Proč kuchaři neradi dělají to, či ono ?

Krátký a stručný rozbor situací, které zapříčiní, že se zákulisí restaurace začnou ozývat divné zvuky a řinčení plechu....A jeden bonus na závěr.

Proč kuchaři neradi smaží sýr?

 

O fenoménu smaženého sýra toho bylo napsáno již tolik...i já jsem se mu nejednou věnoval.Představte si tu situaci, kdy v kuchyni "vyjede" objednávka na které je 6x smažený sýr s nejrůznějšími doplňky. V lepším případě kuchař svraští čelo a ústa v pohrdlivém úšklebku, v horším se spustí lavina jadrných slov.Uvědomujete si vůbec, jakou ránu pro jeho kuchařskou duši jste způsobili tím, že po něm chcete fritovat "toto nejídlo" ? On se těšil jak vám připraví kostky ve skluzu zastříknuté jarní rosou a vy na něj takhle holoto zákaznická? Pokud si kladete otázku, proč tedy jsou smažáky běžnou součástí jídelních lístků, je to proto, že oč méně blahodárně působí na zmíněnou kuchařovu duši, o to léčivější účinky mají na finanční situaci podniku. Patří k nejprodávanější jídlům a zároveň marže je na nich většinou příznivější, než u většiny ostatní nabídky.

 

Proč kuchaři neradi dělají palačinky?

 

Tento klasický dezert z našich restaurací postupně zdárně mizí vytlačován "čískejky, krémbriléčky" a podobnou směsicí dezertů, které dobře chutnají a dají se připravit dopředu, takže kuchaře v "alakartovém" provozu tolik nezasekávají.Přesto, kdekoli se palačinka v jakékoli úpravě objeví stává se hvězdou prodeje. A vytěžíte z ní i mnohem větší zisk. Vlastně jsem nikdy nepochopil, proč kuchtíci klejí, mrskají pánvemi po kuchyni, nebo se před výkonem samotným musí jít posílit panáčkem, nebo cigaretkou.Možná je to prostě proto, že jsme jen banda divnejch patronů.

 

Proč kuchaři neradi půlí porce?

 

Věřte tomu, nebo ne, někde to mají nařízené. Já sám nemám  na jídelních lístcích moc rád položku dětská jídla.On si s tím málokdo dá práci a než mít v této kategorii smažený kuřecí řízek a těstoviny s kečupem, raději nabídnu dětským strávníkům běžnou nabídku za 50% procent ceny. Dospělákům, ale účtuji cenu 75% a hned je zlá krev.Málokterý host si uvědomuje, že neplatí jen suroviny na talíři, ale celý servis a energie i energii do jídla vkládanou kolem.Já chápu, že někdo jí menší porce a tímto bych poprosil laskavého zákazníka, aby pochopil i on mne.

Dalším důvodem, proč kuchaře může klepnout ve chvíli kdy objeví poloviční jídla v objednávce je prostý fakt, že některá jídla se zkrátka půlí těžko a co pak s tou druhou polovinou porce? Třeba  kachní stehno chudák musí po šichtě dojíst, aby ho nevyhodil....

 

A jeden bonus na závěr, platba kohoutkové vody...

 

Tohle je téma, s kterým jsem si já sám neuměl moc dobře poradit a jsem spíš zastáncem nějaké mírné platby za její nalití. I když... opět záleží na situaci. Pokud mi v restauraci sedí parta, která tam nechá mnohatisícovou útratu za večer a naúčtuji jim tři džbánky vody s pár kolečky citronu a lístkem máty za osmdesát korun kus, je to podle mě špatně.Na druhou stranu pokud tam budou sedět převážně o té vodě a v tomto případě ( ano, jsou i tací) blokovat židle, které mají vydělávat, je to hodně špatně pro mou maličkost.Také musím přežít.....

 

Rád uvítám jakékoli vaše názory na daná témata.

 

Díky a ahoj Filip

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Vracovský | neděle 12.1.2020 7:14 | karma článku: 33,17 | přečteno: 1337x