Představení Josefa Zbořila

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (narozen r. 1979 v Prostějově), výzkumný a vývojový pracovník ve strojírenství a olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů. Vystudoval obor Energetické stroje a zařízení na VŠB-TU Ostrava a obor Dopravní prostředky a infrastruktura na Univerzitě Pardubice.

Výroky

"Dnešní dluhy jsou zítřejší daně. Odmítám zvyšování daní." (srpen 2012)

"Úředník přerozdělující veřejné finance je zlákáván ke korupci silou rovnající se množství financí jím přerozdělovaných." (červenec 2013)

"Čisté tržní prostředí barvu nemá. Směna předmětů a služeb je průhledná. Přimícháváním zelených, rudých a jiných ideologií se volný trh barví pouze do černa." (prosinec 2013)

"Solidarita může být projevena pouze svobodným občanem. Vynucená solidarita je jen forma výpalného." (březen 2014)

 

Pozice v politickém spektru ideologií

Na politicko-ekonomické spektrum ideologií je běžně pohlíženo jedním z 8 schémat rozdělení pravice a levice v politice. Všechny mi přišly nedostatečné a definoval jsem proto tzv. Pohled přes Společenské brýle, pro uvědomění si, zda-li nedochází k úpadku do totality a ke vzdalování se od ekonomické svobody. Jsem zastáncem parlamentní republiky a podle amerického pohledu na politiku jsem libertariánským republikánem.

 

Trpaslíkem na ramenou obrů

Kromě vlastních názorů a pohledů na svět se dlouhodobě snažím popularizovat myšlenky nejen od osobností jako Karel Havlíček Borovský, Margaret Thatcherová, Ronald Reagan, Ron Paul nebo Otto Wichterle, ale i z knih jako "Start-up nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku"Stát ve 3. tisíciletíLexikonu od Ayn Rand, z Kohoutova Úsvitu nebo My, Evropa a svět od Václava Klause, se kterým sdílím euroskeptický postoj a prosazuji míru evropské integrace na základě ekonomických zákonitostí a ne politických megalomanských představ.

 

Laissez-faire kapitalismus a stát jako "servisní centrum"

Obhajuji svobodomylsný tvůrčí kapitalismus a když je zmiňován "kapitalismus", je tím myšlen úplný, čistý, nekontrolovaný, neregulovaný laissez-faire kapitalismus s oddělením státu a ekonomiky, stejným způsobem a ze stejných důvodů, jako oddělení státu a církve.

Obhajuji také pojetí státu, který by měl být "servisním centrem", které občanům slouží a měl by předat co nejvíce činností do regionů a komerční sféry, přičemž to minimum nezbytného co by vykonával musí vykonávat efektivně a průhledně s pomocí auditů a kontrol. Nezaměňovat ale s anarchií. Prosazování anarchie, jako politického konceptu, je jako naivní stavění abstraktního vzdušného zámku. Společnost bez organizované vlády by byla vydána na milost a nemilost prvnímu zločinci, který by šel kolem a chtěl by ji uvrhnout do chaotického světa gangsterských střetů. Ale možnost vyskytnutí se lidské nemorálnosti není jediná námitka k anarchii. I společnost, jejíž každý člen by byl plně racionální a bezchybně morální, nemůže fungovat ve stavu anarchie, je potřeba objektivních zákonů a soudce pro řešení neshod mezi lidmi, což vyžaduje vytvoření vlády.

 

Švýcarsko vzorem pro ČR

Na rozdíly v občanském přístupu obyvatel ČR a Švýcarska a velikosti jejich centrálních státních správ jsem upozornil v článcích - Porovnání českého a švýcarského politického spektra a Porovnání centrální státní správy v ČR a ve Švýcarsku. Přičemž pro samotnou přebyrokratizovanou ČR jsem vypracoval přehledné Grafické schéma státních úřadů,jejich zaměstnanců a výdajů-rok 2010 jako výchozího bodu pro uvědomění si co je třeba v ČR změnit, včetně jejího současného nepřehledného právního rámce - Změna Ústavy z pohledu použitelnosti pro občana.

 

Názor na "Romskou problematiku, Islamisty..."

Problémem není žádné jednotlivé etnikum, rasa, náboženská nebo politická skupina. Problémem jsou vždy jen jednotlivci, kteří porušují zákony. Je třeba důsledně uplatňovat rovný přístup ke všem lidem a současně mít toleranci pro odlišný způsob života.

 

Názor na "Zákaz KSČM, DSSS..."

Jsem obhájcem svobody slova a vyjádřil jsem svůj Nesouhlas s ProtiAlt a postojem "Žádnou svobodu nepřátelům svobody". Nejlepším testem pravdy je totiž její schopnost prosadit se v soutěži na trhu myšlenek. Budoucnost má být výsledkem svobodné společenské interakce, nikoli před závorku vytknutým cílem a v tom je také zásadní odlišnost mezi obhájci svobody a socialisty všeho druhu. 

 

Jste již apatičtí ze současného stavu politiky...

V USA se už daří léčit apatii občanů z politické situace a představitelé Svobodných jsou v ČR určitým ekvivalentem představitelů hnutí "Ron Paul Revolution" díky kterým se ji v USA léčit daří. Doporučovaným obecným krokem je také vyhnout se volbě politiků s pokřivenými hodnotami pomocí seznámení se s Návodem jak odhalit politické „náboženství“ a „klamy“ politiků.

 

...a chybí Vám v české politice ta "pravá" cesta?

Vytvořte ji. Nečekejte, že se udělá sama od sebe. Dobro se dá dělat jen osobním příkladem a jak řekl Gándhí: "Změnou, kterou hledáme ve světě, se musíme stát my sami". Svobodní začali v roce 2009 a nyní mají cca 1000 členů, 2000 registrovaných příznivců, 50 tisíc sympatizantů a přes 120 tisíc voličů. Řídíme se a potvrzujeme slova spisovatele Thomase Woodse: "Nevzdávejte se a neopouštějte svůj občanský postoj i když jej hned neprosadíte, život je boj o něco většího než jste vy sami a je správné bojovat za to co považujete za správné. Je to nesmírně uspokojující a radost přinášející boj".

Autor: Josef Zbořil | pátek 13.9.2013 17:11 | karma článku: 7,08 | přečteno: 1034x