Končí podpora Windows XP

Windows XP uvedla firma Microsoft na trh někdy v říjnu 2001, tedy téměř před 13 lety. Zkratka XP je odvozena z anglického slůvka „experience“, tedy „zkušenost, zažití, poznání“. Za pár dní tedy budou „ikspéčka“ prošlá, tedy spíše „expired“.

Co nám k tomu říká na svých stránkách Microsoft:

Co přesně znamená ukončení podpory?

Podpora Windows XP a Office 2003 končí 8. dubna 2014. Po tomto termínu již nebudou poskytovány žádné opravy a vylepšení pro tyto zastaralé produkty, a to včetně oprav bezpečnostních. V případě, že se v těchto produktech objeví bezpečnostní chyba, může být zneužita útočníky k ovládnutí počítače a následným nelegálním činnostem.

Rizika spojená s ukončením podpory

V případě nepřítomnosti bezpečnostních oprav v počítači hrozí následující rizika:

  • Ztráta kontroly nad počítačem a zpřístupnění uložených dat útočníkovi.
  • Krádež osobních nebo důvěrných dat a jejich zneužití, zveřejnění či smazání.
  • Krádež a zneužití identity nebo získání přístupových informací k různým internetovým službám, včetně elektronického bankovnictví.
  • Zneužití počítače k útokům na jiné počítače nebo počítačové sítě nebo pro jinou kriminální činnost.
  • Útok na počítač za účelem jeho vyřazení z provozu.

Dále zde existují rizika spojená se stářím operačního systému Windows XP:

  • Chybějí ovladače na nově zakoupený hardware, jako například tiskárny, základní desky nebo procesory.
  • Nové verze vašich aplikací nebudou fungovat na Windows XP.
  • Výrobci aplikací nebudou vydávat aktualizace a opravy pro software nainstalovaný na Windows XP.

Jak se účinně bránit?

  • Kupte si nový počítač. Tato investice se vyplatí v mnoha ohledech. Pro výběr nového počítače kontaktuje svého prodejce počítačů a elektroniky nebo některého z partnerů společnosti Microsoft. Můžete si také prohlédnout zařízení, která jsou k dispozici.
  • Pokud máte počítač, který splňuje hardwarové požadavky na Windows 7, Windows 8, Office 2013, přejděte na tyto novější operační systémy a kancelářský balík.

Když jen tak zběžně shrnu historii, od doslova předpotopního řádkového operačního systému MS-DOS (QDOS – Quick and Dirty Operating System) z roku 1981, nad kterým byly dále budovány jen grafické nadstavby v podobě Windows 1.0 z r. 1985, 2.0 (1987), 3.0 (1990), 3.11 (1992 – už dokonce s češtinou!), přes OS Windows 95 (1995), Windows 98 (1998 – prvně zabudován na pevno Internet Explorer) až k Windows Millennium na konci století, kdy byla tato koncepce konečně odložena.

Nastupují v rychlé řadě Windows 2000 (založené na koncepci NT z roku 1993, New Technology), přes různé pomíjivé verze až právě ke zmíněným Windows XP. Právě „ikspéčka“ (už se zabudovanou kontrolou legality) brzy opanovala trh právě pro svoji relativní nenáročnost na zdroje – a hlavně – pro stabilitu. Následná Windows 2003 vysloveně zklamala a nejinak dopadl i naprosto zoufalý pokus inovovat grafiku ve Windows Vista (2008) za cenu výkonu. V září 2009 pak byla uvedena na trh Windows Seven.

Statistika z ledna 2010 (jistě subjektivní, vinou zaměření měřeného webu) ukazovala přes 52 % uživatelů XP, 17 % Vista, 15 % Windows 7, zbylých 16 % jiné systémy.

Důvod ukončení podpory XP má svoji logiku v tom, že jakákoliv softwarová záležitost je po 13 letech skutečně bezmezně stará. Z druhé strany je třeba vidět, že XP se nesnažily skenovat nesmyslná množství dat pro potřeby fy Microsoft a zaměřovaly se hlavně na službu uživatelům. U Windows Vista již tomu bylo jinak, Seven jsou přímo posedlé detekcí činnosti uživatele a nedávno nové Windows Eight změnily ergonometrii tak, že nalézt tam nějaké volby nastavení je obtížné i pro zkušeného uživatele – koncepce byla změněna tak, aby OS dělal to, co uzná sám za vhodné a bez vědomí (laického) uživatele.

Jako ve všem platí: „dobrý sluha, ale zlý pán“ a poslední verze W8, výrobcem plně řízený OS, je toho tvrdým důkazem. Nekupujte si Windows osm! Budete hledat, zkoušet, hledat, zkoušet.

 Jen na okraj zmíním, že jestli ani po 13 letech masivního provozu (cca 6 mld. nasazených strojů s Windows XP) nebyl Microsoft schopen zalátat všechny bezpečnostní díry svého produktu, možná to spíše svědčí o neschopnosti, nebo o nevůli. Anebo o zlé vůli, což by bylo ještě horší.

Kudy z toho ven?

Zmíním na závěr jen to, že samozřejmě nemusíte (po ukončení podpory XP) kupovat nový PC, jak radí Microsoft. Pokud máte solidní antivirovou ochranu počítače, nad počítačem žádnou kontrolu neztratíte. Slušný firewall třetí strany, slušný antivirový program třetí strany – ti samozřejmě podporu XPéček neukončí; jistě ne brzy, protože na XP běží celá řada statistikou neměřených nezávislých aplikací, např. bankomaty. Odhadl bych to někde k 70 %. Spíše mám pocit, že fě Microsoft strašně vadí, že nad Ikspéčky a činností s nimi nemají dostatečnou kontrolu, což je svým způsobem dobře.

A samozřejmě Vás nikdo nenutí kupovat nový počítač jen kvůli takovému humbuku. Klidně si jej nechte a používejte Ikspéčka dál, nebo si na stroj instalujte třeba jiný operační systém (osobní dokumenty si nejprve zálohujte). Špatnou volbou není třeba Linux. Je zdarma, různých verzí je celá paleta. Od graficky velmi úsporných Lubuntu, nebo Xubuntu s obsluhou bezmála úplně stejnou jako Windows, přes víceméně standardní Ubuntu, nebo nakonec mikroreálný Slax spustitelný z Flash klíčenky. Ale samozřejmě jsou i další klony, třeba Magee, OpenMadrive, SuSe – je třeba si hlavně ujasnit, co od operačního systému potřebujete.

A co si budeme vyprávět, v drtivé většině nám jde o stabilní systém s minimem chyb, možností používat Internet, a u malého počtu uživatelů s kancelářskými nástroji. Ty samozřejmě nemusí být Made in Macrosoft. Slušné kancelářské balíky jsou třeba OpenOffice, nebo LibreOffice, které jsou samozřejmě také zdarma a poté, co jejich distribuci zaštítil Apache, jsou plně funkční alternativou MS Office.

Ikspéčka byla na svou dobu nepochybně nadčasová, lepší, než si Microsoft myslel. Jistě můžeme říci, že je zpopularizoval hlavně čas. Dnes sice jsou stará, ale fungují. Nepalte za sebou mosty. Upgrade na Windows 8 je neekonomický – málo výhod, docela dost peněz.

My budeme, Microsoft možná ne. Ostatně – a měl by být?

Autor: Petr Závladský | pondělí 10.3.2014 16:30 | karma článku: 30,14 | přečteno: 2338x
  • Další články autora

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29

Petr Závladský

Zálohování dat

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16

Petr Závladský

One way ticket

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,13