Musíme zastavit strašení

Pokud chceme zvládnout koronavirovou epidemii, je potřeba radikálně změnit způsob, kterým se o ni informuje.

Koronavirová epidemie (ať už ji nazýváme jakkoli) je problém, se kterým se nejen Česká republika potýká už řadu měsíců a ještě nějakou dobu potýkat bude. Stěžejním faktorem úspěšného řešení tohoto problému je, nakolik jsou občané státu připraveni respektovat opatření, která mají epidemii zabrzdit. Příkazy, zákazy a nařízení lidem ztěžují život, trvají dlouho, je problém je vysvětlit. Klíčovou úlohu v nich hrají média.

V posledních měsících v českých mainstreamových médiích převládlo něco, čemu říkám „strašení koronavirem“. Referuje se o „exponenciálním růstu“, statisících nakažených a mrtvých, černých scénářích, hrůzách. Prostor dostávají „experti“, kteří podporují atmosféru strachu z viru a z něj vyvozují nevyhnutelnost respektovat přísná opatření.

Důsledek této, poněkud zvrácené, snahy o osvětu je podle mého názoru přesně opačný. Část občanů se vůči médiím stává pod tak velkou mírou nátlaku apatickými. Stejně tak se stávají apatickými i vůči opatřením. Tím řešení epidemie samozřejmě příliš neprospívají.

Pokud se míra takto apatických lidí drží na relativně nízké úrovni (nejvýše do jednotek procent), nic podstatného se neděje. Pokud jich však začíná být hodně, dochází k selhávání opatření, což je vidět jako stoupající počet nakažených virem. Důsledkem je snaha o ještě přísnější opatření, ještě více strašení a ještě více ignorace.

Tento nebezpečný kruh, nebo spíše spirálu, je nezbytné rozetnout. Prvním a nezbytným krokem je podle mého názoru zastavení mediálního strašení. Média by měla

  1. Přestat informovat o „černých scénářích“ a „nejhorších možnostech“, pokud představují jednu z alternativ vývoje a ještě nenastaly
  2. Přestat omílat nicneříkající „čísla“ s důrazem na to, že jsou prakticky každý den „rekordní“, tedy přestat fetovat koronavirus
  3. Omezit přístup „odborníkům“, kteří staví na negativní agendě, zvláště pokud se vyjadřují k věcem, které se nachází mimo jejich předmět odbornosti (zvláště u „datových vědců“ je fajn ověřit, že něčemu skutečně rozumí)
  4. Preferovat pozitivní řešení a konstruktivní kroky
  5. Ukazovat občanům normalitu a to, že všechna opatření směřují k návratu života do normálu a to možná ne v blízké, ale rozhodně dohledné době
  6. Přestat obviňovat „nezodpovědné“ lidi a stigmatizovat vědce a odborníky, kteří mají jiný názor, než je převládající narativu.

Stručně řečeno, pokud chceme vyřešit koronavirovou pandemii a nezpůsobit mnohem horší škody, musíme v prvé řadě, pokud možno okamžitě, přestat strašit lidi, aby mohli přestat být apatičtí. Je to zodpovědnost politiků, odborníků, ale v prvé řadě médií. Hezký den.

Pokud vás tento názoru zaujal, více k tématu najdete na mém blogu.

Autor: Vojtěch Bednář | pondělí 19.10.2020 8:00 | karma článku: 30,11 | přečteno: 1467x
  • Další články autora

Vojtěch Bednář

Chce Putin woke?

28.2.2022 v 8:00 | Karma: 19,77