Bluegrass – historie
Jestliže jsem psal někdy dříve o skupinách Rangers, Greenhorns a Spirituál Kvintetu, pak tyto české skupiny byly přinejmenším v počátcích ovlivněny americkou muzikou. Nejdříve tzv. western music, ze které se tady postupně vytvářely styly typu country, folk, a bůhví jaké další, včetně zatracovaných kotlíkářů.
Vlastně to škatulkování nemám vůbec rád. Muzika se podle mne dá dělit jen na dobrou, nebo mizernou a je jedno, kam žánrově spadá. Ale samozřejmě je to i otázka osobního vkusu.
Ale chtěl jsem psát o té modré trávě. Jak celá ta věc vznikla? Od 17. století se v dnešních hornatých státech USA Kentucky (Blue Grass State), Tennessee, Georgia, North Carolina a severněji ve státech West Virginia a Virginia usazovali přistěhovalci z Evropy, zejména z Anglie, Skotska a Irska, kteří do vznikající nové Ameriky přinesli i své kulturní dědictví, zejména národní hudbu. (A slyšíme ty horaly v typicky bluegrassových písních: Appalachian Mts., Blue Ridge Mts., Cumberland Mts., Smoky Mts., Allegheny Mts.) Z těchto vlivů vznikly právě základy bluegrassu, čili původních národních nápěvů, ovšem v interpretaci lokálními hudebními nástroji. Sám název snad vznikl z odstínu trávy lipnice (lat. Poa), která má v květu namodralý tón.
(A není bez zajímavosti, že dobro, předchůdce dnešní steel-kytary, pravděpodobně zavlekli do Ameriky Slováci. Jde o vynález slovenského přistěhovalce Johna Dopyery, a název není odvozen od slova dobrý, což je pro nás Čechy lákavé, ale ze složeniny DOpyera BROthers).
Do svérázné národní hudby přistěhovalců, i přes lpění na tradicích, pronikly vlivy černošské hudby, jazzu i spirituálů. A začal vznikat svébytný útvar bluegrassu. Zatím se této hudbě říká mountain music (horská muzika) nebo hillbilly music (volně: hudba horských balíků). Jejími průkopníky se stávají Vernon Dalhart, Carter Family, Woody Guthrie a další. Používá se běžně banjo, housle, ve dvacátých letech se v tanečních kapelách objevuje i kytara a hraje se i na mnoho dalších nástrojů.
O málo později se vynořuje osobnost Earla Scruggse, který do této hudby vnáší nový styl hry na banjo. Dodnes je jeho škola hry na banjo ctěna všemi banjisty.
Osmadvacetiletý William Monroe zakládá už v roce 1939 skupinu Blue Grass Boys. Dnes je označován za „otce bluegrassu“. V počátcích hraje se svým bratrem Charlie (mandolína). Z jeho vysokého tenoru je odvozeno i typické označení bluegrassového zpěvu: „high lonesome sound“.
Ze stavu, kdy každý hrál na co uměl, si Bill Monroe vyhmátl pět charakteristických nástrojů bluegrassu: banjo, kytaru, housle, kontrabas a mandolínu.
V roce 1944 nastupuje k Blue Grass Boys Lester Flatt, který přináší svůj typický „G-run“, tedy vyhrávání figur na basových strunách kytary (a hodně by o tom uměl vyprávět „Pade“ Havránek z Fort Hazardu, blahé paměti.)
K Billovi Monroe nepřichází nikdo menší, než výše zmíněný Earl Scruggs (* 1926) s banjem. Jeho dílem je tříprstý styl hry, tzv. pikování.
(A opět zajímavost: v Čechách se ještě v šedesátých letech hrálo na tenorové (dixielandové) banjo a posluchači nahrávek z Ameriky se marně snažili napodobit jedinečný zvuk pikovaného banja. Než zjistili, že američtí hráči mají jiné banjo, se zkrácenou pátou strunou. První pětistrunné banjo měl u nás asi Jiří Tichota ze Spirituál Kvintetu někdy v roce 1962. Za zmínku ještě stojí, že původní potah banja byl z oslí kůže. A stačilo sebemenší navlhnutí a banjo bylo beznadějně rozladěné. Až zavedení tzv. „everplay“ ozvučnice z plastu vneslo do tohoto nástroje stabilitu.)
Tuto nejslavnější sestavu Blue Grass Boys z let 1945 – 48 tvořili ještě houslista Chubby Wise a basista Cedric Rainwater.
Po roce 1948 se sestava rozpadá a vznikají formace Lester Flatt a Earl Scruggs & Foggy Mountain Boys. V sedmdesátých letech se rozpadá pro osobní rozbroje i Foggy Mountain Boys. Přesto však osoba Billy Monroe zůstane setrvalým pojmem ve vývoji tohoto směru muziky.
Za důraznou zmínku stojí ještě postava Doc Watsona, slepého kytaristy, který se v oblasti bluegrassu stal přinejmenším legendou a opět jeho škola hry na kytaru je základním fundamentem ovládání tohoto nástroje po celém světě. Samozřejmě, páně Jirmalova škola hry na kytaru se týká koncertního pojetí kytary, ale bluegrass není koncertní hra na nástroj.
Koncem padesátých let sláva bluegrassu pohasíná pod tlakem rock and rollu a kultu Elvise Presley. Až zájem mladé generace o kořeny umění vrací bluegrass zpět na výsluní, kde zůstává dodnes.
Pravda, dnes je bluegrass poněkud znečištěn různými bicími, syntetizátory, baskytarami a podobnými moderními vymoženostmi.
Z klasického bluegrassu se postupně vydělují jakési newgrassy a další formy (Newgrass Revival, Skyline, Strenght in Numbers nebo Grant Street String Band či The Northern Lights).
A stojí za to zmínit i další pozoruhodné formace, např. Seldom Sceene, Hot Rize, New South, Tasty Licks, Country Gentlemen či Nashville Bluegrass Band. A samozřejmě sólisty jako Sam Bush a David Grisman, kytaristu Tony Rice či baskytaristu a zpěváka John Cowan. Mezi bluegrassové houslové virtuosy patří Kenny Kosek či Vassar Clements. Tony Trischka a Bela Fleck jsou banjovými mistry a nesmíme samozřejmě zapomenout na geniálního hráče na dobro Jerryho Douglase.
Bluegrass se dnes hraje po celém světě, dokonce i v Japonsku.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
ÚOHS definitivně zrušil tendr na metro D. Vývoj Prahy se vrací zpět, zní z opozice
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže definitivně zrušil výběr Subterry jakožto vítěze tendru na...
OBRAZEM: Fleky na saku, soška s hokejkou. Minsk zažil další Lukašenkovu inauguraci
Už více než 30 let stojí v čele Běloruska Alexandr Lukašenko. A dál stát bude. Letos v lednu se...
Fiasko vládní koalice. Chyběly jí hlasy, schůze Sněmovny ani nezačala
Blamáží vládní čtyřkoalice skončila její snaha na mimořádné schůzi jednat o některých návrzích, na...
Výbuch muničky v Poličce. Ozvalo se zadunění a začalo hořet, líčí zaměstnanci
Ve výrobním areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky na Svitavsku dnes ráno došlo k...

Koordinátor/ka PR - Oddělení komunikace a podpory ředitele
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1691x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)