Stručně aneb Cesta mrtvého na pitevnu

Rozhodl jsem se, že Vám "snad" trochu přiblížím jak funguje cyklus když se nalezne mrtvý a co ho čeká než začne "poslední operace" čili pitva. A vezmu to z oboru soudního lékařství, patologové mi snad odpustí :)  Nuže...zkusím to přiblížit stručným popisem ... Věnováno laikům..ale také všem ostatním :)

První věcí je nález těla..Uvedu krátký (smyšlený) příklad: 

To jednou se zapíjela velká kulatá sláva (řekněme 50tiny), hrálo se, smálo se, popíjelo se drahé "palivo" a diskutovalo nad nekonečností vesmíru. Prostě taková typická oslava s důležitými tématy pro existenci lidstva. Slovo dalo slovu a jak je zvykem né každý souhlasí, hlavně už s nějakým tím promile v krvi. A jelikož (ženy mi dají určitě za pravdu) mužská ješitnost je příšerná vlastnost, která obnáší jisté následky. Ani jedna strana se neshodla a tak to vyústilo v šervátku dvou ješitů. Přičemž jeden klidu bránil si svou pravdu a druhý též akorát s nožem v ruce - nebudu napínat, netvrvalo dlouze a po několika provokací "tak mně bodni srabe, stejně mám pravdu!" došlo na bodnou ránu...do srdce.  

To se potom kulatiny lehce zvrhnou v celkem nepříjemnou situaci. Na místě mrtvý člověk, pardon , zavražděný člověk. Volá se na ZZS, ta volá PČR na místo přijede soudní lékař a vyšetřovatelé. Policie zadrží podezřelého vraha, vyslechne svědky, uzavírá okolí. Vyšetřovatelé zkoumají, identifikují a sbírají stopy. Soudní lékař ohledá tělo, identifikuje, určí příčinu smrti (alespoň pravděpodobnou), typ úmrtí (vražda, sebevražda, náhoda) a případně čím bylo zranění způsobeno ... a vrhne se na sepisování tzv. Listu o prohlídce zemřelého

(který se mimo jiné skládá z části A-B a vypňuje se několikrát - taková neoficální otrava, což mi jistě dají za pravdu kolegové, že?) 

 

Jakmile soudní lékař vše určí, vyplní a vyšetřovatelům zodpoví na možné varianty, přijedou havrani (pardon, pohřební služba), která tělo naloží do rakve a jelikož bylo rozhodnuto o provedení soudní pitvy, putuje tělo zavřažděného na pitevnu soudního lékařství. Tam nějakou chvilku přečká v chladícím boxu (jelikož tělo se smí pitvat po 2.hodinách po smrti) 

Dejme tomu, že jsme 2 hodiny přečkali ...

Pitevní sanitář si tělo připraví a převeze na pitevní stůl... A připraví jej pro dokumentaci soudního lékaře, který udělá podrobnější ohledání - vnější ohledání těla ( tzn. popíše tvar, stav lebky, kůže, očí, sliznice, zuby, uši, různé oděrky, stav a tvar hrudi, břicha, nehtů atd atd) ...U toho všeho je vyšetřovatel a policejní fotograf, kteří si též vedou dokumentaci. Vyšetřovatelům je občas ouvej..hlavně při té vnitřní prohlídce..:) 

No ...takže sanitář připravil tělo na pitevní stůl, a lékař začíná provádět vnější ohledání...

Tady se zkoumá posmrtná ztuhlost dále zevní prohlídka hrudníku a břicha .. zevní patologické nálezy
Prostě všechno co by tam být mělo a nemělo. 

Nutno dodat, že po celou dobu si soudní lékař nahrává své nálezy a poznatky na diktafon (což znáte z filmů), nahrávky dané pitvy potom určený pracovník nahraje do počítače a přepíše do pitevní zprávy či protokolu. Samozřejmě příčiny smrti potvrzené pitvou ale sepíše do protokolu. Během toho si i detailně fotí nálezy, které na těle najde - pro dokumentaci pitvy (např. jako důkaz pro soud) ...no pokračujeme dále 

Jakmile skončí zevní prohlídka, přistupuje se k prohlídce vnitřní (pro vyšetřovatele většinou nehezká věc) . Sanitář lékařovi připraví orgány na prozkoumání (např. jestli osoba prvotně nedostala infarkt a pak jí někdo nebodl) nebo kam přesně hrot nože zajel a co konkrétně způsobilo smrt. U soudních pitev se začíná hlavou - čili zkoumání mozku. 

Pak se přejde k vážení orgánu, dále se otevře hrudník s břišní dutinou, vyndají se orgány, které se očistí, zkontrolují a tak podobně. To už znáte ...Lékař během toho zjistí příčinu smrti, vedlejší diagnosy a vše se vrátí, sanitář zašije, očistí a vrátí zpět do pytle a uchová tělo v mrazícím boxu do doby, kdy si jej vyzvedne pohřební služba. 


Samozřejmě nutno dodat, že během vnitřní prohlídky se odebírají vzorky : krve,  žaludečního obsahu, moč, kousek jater, srdce, plic,... které se pošlou na histologii případně na jiné zkoumání diagnostiky (toxikologie... atd)


Tím však práce nekončí, po skončení pitvy, se zkoumají odebrané vzorky, u kterých se čeká na jich závěr. Potom lékař zhodnotí a sepíše protokol a závěr, kterým uzavírá vyšetření mrtvého - čili svým odborným závěrem a diagnosou, kterou předá policii, následně jeho znalecky posudek usoudí před soudem u hlavního léčení obžalovaného. Mezi tím samozřejmě zkoumá veškeré možné věci, které lze vyloučit a které souvisí.  Ostatně je to poté spíše už taková "papírová" práce. 

Práce patologa je trošičku jiná a v pár věcech se liší od práce soudního lékaře, proto nezapomeňte, že Patologie je samostaný obor jako Soudní lékařství, jen jsou si v mnohém podobné, ale i odlišné. 

Zde naleznete rozdíl mezi patologem a soudním lékařem

Pro zájemce pitvy, doporučuji třeba kouknout na ní někde na internetu, tuším že nějaké videa na netu existují, kde se dělá přímo pitva člověka.

Tak co, dalo Vám to něco? Líbilo se?   

Jinak originální článek můžete nalézt na naší facebookové stránce Patologie a Soudní lékařství 

 

(PS: Zde jsem nemohl uvést příkladové snímky, ale na FB je naleznete - prosím jen na FB to není vhodné pro slabé povahy a žaludky. Děkuji.) 

Autor: Vojtěch Fišera | pondělí 9.9.2013 21:00 | karma článku: 15,44 | přečteno: 2547x
  • Další články autora

Vojtěch Fišera

ŽENY

27.10.2022 v 18:00 | Karma: 8,22

Vojtěch Fišera

Nepojmenovaná

25.8.2019 v 19:50 | Karma: 8,70

Vojtěch Fišera

Ticho

25.8.2019 v 16:30 | Karma: 11,25

Vojtěch Fišera

Narozen(i)Nová II.

11.5.2019 v 18:20 | Karma: 10,33

Vojtěch Fišera

Na dlaních

17.2.2019 v 18:44 | Karma: 13,57