Populistický švýcarský lid vs. redaktorka Šlajchrtová (MF DNES)

V pondělí 10.2.2014 vyšel v MF DNES článek Švýcarsko přibouchne dveře přistěhovalcům od redaktorky Leony Šlajchrtové (absolventka 2007). Jelikož se o švýcarskou politiku zajímám musím projevit silnou kritiku vůči způsobu sdělení v tomto jejím článku.

Švýcarská strana lidová (SVP) je zde negativně charakterizována a zabarvována výrazy jako:

- návrh populistické strany SVP;

- nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP);

- návrh populistů;

- dá populistickému návrhu košem. 

Stejně by se ale dal z opačného gardu postoj autorky toho článku pojmenovat jako euro-populistický nebo euro-nacionalistický. Je to věcí úhlu pohledu. Pro neznalého čtenáře však může článek vyvolat dojem, že politicky okrajová strana zde pomocí šikovné rétoriky prosadila věc, která bude Švýcarsku na škodu a nebude mít tak stejně růžovou budoucnost jako EU.

SVP je ovšem dlouhodobě nejsilnější politickou stranou, protože vyhrála poslední 4 volby (2011 – 26,6%; 2007 - 28,9%; 2003 - 26,6%; 1999 - 22,6%) v jednom z nejlepších politických systémů. Tato strana má také cca 90 tisíc členů a není to obdoba českého Okamurova Úsvitu s cca 9 členy, který sám skutečně populisticky deklaruje „Švýcarskou cestu“, protože předkládá návrhy, které jsou v rozporu s tímto švýcarským systémem.

Jen pro představu - 90 tisíc členů je řádově stejný počet členů, který mají všechny současné nekomunistické parlamentní strany v ČR dohromady. Jak SVP popisuje oficiální švýcarská brožurka lze zjistit na str. 20 zde.

Jak by potom vyzněl stejný článek, kdyby byly použity v něm uvedené výrazy:

- návrh nejsilnější švýcarské strany;

- konzervativní Švýcarská lidová strana;

- návrh konzervatistů;

- dá konzervativnímu návrhu košem.

Zajímalo by mě, zda autorka zabarvení článku způsobila náhodně sama svým nekritickým euro-hujerstvím, přejímáním daných informací odjinud nebo cíleně k neinformovanosti české veřejnosti, že jdou věci dělat jinak, přičemž dosahují lepších výsledků.

PS: Neuškodí připomenout si definici: Populismus pochází z latinského výrazu populus, tzn. lid a jedná se o způsob, jak se zviditelnit bez ideologického programu, na základě reagování na aktuální společenské podněty, které se nesnaží řešit. Staví většinou na rétorice založené na kritice vládnoucí elity. SVP prosazuje tradiční švýcarské hodnoty a je prakticky sama vládnoucí elita, která se jeho problémy snaží řešit.

  

Čtěte na podobné téma:

Porovnání českého a švýcarského politického spektra

Porovnání centrální státní správy v ČR a ve Švýcarsku

Autor: Josef Zbořil | úterý 25.2.2014 18:36 | karma článku: 37,97 | přečteno: 2231x