Analýza politického rozložení společnosti z voleb v roce 2010

Mirek Topolánek v listopadu 2012 na sněmu ODS představil nejen 4 scénáře vývoje ODS, kdy za nejpravděpodobnější označil scénář, kdy "značka ODS" nepřežije, ale také zmínil potřebu existence analýzy politického rozložení společnosti a vlastního postavení v něm. Protože by mě taková analýza zajímala, ale žádnou takovou jsem nenalezl, tak jsem se rozhodl ji vypracovat - a to z dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a SC&C, která byla zjišťována v červnu 2010.

Mirek Topolánek na sněmu ODS - plný projev zde.

 

Analýza politického rozložení společnosti

I když se členové politických stran sami vidí v určitých oblastech pravo-levého politického spektra, tak právě voliči nemusí být vnímáni ve stejných oblastech. Z prvního uvedeného grafu je zajímavé, že sami voliči se označují spíše za střed a že za strany středové považují i KDU-ČSL a Zelené.

 

Jelikož cca 4 z 5 milionů pracujích v ČR jsou zaměstnanci, tak je patrné, že tato skupina voličů bude dominantní. Co je ovšem z následujícího grafu překvapivé, tak že u každé politické strany tvoří poměrně shodné poměrné zastoupení dosahující 40 až 58%. Zde by bylo zajímavé rozlišit preference "státních" zaměstnanců a zaměstnanců v soukromém sektoru, nicméně uvedená data neexistují. Z uvedených typů voličů je zajímavá také dominantní podpora důchodců ČSSD a KSČM a preference prvovoličů pro TOP09 a strany ostatní (z nichž 3/4 tvoří Piráti, DSSS a Svobodní).

 

Pokud tento graf zohledníme dosaženou volební podporou a rozloženou na 100 voličů, tak získáme přehledné a celkem překvapivé rozložení volební podpory. Proč překvapivé? Protože o ODS se stále říká, že se podbízí podnikatelům, ale jak je vidět, tak nejvíce z jejích voličů jsou přesto zaměstnanci. Stejně tak, se říká, že se ČSSD podbízí nezaměstaným, ovšem tento typ voliče je svým zastoupením mezi zbylými typy voličů téměř zanedbatelný. 

 

Další grafy zobrazující volební podporu dle věku a vycházejí z dat SC&C, přičemž např. výsledky skupiny 60 a více odpovídají předchozím hodnotám pro důchodce.

 

Pokud předchozí graf převedeme do "věkové pyramidy" demografické struktury obyvatel ČR, tak získáme následující graf.

Na závěr lze uvést ještě jednu zajímavou informaci. A to, že dle zjišťování CVVM cca 90,2% občanů v posledních 10 letech neuvažovalo o vstupu do politické strany.

 

Čtete na podobné téma:

Co dokáží nové tváře v čele ODS? Při dobré práci ještě rychlejší pád

Autor: Josef Zbořil | neděle 17.3.2013 18:48 | karma článku: 13,47 | přečteno: 864x