Také si kupujete kradené a ještě si tím krátíte život?

"Co je to za blbost?", říkáte si možná. "Já přece nic takového nedělám." "Tohle může dělat jen opravdu neslušný anebo hloupý člověk." Jsem rád, pokud si to takhle říkáte nebo si to alespoň myslíte. Ale vsadím se s Vámi, že to prostě taky děláte - kupujete kradené a ještě si tím krátíte život - ale asi protože o tom ještě nevíte. A jestli dočtete tento článek, zkouknete ta přiložená videa a budete to dělat dál, se svým svědomím si to vyřiďte sami.

A o čem byste vlastně měli vědět? O čem Vám to vlastně chci psát? Začnu od začátku. V jedné vzdálené, ale opravdu vzdálené zemi je docela fajn podnebí. Tak fajn, že tam žijí zvířata a rostou rostliny až tak moc, že je z toho mnohdy prales. (teď rychle vsunu poznámku pro ty, kterým je všechno rychle jasný a nebudou chtít číst dál - ČTĚTE - jde sice o deštné pralesy, ale v tomhle případě nejde tolik o plíce planety, kyslík a vobávanej voxid huhličitej). Jde prostě o prales, kde rostou tyhlety rostliny, žijou tydleti živočiši a bydlí lidé, kteří tu půdu vlastní a žijou tam a dělají si tam, co chtějí - chovají, pěstují, sbírají... Tedy vlastně dělali.

Protože je tam to fajn prostředí, tak se tam daří skoro všemu, co tam zasadíte. A protože peníze nesmrdí a nejvíc jich získáte, když něco levně pořídíte a draze prodáte, usmysleli si tyhleti manažeři a nádnárodní firmy, že by tam jako bylo fajn pěstovat něco (zatím tomu budeme říkat "něco"), co je bezva, protože se to dá strčit skoro do všeho, co lidi jedí (tedy i Ty, můj drahý čtenáři či čtenářko) a někdy si i na sebe mažou a jánevímcoještě. A protože nejlevněji pořídíte za "pět prstů", pořídili za "pět prstů". Tedy abych byl přesnější, oni nekradou. Takhle se to nesmí říkat. Oni jen tak na poradě řeknou, že by bylo dobré získat levně to "něco". A šéfové těch firem, co pěstují ty rostliny a získávají to "něco" řeknou na poradě, že by bylo dobré získat levně půdu, aby jim to "něco" vyrostlo levněji. A ten jejich podřízený jde tedy tu půdu levně koupit. Ale nikdo mu ji levně (a ani možná draho) nechce prodat, vždyť kam by pak ti majitelé šli, že. Přesto vyjedou stroje, ten prales vykácí (popravdě řečeno ten les nejdřív zapálí, jakože se zapálil sám a když už tam nic není, tak tam pošlou ty stroje) zem rozvorají, rostlinky vysadí a továrny postaví. A pak se hnojí, pesticiduje, ochraňuje a hlavně sklízí. Původní majitelé půdy se brání, u chemikáliemi otrávené řeky o zdraví přichází, umírají a pomoci se nedovolají. Ti, co by je měli chránit (vláda, policie, soudy) za zlomek peněz, co půda stojí, oči zavírají a uši si zacpávají, vždyť hádépé je hádépé. A tak trpí lidé a i ta zvířata, co tam předtím v pralese okusovala, co tam rostlo.

Citlivé duše bych rád uklidnil: Lidi se tam ještě přímo nezabíjejí - to né, jen ta zvířata, co jim to "něco"plodící rostlinky okusují, aby nepošla hlady. Lidi nafasujou ostré mačety a čím víc těch zvířat ti lidé (co jim půda patřila) zabijí, tím se mají aspoň o trochu lépe. Za mrtvou opičku nejvíc peněz dostanou. Stačí useknutá pracka. Roztomilé, jak se o ně o všechny postarali.

Už se určitě laskavá čtenářko či laskavý čtenáři ptáš, o co tady jde, vždyť problémy světa nevyřešíme a zatím ani nevíš, jestli se Tě to vůbec týká. Tak tedy Ti rychle všechno upřesním a zrekapituluji: Ta zmiňovaná země je velká jako třeba Mexiko. Pro ty, co neví, jak je velké Mexiko, napíšu, že je velká jako tři Francie a má 3,5x víc obyvatel, než Francie. Ta země je čtvrtá nejlidnatější země světa. Toho "něco" se tam v té zemi vyrobí 87% světové produkce. Věci jako to naše "něco" jsou ve více než 70% potravin, takže vsadím svůj počítač proti Tvému úsměvu, že máš výrobky s "něco" v ledničce nebo ve špajzce. To naše "něco" je totiž nejlevnější, protože se produkuje v zemi, kde je to fajn počasí, a na plantážích, co jsou tak "levně" k mání. Co na tom, že půda se vyžije a za chvíli tam neporoste nic. Půjdou o sto kilometrů dál.

