Republikánská strana v USA a její ideologické frakce

Republikánskou stranu v USA tvoří různé skupiny či frakce, které mají odlišný pohled na to, jaké hodnoty a jakým způsobem je třeba v politice prosazovat. Tyto skupiny je obtížné přesně definovat, protože nemají pevnou organizaci či formální strukturu a často se také jednotliví členové republikánské strany částečně ztotožňují s názory z jedné a částečně z jiných frakcí.

Dle ideologie lze republikány v USA rozlišit na:

- tradicionalisty,

- konzervativce (fiskální, sociální, teo-, neo-, paleo- a z náboženské pravice),

- středové republikány,

- libertariány,

- liberální republikány.

 

Orientační tabulka nejvíce prosazovaných hodnot:

(kliknutím na tabulku se zvětší)

Instituce a představitelé jednotlivých frakcí:

1) Tradicionalisté

Označováni také jako tradicionalističtí (tradiční) konzervativci nebo klasičtí (Burkeovi) konzervativci, kteří prosazují morální řád, hierarchii, tradice a přirozené právo.

Intercollegiate Studies Institute, National Humanities Institute, Russell Kirk Center for Cultural Renewal, Center for the American Idea, McConnell Center, Trinity Forum

John Engler, Fred Thompson, Spencer Abraham, Henry Hyde, Thaddeus McCotter, Dave Camp, T. Kenneth Cribb, Jr., Rod Dreher, Claes G. Ryn, Caleb Stegall, Allan C. Carlson

 

2) Konzervativci

Je více kategorií konzervativců, kteří usilují o různé a často o protichůdné cíle a netvoří tak nějakou soudržnou skupinu. Jejich společnou charakteristikou je, že se společně staví proti modernismu a levicově-liberálním myšlenkám.

 

2.1 Fiskální konzervativci

Prosazují fiskální politiku hájící snižování celkových vládních výdajů a celkového státního dluhu. Kladou důraz na vyrovnané rozpočty, nízké daně, volný obchod a deregulaci ekonomiky.

Club for Growth

Dick Armey, Mark Sanford, Jeb Bush, Mitch Daniels, Mike Pence, Jack Kemp, Tom Coburn, Steve Forbes, Grover Norquist

 

2.2 Sociální konzervativci

Zastávají názor, že vláda musí hrát roli při podpoře a ochraně tradičních hodnot. Prosazují státní ekonomické intervence, které jsou podloženy nábožensky sociálním učením a preferují různá hnutí "pro-život" - např. odmítání potratů, eutanásie, výzkumu kmenových buněk, ale také manželství lidí stejného pohlaví.

Ronald Reagan, George W. Bush, Trent Lott, Rick Perry, Sarah Palin

 

2.2.1 Náboženská pravice

Je označení pro Křesťanskou pravici (protestanti, evangelíci a katolíci), ortodoxní Židy, Mormony a jiné věřící, kteří se shodují především v prosazování kriminalizace potratů a nelegalizace manželství lidí stejného pohlaví. 

National Federation of Republican Assemblies, Christian Coalition

Pat Robertson, John Ashcroft, Sam Brownback, Rick Santorum, Mike Huckabee, Gary Bauer

 

2.2.2 Teokonzervativci

Je označení pro nábožensky neortodoxní konzervativce prosazující žido-křesťanský hodnotový pohled na svět s demokratickým kapitalismem.

First Things  Ethics and Public Policy Center

Michael Novak, George Weigel, Richard John Neuhaus. Midge Decter, Robert P. George

 

2.3 Paleokonzervativci

Prosazují kulturní konzervatismus, tradice a zachování národního dědictví. Obhajují právo na držení zbraní, válku proti drogám, konstitucionalismus (pevně se držet ústavy), ekonomický protekcionismus. V zahraniční politice prosazují "nevměšování se" a kritizují multikulturalismus.

Rockford Institute

Pat Buchanan, Thomas Fleming, Scott P. Richert Joe Sobran, Robert Novak, Bill Safire

 

2.4 Neokonzervativci

Je označení politického směru, který dominuje republikánské straně posledních 20-30 let a který vznikl jako reakce na levicový radikalismus v 60. letech. Podporuje zahraniční intervence včetně preventivních akcí, pokud je lze morálně obhájit jako šíření demokracie.

The Weekly Standard, Commentary, City Journal, National Affairs, The New Criterion, Project for the New American Century, American Enterprise Institute, Hoover Institution, Manhattan Institute, Hudson Institute

Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Douglas J. Feith, Charles Krauthammer, William Kristol, David Frum

Neokonzervativci byli největšími zastánci války USA proti Iráku a poté byli obviňováni, že jejich motivy nebyly z důvodu šíření demokracie, ale kvůli vazbám na korporace ze zbrojního a těžařského průmyslu, které tím dokázali generovat obrovské zisky na úkor státního zadlužení USA.

 

  

3) Středoví republikáni

Spolu s liberálními republkány označováni jako RINO (Republican In Name Only - Republikáni pouze názvem), kdy v ekonomických otázkách zastávají konzervativní postoje a ve společenských otázkách liberální postoje.

Ripon Society, Republican Main Street Partnership, Republican Leadership Council, PAC, Republican Majority for Choice

George Pataki, William Weld, Paul Celluci, Jodi Rell, Jon Huntsman Jr., Jim Douglas, Donald Carcieri, Susan Collins, Olympia Snowe, Mark Kirk, Lisa Murkowski, John Hoeven, Scott Brown, Christie Todd Whitman, Bob Dole, John McCain

 

4) Libertariáni

Libertariánští republikáni kladou důraz na volný trh, minimální sociální kontrolu, nízké daně, deregulace a obecně se neshodují se sociálními konzervativci. Podporují volný mezinárodní trh a rovnou daň.

Republican Liberty Caucus

Ron Paul, Rand Paul, Barry Goldwater, Barry Goldwater, Jr., Jeff Flake, Robert Taft, Mark Sanford, Gary Johnson, Tucker Carlson

 

5) Liberální (Rockefellerovi) republikáni

Liberální frakce republikánské strany odmítá politiku náboženské pravice ve společenských otázkách a je nejvíce kulturně liberální. Původ jejího vzniku je ve 30. letech 20. století, kdy se liberálové (demokraté) a konzervativci (republikáni) rozeznávali především díky deklarované podpoře pro sociálních programy New Deal (Nový úděl) zaváděných demokratickým prezidentem F. D. Rooseveltem a kdy část konzervativců byla pro jejich zavedení. Jejich název je od více-prezidenta ze 70.let 20. století Nelsona Rockefellera. V současné době podporují mj. vládní ekonomické zásahy do oblasti zdravotní péče a ochrany životního prostředí.

Fiorello La Guardia, George Norris, Harold Stassen, Wendell Willkie, Alf Landon, Thomas E. Dewey, Nelson Rockefeller, Earl Warren, Richard Nixon, Michael Bloomberg, Lincoln Chafee, Rudy Giuliani, Jim Jeffords, Amo Houghton, Colin Powell, Jim Leach, Joseph Cao, Arnold Schwarzenegger

 

Čtěte na podobné téma:

Republikánské volební finále v obrazech - Mitt Romney vs. Ron Paul

Autor: Josef Zbořil | pondělí 2.7.2012 9:49 | karma článku: 17,91 | přečteno: 2713x