Al Jazeera: Desetiletý zákaz cestování pro propuštěného blogera Raifa Badawiho

Překlad článku Saudi Arabia: 10-year travel ban for freed blogger Raif Badawi z katarského zpravodajského webu Al Jazeera ze dne 12.3.2022.

Badáví je významný aktivista za lidská práva, který strávil deset let ve vězení, byl zatčen v roce 2012 a obviněn z "urážky islámu".

Saúdská Arábie potvrdila desetiletý zákaz cestování pro osvobozeného blogera a aktivistu Raifa Badawiho, který se stal symbolem svobody projevu na celém světě. Osmatřicetiletý Badáví, který byl v roce 2012 zatčen a uvězněn v Saúdské Arábii na základě obvinění z "urážky islámu", byl v pátek propuštěn.

Představitel ministerstva vnitra, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, v sobotu sdělil agentuře AFP: "Raifovi byl vyměřen trest 10 let vězení a následně zákaz vycestování na stejnou dobu. Rozhodnutí soudu platí a je konečné." Úředník dodal: "Nemůže opustit království po dobu dalších 10 let, pokud mu nebude udělena [královská] milost."

Na konci roku 2014 byl Badáví odsouzen k 10 letům vězení a 50 ranám bičem týdně po dobu 20 týdnů. Jeho první bičování na královském náměstí Džidda označila OSN za "kruté a nelidské". Po pobouření již nebyl znovu bičován. Badávího sestra Samar Badávíová byla zatčena v červenci 2018 spolu s více než desítkou dalších aktivistů pro podezření z poškozování saúdských zájmů. V loňském roce byla propuštěna.

 

"Konečně" volný

Kanadská provincie Quebec mu otevřela cestu k tomu, aby se mohl v zemi ukrýt, pokud se tak rozhodne, a zařadila ho na seznam prioritních potenciálních přistěhovalců z humanitárních důvodů. "Konečně!", napsal v pátek na Twitteru quebecký premiér Francois Legault o jeho propuštění a dodal: "Stále myslím na děti, které konečně uvidí svého otce!"

Bloger, známý svými texty na podporu svobody projevu, získal v roce 2014 cenu Reportérů bez hranic v kategorii net-citizen. Evropský parlament mu v roce 2015 udělil Sacharovovu cenu za svobodu.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zaujala tvrdý postoj k dodržování lidských práv v Saúdské Arábii, která se dostala pod intenzivní kontrolu po vraždě prominentního saúdského novináře Džamála Chášukdžího na istanbulském konzulátu v říjnu 2018. Ve vzácné veřejné kritice Spojené státy 8. března vyzvaly království, aby přezkoumalo případy "vězňů svědomí" a zrušilo zákazy cestování a další omezení uvalená na aktivisty za práva žen, kteří byli dříve propuštěni z vězení.

 

Čtěte na podobné téma:

Za urážku islámu diskusí:10let vězení, 1000 ran bičem a 6 milionů Kč (25.1.2015)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Zbořil | neděle 13.3.2022 10:10 | karma článku: 11,09 | přečteno: 191x