Švýcarské vojenské přípravy na kolaps EU vzorem pro ČR

Finanční problémy zemí EU přiměli Švýcarsko podnikat kontrolu připravenosti své armády také pro případ, kdy bude muset čelit násilným nepokojům v Evropě a masivnímu přílivu evropských uprchlíků. Uspořádalo tak v září 2012 vojenské cvičení "Stabilo Due" a v září 2013 vojenské cvičení "Barbara-Duplex".

Stabilo Due - září 2012

Příprava na scénář přílivu utečenců z Portugalska, Španělska, Francie, Itálie a především z Řecka.

Během cvičení byly konkrétní státy nahrazeny smyšlenými zeměmi Elbonie a Danubie.

Barbara-Duplex - září 2013

Příprava na scénář, kdy v zadlužené Francii (během cvičení nazývána Saônie) dochází ke konfliktům mezi jejími regiony a smyšlená polovojenská organizace "Dijon Free Brigade" obsadila kvůli získání financí a jiných zdrojů 3 švýcarská pohraniční města - Neufchâtel, Lausanne and Genevu.

??? - září 2014

Cvičení v letošním roce bude pravděpodobně vycházet ze strategického dokumentu švýcarského Ministerstva obrany, civilní ochrany a sportu - Bezpečnost Švýcarska 2013, která kromě "situačního radaru hrozeb" uvádí: "Dluhová krize v Evropě a nepokoje v důsledku arabského jara jsou dvě hlavní události ve strategickém prostředí Švýcarska, jejichž důsledky jdou obtížně v současné době předvídat. Dluhová krize klade nároky na stabilitu našeho bezprostředního okolí, které tvoří základ naší bezpečnosti a prosperity. Arabský svět v současné době prochází obdobím nepokojů, které rovněž představuje pro Švýcarsko řadu výzev. Vývoj v dalších strategických oblastech jako jsou vojenské hrozby je v současné době stabilní a zůstávají hrozbou druhořadého významu."

 

Situační radar hrozeb

Bezpečnostní politika Švýcarska vzorem pro ČR?

Kromě plnění závazků ČR v obranné vojenské alianci NATO by, dle mého názoru, měla bezpečnostní politika ČR, stejně jako bezpečnostní politika Švýcarska, umět rychle a účinně reagovat i na hrozby nevojenského charakteru. Měla by také stejně dobře dokázat tyto hrozby vyhodnotit a předložit veřejnosti jakým to dělá švýcarská vláda v aktuálním dokumentu Švýcarská bezpečnost 2014 z 5.5.2014. 

Někteří lidé si nepřiznávají krizi eurozóny a že její budoucí rozpad nemusí být poklidný. Švýcarsko dokáže zmobilizovat svoji cca 200 tisícovou armádu a zajistit bezpečnost a svobodný způsob života pro své občany. Jakým způsobem dokáží zareagovat bezpečnostní složky ČR v čele s cca 20 tisícovou armádou bez předchozích cvičení na obdobnou situaci?

Předražené Pandury, nefungující padáky, aféra Nagyová, smysl našich jednotek v Afghánistánu se v blízké budoucnosti mohou stát vysněnými problémy české bezpečnosti. Po vzoru Švýcarska můžeme vytvořit systém, kdy bezpečnost občanů v ČR, i proti hrozbám nevojenského charakteru, zajistí v krátkodobém horizontu cca 270 tisícová česká armáda.

Odpověď na otázku, jak ČR pokryje zvýšené státní výdaje s touto politikou související hledejme ve Švýcarsku také. Když nebudeme poskytovat veřejné finance na nesmysly a právní předpisy nebudou ekonomicky aktivním lidem házet klacky pod nohy, budeme i přes niží daně vydávat na zajištění svojí bezpečnosti více a tento rozpočet se dostane na reálnou úroveň toho, jaké úkoly mají bezpečnostní složky v případě blížících se krizí a hrozeb řešit.

Současně se také domnívám, že zajištění bezpečnosti ČR po vzoru Švýcarska uvítají nejen naši vojenští spojenci, ale že také vlivem této "konkurenční výhody" posílí samotné ekonomické prostředí ČR, protože v rámci evropy, bude ČR jako jedna z mála zemí, která deklaruje svoji schopnost a připravenost zajistit bezpečnost a stabilitu i proti hrozbám na které se zatím ostatní země, kromě Švýcarska, nepřipravují a jejichž vlády je, vzhledem k jejich doposud praktikované, zaslepené a nekritické "pro-evropské" politice, nemohou ani oficiálně připustit.

 

Čtěte na podobné téma:

Armáda ČR po vzoru Švýcarska, Izraele a Taiwanu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Zbořil | středa 9.7.2014 20:33 | karma článku: 32,66 | přečteno: 3047x