Patologové vs. nový Občanský zákoník

Počty pitev v nemocnicích klesly kvůli novému občanskému zákoníku ve srovnání s loňským rokem na desetinu. Nový kodex vyžaduje souhlas zemřelého, a proto se nyní provádějí pouze pitvy dané zákonem. Nemocnice totiž nepovažují za etické, aby žádali od pacientů případný souhlas k pitvě. 

Ono abych to vysvětlil, nebo se o to alespoň pokusil...

Od 1.1.2014 je platný nový OZ,ve kterém byla nějaká právní díra a patologové někde nepitvali, protože podle nového OZ se pitva mohla provést jen po předchozím souhlasu pacienta. Existuje Zákon o zdravotních službách, který problematiku pitev upravuje naprosto a přesně a žádný OZ do toho nezsahuje.

Podle občanského zákoníku "pitva a využití těla pro výzkumné a výukové účely" smí být jen s výslovným souhlasem pacienta. Text neuvádí, zda jde o pitvu patologicko-anatomickou, zdravotní, soudní či anatomickou.

 

Jenže...Patolog provádí pouze pitvy patologicko-anatomické - do jiných pitev by se neměl určitě motat, poněvadž pitvu bezpečnostně zdravotní a soudní vykonává soudní lékař. A samozřejmě anatomickou pitvu provádí lékař-anatom spolu s medikama. 

Čili dopad to bude mít pro pacienty takový, že pokud někdo zemřel a není to neočekávané nebo nevysvětlitelné úmrtí, kde by se musela udělat zdravotní či soudní pitva, tak ošetřující lékař ani příbuzný zemřelého nemá šanci se pitvy domoci, kdyby si chtěl ověřit, zda vše bylo v pořádku a s tím i absence důkazních materiálů pro případné soudní spory pozůstalých s nemocnicí. 

Podle ministerstva zdravotnictví a České lékařské komory je nutno číst občanský zákoník v souvislosti se zákonem o zdravotní péči, který je zákoníku jako speciální norma nadřazen. Podle Ryšky se právníci ve fakultních nemocnicích ale k tomuto výkladu nepřiklánějí, o výkladu může podle nich rozhodnout jen soud.

Blbé na tom je, že nejasnost ve výkladu dopadá podle i na kvalitu péče. Lékaři nemohou při pochybnostech o postupu léčby požádat o patologicko-anatomickou pitvu, která by jim přinesla poučení. Při přípravě na atestaci nebudou mít lékaři šanci provést 120 pitev, jak jim ukládá vzdělávací program v oboru patologie. Další vzdělávání se zablokuje a do tří let nebudou noví patologové, kterých je už teď málo. Také pro mediky bude mít omezení pitev dopad, neuvidí už na vlastní oči projevy chorob u zemřelých, virtuální zobrazení tuto zkušenost nenahradí. je nutno číst občanský zákoník v souvislosti se zákonem o zdravotní péči, který je zákoníku jako speciální norma nadřazen. Podle prof. Ryšky se právníci ve fakultních nemocnicích ale k tomuto výkladu nepřiklánějí, o výkladu může podle nich rozhodnout jen soud.

A to nutno dodat, že medicína se bez patologů neobejde! 


Řešením podle prof. Ryšky by bylo upravit formulaci "pitvu nebo využití těla..." v občanském zákoníku v paragrafu 113 na "anatomickou pitvu nebo využití těla...". Další možností podle něj je novelou rozšířit v zákoně o zdravotních službách výčet patologicko-anatomických pitev prováděných bez souhlasu, kam se nyní řadí pitva při úmrtí dětí do 18 let, těhotných, při potratu či porodu. Nově by se doplnilo například to, že pitva bez souhlasu se provádí v případě pochybností lékaře.


 
A tak se ptám, zda to znamená krok zpátky v medicíně ? Snazší uniknutí spravedlnosti, nebo naopak horší reflexe pro ošetřující lékaře ? A nebo jen další čekání na rytíře z Blaníku?

//diskuzi na toto téma najdete na našich FB stránkách Patologie a Soudní lékařství//

 

odkaz plného článku: Novinky.cz 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vojtěch Fišera | středa 15.1.2014 13:30 | karma článku: 12,61 | přečteno: 910x
  • Další články autora

Vojtěch Fišera

ŽENY

27.10.2022 v 18:00 | Karma: 8,22

Vojtěch Fišera

Nepojmenovaná

25.8.2019 v 19:50 | Karma: 8,70

Vojtěch Fišera

Ticho

25.8.2019 v 16:30 | Karma: 11,25

Vojtěch Fišera

Narozen(i)Nová II.

11.5.2019 v 18:20 | Karma: 10,33

Vojtěch Fišera

Na dlaních

17.2.2019 v 18:44 | Karma: 13,57