Ale vraťmě se k Tvé špajzce (laskavá čtenářko či čtenáři) a k našemu "něco", o čem možná nevíš, že dlabeš. To "něco" je docela prevít. Ač je to naše "něco" kytičkové, kdybys "sežral(a)" tučné prase, uděláš pro svoje zdraví víc. Naše "něco" umí ucpat rourky, co máš kolem srdíčka, skoro líp, než tláča s cibulí a chleba se sádlem. Ale to naše "něco"je takové levné, takové všestranně použitelné, nekazí se to, nesmrdí to, vydrží to, a hlavně když to napíšeme do složení výrobku, schováme to za přídavné jméno "rostlinný". A ruku na srdce, kdo se dneska bojí něčeho rostlinného. Trifidi přeci neexistujou.

A teď úplně beze srandy. Země, o které jsem psal, je Indonésie a produkuje těch 87% palmového a palmojádrového oleje na světě. Nelegálním způsobem přišla a přichází o svoje přírodní bohatství, kdy místo původních pralesů jsou (fakticky nelegálně) vysazovány plantáže palmy olejné. A to v měřítcích srovnatelných třeba s tou rozlohou Francie. Vzniká tak tzv. zelená poušť. Kvůli tomu všemu jsou ničeny komunity obyvatel a na pokraji vyhubení jsou stovky(!) druhů živočichů, neboť jsou hubeni za peníze - původní rostlinstvo shoří při nelegálně zakládaných požárech (to neuteče).

Palmový olej a tuk je pro své chemicko-fyzikální vlastnosti velmi oblíben takřka u všech výrobců potravin - díky ceně vytlačuje klasické rostlinné tuky z našeho jídelníčku. (Schválně se běž se podívat na složení potravin ve Tvé špajzce. Když už tam není napsáno přímo "palmový", rád se schovává pod neutrální a co nejobecnější termín "rostlinný" olej nebo tuk.) Ovšem palmový tuk obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, které jsou obecně spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin je dokonce vyšší než ve vepřovém sádle. (zdroj. Wikipedie) Jaký to má vliv na Vaše zdraví si řekněte sami. Ovšem za sebe si raději mažu chleba poctivým máslem nebo sádlem, než "palmovým" margarínem. A je to chutnější a zdravější (pokud dáte na reklamy, je to Vaše věc).

Od ledna 2015 budou výrobci povinni uvádět jaký tuk ve svém výrobku použili. Zatím se mnohdy schovávají za zatím povolený termín "rostlinný" olej nebo tuk. Nemají důvod Vám tam psát, že Vám vlastně poškozují zdraví a navíc něčím, o čem ví, že bylo získáno nelegálně (ať si právníci říkají, co chtějí). Zajímavě to pojala skupina Greenpeace, která pro "nechápavé" vytvořila jeden reklamní spot, který na nátlak nejmenovaného nadnárodního potravinářského koncernu musela přestat vysílat. Rozhodně Vás zaujme. A když už nic, pusťte to Vašim dětem, až budou chtít nějakou tu "zdravou" sladkou tyčinku.

Jestli nad tím mávli rukou, shlédněte alespoň ještě toto následující video. Není o palmovém oleji, je o tom, jak se prodávají potraviny a proč se kupují potraviny - je prostě o marketingu. (nezapomeňte si zapnout titulky!)

Tady je dokument Zelená poušť: http://www.youtube.com/watch?v=god62gLOx_4

Zajímavě o palmovém oleji povyprávěl i pořad A DOST! http://www.stream.cz/adost/775252-palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak

Pokud si chcete přečíst něco dalšího o palmovém oleji, vyzkoušejte google.

Pokud si myslíte, že by tato fakta mělo znát více lidí, určitě víte způsob, jak pro to něco udělat. Zamyslete se.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Zajíčekmiroslav | neděle 2.11.2014 10:47 | karma článku: 17,99 | přečteno: 1490x