo zmíněno to nejdůležitější: Vždycky, když je to opravdu potřeba, dokážou se Češi semknout, přispět na dobrou věc a pomoci. I když máme rozdílné politické názory a někdy i odlišné vidění světa, tak když jde do tuhého, můžeme se jeden na druhého spolehnout a opřít. Lidé v Česku to ukázali v novodobé historii už mnohokrát. Podobně velkou vlnu pocitu sounáležitosti pamatuji např. při povodních v letech 1997 a 2002. Lidé tehdy projevili neuvěřitelný smysl pro solidaritu, když přispívali finančně, aby pomohli všem těm, kteří byli postiženi povodněmi.

Za tři dny se vybralo 700 milionů korun. Češi opět ukázali, jak se dokážou v těžkých čase semknout.

Česko jako dárcovská velmoc

V jednom ohledu je dokonce možné Česko považovat bez jakékoli nadsázky za dárcovskou velmoc. Opravdu pozoruhodným se stal fenomén tzv. DMS, který se objevil v polovině první dekády tohoto století, tedy pouhých pár let po tom, co se lidé v Česku naučili používat mobilní telefony.

Česko se v tomto způsobu pomoci stalo průkopníkem. Projekt DMS byl v té době skutečným unikátem. Své síly spojily všichni tři konkurující mobilní operátoři Eurotel, T-Mobile a Oskar. Jedná se o velmi účinný způsob pomoci, který je navíc geniálně jednoduchý, protože pro zaslání příspěvku stačí pouze poslat SMS v požadovaném tvaru.

Češi už tehdy přispívali i na pomoc oblastem jak v blízkém, tak naopak velmi vzdáleném zahraničí. Z těch prvních stojí za zmínku pomoc vichřicí zpustošeným Tatrám na podzim roku 2004 a z těch vzdálenější pomoc tsunami postižené jihovýchodní Asii na přelomu let 2004-2005. Jen na pomoc Asii se od 28. prosince 2004 do 12. ledna 2005 jejich prostřednictvím vybralo přes 60 milionů korun. Formou DMS bylo možné pomoci Asii prostřednictvím tří projektů organizovaných společností Člověk v tísni, Česká katolická charita a ADRA. Právě na konto posledně jmenované Adry přišla největší část dárcových SMS. A jelikož se jednalo o věc na světě ojedinělou, není divu, že o český projekt dárcovských SMS projevili tehdy zájem i v zahraničí. I přesto, že technologický vývoj šel od té doby dopředu a existují i jiné způsoby pomoci, užívají se DMS v hojné míře dodnes. Při pomoci oblastem postiženým nedávnými událostmi využívají tento způsob např. Diecézní charita Brno či Diakonie ČCE.

Český národ rozhodně není sobecký. Naopak nemůže být pochyb o tom, že většina lidí v Česku má srdce na pravém místě a v těžkých chvílích, když jde opravdu do tuhého, dokáže podpořit dobrou věc. Stalo se tak v roce 1997 a 2002 a nejinak tomu bylo i po letošních pustošivých tornádech. Je to skvělá vizitka celé naší společnosti.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 29.6.2021 8:28 | karma článku: 18,12 | přečteno: 374x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 524x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Česko se opět ženou vydatné deště, hrozí bouřky i rozvodnění řek

13. července 2024  11:10,  aktualizováno  11:41

Od sobotního večera do nedělního brzkého rána platí výstraha před silnými dešti, místy také...

Nepodlehneme tlaku USA, posílíme vztahy s Čínou a Ruskem, slíbil íránský prezident

13. července 2024  10:51

Nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján zdůraznil, že Írán odmítá podléhat nátlaku ze strany...

Přichází motorista 007, Boris Šťastný. Do politiky se vrací Klausův muž

13. července 2024  10:28

Do vysoké české politiky se v barvách strany Motoristé sobě pokouší vrátit lékař a manažer Boris...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  10:19

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.